Pirmais potenciālo nākotnes līderu izlaidums – vairākums grib būt uzņēmēji

Līderu programmas mērķis ir sekmēt uzņēmīgu jauniešu personības izaugsmi. Pirmajam iesaukumam pieteicās 69 kandidāti, atlasīti tika 11 © Publicitātes foto

Kristiāns Lancmanis tikko bija sasniedzis pilngadību, tolaik mācījās 11. klasē un pēc treniņa skolēnu mācību uzņēmuma izveidē jau bija nodibinājis savu reālu uzņēmumu. Bez plašas pieredzes, bez vērtīgiem kontaktiem, ar drebošu sirdi – tādu pats sevi Kristiāns atceras vēl nesenā pagātnē.

Pamatīgu ticības devu sev un savai idejām, spējām viņš guva, kļūstot par vienu no Līderu programmas dalībniekiem. Programmas pamatideja ir dot iespēju jauniem cilvēkiem pilnveidot savas līdera prasmes. Apmācības ilga vienu gadu. Pagājušonedēļ notika pirmais izlaidums, kur visi 11 programmas dalībnieki prezentēja katrs sava projekta attīstības gaitu, kuru realizācijā savu artavu ar padomiem un pieredzi deva biznesa, politikas un sabiedrisko jomu līderi, kā arī personības izaugsmes treneri.

Maina uztveri, raksturu

Kristiāns spilgti atceras pirmo tikšanos ar savu mentoru, kam arī izklāstīja bailes par nesen uzsākto ceļu biznesa vidē. Pēc sarunas raizes pamazām izgaisa. Kristiāns atceras – viņa uzņēmuma SIA Simple+ produktu kritizēja gandrīz katrs otrais, taču viņš iemācījās no kritikas izlobīt to kodolu, kuru vērst par labu uzņēmuma pilnveidei. Pārliecību, ka viņš ir uz pareizā ceļa, stiprināja arī uzvaras dažādos, tostarp starptautiskos, konkursos. «Vislielākais ieguvums no Līderu programmas man ir iegūta atziņa, ka vēlos palikt un strādāt Latvijā. Tāpat arī sev izkristalizēju, ka nav vienas patiesības: ir dažādi cilvēki, dažādas domas, un ir jāprot ieklausīties otrā, saprast, kāpēc viņš domā citādi. Jāmāk rast kompromisu,» stāsta Madonas Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieks Kristiāns.

Līdzīgas atziņas pauž arī Mārupes vidusskolas audzēkne Elizabete Dikmane, kas atzīst, ka pēc gadu ilgām apmācībām krasi mainījušās viņas rakstura iezīmes. «Esmu iemācījusies uz lietām raudzīties no vairākiem skatpunktiem, nevis dzīvot tikai ar savu pārliecību. Manuprāt, jaunās paaudzes līderis ir cilvēks, kas spēj un māk sadzīvot ar citiem, pieņemt katru, kāds viņš ir, un atrast kopīgo,» prāto Elizabete. Arī viņa sevi vēlas realizēt uzņēmējdarbībā. Pirmās iestrādes jau veiktas. Viņa ir pateicīga savam mentoram Jurim Gulbim, kas dāsni dalījās pieredzē un problēmas, par kurām Elizabete lauzīja galvu dienām ilgi, palīdzēja atrisināt dažās minūtēs.

Mentors kā iedvesmas avots

Iesaiste Līderu programmā mudināja arī Rīgas Teikas vidusskolas skolnieci Beāti Blūmu rīkoties – viņa vēlas attīstīt brīvprātīgo jauniešu kustību, kas palīdz un atbalsta ģimenes, kuras bērns slimo ar vēzi. Arī jauniete pati pirms četriem gadiem cīnījās ar šo slimību, to uzveica un teic, ka par visu svarīgāk viņai šķitusi vecāku klātbūtne. «Taču vecākiem bija savs laiks jādala, gan daļu veltot man, gan kārtojot formalitātes un citas lietas. Tāpēc ceru, ka brīvprātīgo kustība palīdzēs atvieglot šo ikdienu gan bērniem, gan vecākiem. Tagad esmu izveidojusi mājaslapu – uzvarivezi.lv, kur lasāma informācija par slimību, iekļauta noderīga informācija, kur meklēt palīdzību, uzvarētāju stāsti,» stāsta Beāte. Viņa ir pārliecināta, ka bez savas mentores Irinas Pīgoznes viena gada laikā tik daudz nebūtu paveikusi. «Nebiju satikusi tik harismātisku un iedvesmojošu personību,» uzsver Beāte, kura ir apņēmusies savu projektu turpināt.

Rīt sākas jauns iesaukums

Līderu programmu izveidojusi praktiskās biznesa izglītības biedrība Junior Achievement Latvija. Tās valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns stāsta, ka programmas rašanās aizmetņi meklējami pirms vairākiem gadiem, kad arvien vairāk iezīmējās tendence, ka daļai Latvijas skolēnu tādas biedrības aktivitātes kā mācību uzņēmuma dibināšana, Ēnu diena, konkursi, kur sevi apliecināt, ir tikai ieskrējiens. Viņi ir gatavi lielākiem izaicinājumiem. Tāpēc tika radīta Līderu programma, kuras mērķis ir sekmēt uzņēmīgu jauniešu personības izaugsmi. Pirmajam iesaukumam pieteicās 69 kandidāti, atlasīti tika 11. Jaunie līderi piedalījās meistarklasēs, apgūstot, piemēram, prasmi sadarboties ar medijiem, izstrādāt un prezentēt biznesa idejas. Katrs dalībnieks ieguva sev arī mentoru, kas ar jauno censoni strādāja individuāli, iedrošinot īstenot līdera talantu. «Latvijai ir nepieciešami drosmīgi, lemtspējīgi līderi. Bieži redzam, ka Latvijā šādu līderu pietrūkst. Sevišķi spilgti tas atklājas dažādu sabiedrībai būtisku lēmumu pieņemšanas brīžos, piemēram, vēlēšanu laikā, jautājumos par bēgļu uzņemšanu Latvijā,» uzsver J. Krievāns. Pieteikšanās otrajai Līderu programmai sāksies rīt, 30. septembrī.



Svarīgākais