Praktikantos grib redzēt darba sparu un motivāciju

PRAKTIKANTA KOMPLEKTS. Enerģisku, zinātkāru, ieinteresētu, ar vēlmi strādāt, izaugt un daudz mācīties – tādus darba devēji grib redzēt praktikantus © Monkey Business Images/Shutterstock.com

Vasaras mēneši ir aktīvs prakses laiks – jauniešiem tā ir iespēja gūt reālāku priekšstatu par izvēlēto specialitāti, iepazīt potenciālo darba vietu un arī nopelnīt (daļa uzņēmumu par praksi maksā). Uzrunātie darba devēji norāda, ka no praktikantiem sagaida degsmi, savādāk produktīva sadarbība, visticamāk, neveidosies.

Gaida būvdarbu vadītāja palīgus

Piemēram, būvniecības uzņēmums SIA Arčers prakses vietas piedāvā kopš 2005. gada. Uzņēmumam visciešākā sadarbība izveidojusies ar Rīgas Tehnisko universitāti, savukārt otrs sadarbības virziens kopš 2008. gada ir Latvijas Universitātes fonds, kur Arčers kā sudraba mecenāts atbalsta stipendiju programmu Ceļamaize.

Lai iepazītos ar potenciālajiem praktikantiem, Arčers regulāri piedalās RTU Karjeras dienās. Ar katru interesentu notiek arī pārrunas, lai gūtu priekšstatu vienam par otru. Šobrīd jau trīs studenti ir uzsākuši vasaras praksi uzņēmumā, bet Arčers savā pulkā labprāt uzņemtu vēl vairākus jauniešus, un īpaši gaidīti ir tie, kas vēlas gūt pirmo darba rūdījumu būvdarbu vadītāja palīga amatā. Tāpat uzņēmumu par savu prakses vietu izvēlējušies vairāki studenti, kas būvniecību apgūst ārvalstīs, «tādējādi iegūstam informāciju par mācību programmām ārvalstīs (Dānija, ASV) - kādas programmas, darba organizācijas metodes un inovācijas tiek apgūtas tur, cenšamies ieviest savā praksē labākos piemērus», norāda Arčera valdes locekle Maija Baltgalve.

Nezināmā daudz

Praksei var pieteikties jebkura kursa students. Izvērtējot kandidāta pieteikumu, uzņēmums ņem vērā viņa atzīmes, jāiesniedz arī CV. «Protams, sekmju izraksts nav noteicošais vērtēšanas kritērijs, taču, apskatot atzīmes, var izdarīt secinājumus par to, cik ļoti jaunietis ir ieinteresēts apgūt konkrēto profesiju. Tāpat CV var sniegt papildu priekšstatu par personu - novērtējam, ja cilvēks jau iepriekš ir kur strādājis, pat ja darbs nav saistīts ar būvniecību, vai ir darbojies, piemēram, pašpārvaldē, palīdzējis organizēt kādu pasākumu,» skaidro Arčera valdes locekle. Tomēr pats svarīgākais, ko uzņēmums vēlas ieraudzīt, - praktikanta ieinteresētību. Visu nezināmo var iemācīties, tāpat katram cilvēkam ir savi talanti, stiprās puses, tāpēc uzņēmums cenšas piemeklēt darba veidus un objektus, kas piemēroti katram konkrētam praktikantam. Un, kā liecina Arčera pieredze, studentiem nezināmā ir gana daudz - mēdz būt situācijas, kad studentam nav izpratnes par būvniecības procesu, par to, kas notiek būvlaukumā.

Jaunie ienāk

«Caur praksi, praktiskiem darbiem mēs to viņiem rādām un mācām, jo vēlamies, lai mūsu nākamie kolēģi būtu zinoši, kvalificēti speciālisti. Taču, kā jau minēju, lai sadarbība veidotos, primāri gaidām no studentiem ieinteresētību,» akcentē M. Baltgalve. Praktizēties var visus vasaras mēnešus, un par to jaunieši saņem arī atalgojumu. «Ja mēs redzam, ka students ir perspektīvs un atbildīgi pilda uzticētos uzdevumus, un arī viņš pats izsaka vēlmi palikt strādāt pie mums, pēc prakses beigām turpinām sadarbību un slēdzam ar viņu darba līgumu. Piedāvājam arī pusslodzes darbu, lai būtu iespējams to apvienot ar studijām,» stāsta M. Baltgalve. Viņa secina - lai arī jaunie cilvēki uz būvniecību neplūst straumēm, kā tas vērojams humanitāro un sociālo jomu specialitātēs, tomēr katru gadu arī būvniecības nozarē ienāk jauni censoņi. «Būvniecībā tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas, risinājumi, būvniecība vairs nav tāda pati kā pirms 20 gadiem. Un, iespējams, šie jauninājumi, pārmaiņas radīs arvien vairāk jauniešos interesi izvēlēties savu nākotni saistīt tieši ar būvniecību,» spriež Arčera valdes locekle, piebilstot - arī būvniecībā augstas raudzes speciālisti noveco un nav pietiekamā apmērā nodrošināta viņu pēctecība. «Uzskatu, ka eksakto jomu speciālisti allaž būs pieprasīti. Būvniecības joma piedāvā dinamisku darbu, izaicinājumus, arī atalgojums ir augstāks nekā vidējais valstī. Turklāt būvniecībā sevi var realizēt arī sievietes, tostarp arī būvlaukumā strādāt, piemēram, par būvdarba vai projektu vadītāju,» stāsta M. Baltgalve.

10 uz vienu vietu

Jau gandrīz desmit gadu arī Nordea banka ir aktīva prakses vietu nodrošinātāja. Arī interese ir liela - uz vienu vietu pretendē aptuveni desmit kandidātu. «Nordea prakses iespēju gadā izmanto vidēji 60 Latvijas augstskolu vecāko kursu studenti. Prakses vietas tiek nodrošinātas pēc konkrētās struktūrvienības nepieciešamības un darbu apjoma ar mērķi prakses laikā sniegt maksimālu ieskatu par konkrētās profesijas ikdienas darba specifiku. Prakses vakances dažādos bankas departamentos pieejamas vienmēr. Dati liecina, ka vispieprasītākās prakses vakances ir darbam Sabiedrisko attiecību daļā, mārketingā, Personāla vadības departamentā, Lielo uzņēmumu departamentā, Kontaktu centrā, kā arī Biroja administrācijā un Klientu apkalpošanas centrā, uz kurām šobrīd arī ir izsludinātas prakses vakances, piesakoties RTU Attīstības fonda mājaslapā,» informē Nordea Komunikācijas departamenta vadītāja Baltijas valstīs Signe Lonerte. Viņa norāda - lai students no prakses varētu iegūt maksimāli daudz, īpaši tiek novērtēta proaktīva rīcība un iniciatīva.

Statistika liecina, ka visvairāk praksi Nordea studenti izvēlas pēc pašu iniciatīvas. «Tas lielā mērā nosaka arī studentu motivāciju un ieinteresētību, kas nereti tiek vērtētas par prioritārajām īpašībām, ņemot vērā, ka ikvienu ikdienas darbu un prasmi var iemācīties un attīstīt darba gaitā - darot. Taču, līdzīgi kā darbinieki, arī praktikanti ir dažādi, un arī viņu motivācijas ir dažādas. Tomēr īpašs prieks par tiem, kas apņēmīgi nāk ar savu iniciatīvu, pierāda sevi un kļūst par Nordea darbiniekiem. Apkopojot datus, šobrīd katrs sestais praktikants kļūst par Nordea darbinieku,» teic S. Lonerte.

Vajadzīgais komplekts

Minimālais prakses laiks ir trīs mēneši, taču praksi iespējams pagarināt līdz deviņiem mēnešiem. Prakses laikā Nordea nodrošina darbinieku mācības, pieredzējušu prakses vadītāju, kā arī prakses stipendiju, kas pirmajos trīs mēnešos ir līdzvērtīga valstī noteiktajam minimālajam atalgojumam, taču, sākot ar ceturto prakses mēnesi, tā tiek palielināta.

Četru gadu pieredzi darbā ar praktikantiem uzkrājis arī SIA Hausmaster. Lai nodrošinātu kvalitatīvu apmācību procesu, uzņēmums vienlaikus prakses vietu piedāvā vienam studentam - šobrīd pieejama ir pārvaldnieka asistenta prakses vieta, informē Hausmaster vadītāja Līga Briķena, piebilstot, ka no praktikanta sagaidot daudz enerģijas, zinātkāri, mirdzumu acīs, vēlmi strādāt, izaugt un daudz mācīties. Ja šis komplekts būs, ļoti iespējams, prakse rezultēsies darba attiecībās. Par praksi uzņēmums arī maksā, «jo katram jau ir kaut kāds pamatvajadzību un izdevumu grozs, kam ik mēnesi ir jānopelna līdzekļi. Prakses ilgums un apmaksa atkarīga no paša praktikanta, viņa spējām, vēlmēm un varēšanas», paskaidro L. Briķena.



Latvijā

Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis Marākešas lidostā redzējis ko pagalam nepatīkamu. Turklāt, kā sociālajā vietnē "Facebook" raksta A. Hermanis, "tie nebija krievi, visi bija latvieši. Tādi normāli latviešu dukši. 40-50 gadu vecumā. Tipiski vidēji aritmētiskie Mārupes iedzīvotāji, kuri atgriezās no tūrisma ceļojuma".

Svarīgākais