IKT joma nav tikai vīriešu darbības lauks

VARBŪT IZVĒLĒSIES IKT. Jaunietes izzina karjeras iespējas IKT nozarē un mācās programmēt © Publicitātes foto

Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozare ir viena no perspektīvākajām jomām mūsdienās, kas piedāvā daudzpusīgas karjeras iespējas, tomēr daudzas meitenes pat neapsver šādu izvēli, jo domā, ka šī joma ir piemērota tikai vīriešiem.

Lai apgāztu šo mītu un iedrošinātu meitenes uzdrīkstēties, tehnoloģiju uzņēmumu dibinātājas un veiksmīgas pārstāves tikās ar 13–18 gadus vecām skolniecēm, iepazīstinot ar iespējām, ko paver tehnoloģiju nozare. Jaunietes pasākumā izmēģināja spēkus arī programmēšanā.

IKT jomā sievietes – 18%

Eurostat dati atklāj, ka tikai 18 % IKT nozarē strādājošo ir sievietes. Starp lietotņu izstrādātājiem tikai 9% ir sievietes, bet starp IKT menedžeriem un IKT uzņēmējiem – 19%.

Eiropā no 1000 sievietēm ar bakalaura grādu tikai 29 to ieguvušas ar IKT saistītā jomā un tikai četras pēc tam strādā šajā jomā. Latvijā situācija ir nedaudz labāka – no visiem IKT speciālistiem valstī 23,45% ir sievietes. Tomēr mums vēl ir daudz ko darīt, lai iedvesmotu jaunas meitenes izvēlēties karjeru IKT.

Pasākuma laikā ar savu pieredzi dalījās Microsoft Centrālās un Austrumeiropas reģiona mazā un vidējā biznesa risinājumu un partneru attiecību vadītāja Marianna Rolinga, kura ieguvusi biznesa vadības izglītību un savu karjeru veidojusi tehnoloģiju nozarē. «Nožēloju, ka man nav tehnoloģiju izglītības, tāpēc man ir bijis smagi jāstrādā, lai izprastu produktus, ar kuriem strādāju. Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties profesiju tehnoloģiju nozarē vai kādā biznesa vadības nozarē, piemēram, mārketingā, tehnoloģiju zināšanas jums būs nepieciešamas,» skaidro M. Rolinga. Šajā informācijas laikmetā zināšanas un izpratne par IKT ir tas, kas atvērs daudzas durvis.

Netīk dzimumu salīdzināšana

Savukārt Infogr.am lietotāju pieredzes dizainere Alise Semjonova IKT jomā rosās jau sesto gadu. Viņas bakalaura studiju virziens ir saistīts ar mākslas virzienu (grafiskais dizains), bet šobrīd maģistra grādu A. Semjonova iegūst Tallinā. Viņa studē datora un cilvēka mijiedarbību jeb to, kā radīt tehnoloģijas, lai tās ir saprotamas cilvēkiem. Darba vajadzībām viņa pašmācības ceļā apgūst arī programmēšanu, un, kā pati teic, lai sevi sauktu par zinošu šīs profesijas pārstāvi, vēl vajadzīgs laiks un zināšanu papildināšana. «Nožēloju, ka programmēšanu nemācījos jau agrāk. Tas ir interesanti,» ir pārliecināta A. Semjonova. Viņa norāda, ka joprojām, runājot par IT jomu, tiek salīdzināta sieviešu un vīriešu piemērotība un atbilstība šādam darbam. «Meitenēm netrūkst nevienas īpašības un kompetences, lai strādātu IKT nozarē. Tā ir brīnišķīga un perspektīva joma,» uzskata A. Semjonova. Viņa stāsta, ka tehnoloģiju produkti ir ļoti dažādi un tie ir noderīgi ikvienam, tāpēc, viņasprāt, ir loģiski, ka šo produktu izstrādē ir iesaistījušies abi dzimumi. «Neesmu strādājusi nevienā tik dinamiskā un mainīgā nozarē kā IKT. Tie ir aplami stereotipi, ka, piemēram, darba stundas aizrit tikai pie datora, dienu no dienas neredzot saules gaismu. Strādājot IKT, ir jāspēj ātri reaģēt uz aktualitātēm, jo procesi mainās ļoti strauji. Piemēram, internets pirms 10 gadiem bija krasi atšķirīgs no tā, kādu mēs to pazīstam šodien, tāpat mainās programmēšanas valodas. Taču mainīgā vide un apstākļi neļauj ierūsēt. Mani personīgi saista aktīva vide, jo tā mani pilnveido. Es nevaru attīstīties stagnējošā vidē,» teic Infogr.am lietotāju pieredzes dizainere, piebilstot, ka vēl viens nozares bonuss ir konkurētspējīgs atalgojums, kas apsteidz daudzas citas nozares. Arī jaunākais CV‑Online Latvia atalgojuma pētījums apliecina, ka IKT nozarē strādājošajiem ir visaugstākais vidējais mēneša neto atalgojums Latvijā, piemēram, darba samaksa programmētājiem (ar vismaz 5 gadu pieredzi) un sistēmu arhitektiem pārsniedz 2000 eiro mēnesī. Kopumā arī citās amatu kategorijās IKT jomā atalgojums lielākoties ir virs 1000 eiro uz rokas. «IKT ir nozare, kur augstas raudzes profesionāļi ātri var sajust sava darba augļus [naudas izteiksmē], turklāt bieži viszinošākie speciālisti ir tie, kas daudz ko apguvuši pašmācības ceļā un turpina sevis izglītošanas procesu,» uzsver A. Semjonova.

IKT nav tikai programmēšana

Arī Sorry As A Service  līdzdibinātāja Sabīne Sipunova tūliņ pēc vidusskolas savu nākotni nesaistīja ar IKT sfēru. Viņai saistošāk šķita izprast biznesa vadības principus. «Vadīju sociālo mediju aģentūru, taču ar laiku sapratu, ka esmu apstājusies savā profesionālajā izaugsmē,» secina S. Sipunova. Šajā pārdomu periodā viņa sāka apjaust IKT potenciālu. Radās vēlme savu varēšanu pārbaudīt šajā lauciņā, atlika tik sameklēt domubiedrus. Tie tika atrasti – daļa pārstāvēja biznesa jomu, daļa bija tehniskie cilvēki, galu galā kopīgi tika radīts Sorry As A Service. «IKT ir aizraujoša, strauji augoša vide, kura ir īpaši piemērota jauniem cilvēkiem, kas ir tikai savas karjeras sākumposmā,» uzskata S. Sipunova.

Bet RIX Technologies valdes locekle Eva Butāne norāda, ka IKT nozare ir plaša un tajā veiksmīgi var strādāt un darboties gan sievietes, gan arī vīrieši. «Aicinu meitenes nebaidīties no IKT jomas! IKT nav tikai programmēšana,  tie ir organizatoriskie jautājumi, mārketings, psiholoģija, dizains un māksla, lietotāju atbalsts,» stāsta E. Butāne.

Pasākumu organizēja Microsoft Latvia un Riga Tech Girls, lai ieinteresētu meitenes izvēlēties nākotnes profesiju IT nozarē, kur šobrīd izteikti trūkst darbaspēka un vienlaikus ir ārkārtīgi maza sieviešu pārstāvniecība. Pasākumā piedalījās 50 meiteņu vecumā no 13 līdz 18 gadiem no dažādām Latvijas skolām.