Sestdiena, 13.aprīlis

redeem Egils, Egīls, Nauris

arrow_right_alt Latvijā

Latvijas iedzīvotājus satrauc NATO iznīcinātāju lidojumi

© Scanpix

Latvijas gaisa telpā vēl pāris mēnešus regulāri lidināsies iznīcinātāji, kas ar savu zemo lidojumu un skaļo dārdoņu biedē iedzīvotājus.

Piemēram, Ventspilī kopš vasaras sākuma iznīcinātāji redzami vidēji reizi nedēļā. Pēdējo reizi vienlaikus divas reaktīvās lidmašīnas pāri Ventspils centram pārlidoja aizvakar. Tostarp piepešā dārdoņa un efektīgi zemais lidojums pārsteidza pilsētas stadionā sapulcējušos čempionāta Trīs bumbu spēles dalībniekus un līdzjutējus. Kā stāsta viens no viņiem: tik zemu lidojošu lidmašīnu viņš virs Ventspils līdz šim nebija redzējis. Savos iespaidos dalās arī Līga, virs kuras mājas pārlidoja iznīcinātāji. Viņa stāsta, ka no lielā trokšņa pārbijusies ne tikai viņa, bet arī viņas kaķis. Pēc viņas domām, dzīvnieki šīs militārās aktivitātes uztver īpaši saasināti.

Pagājušajā nedēļā divi zemu lidojoši iznīcinātāji sabiedējuši atpūtniekus Ventspils pludmalē. Zane atstāsta, ka tajā dienā visi jauki un mierīgi sauļojušies, līdz pēkšņi atskanējis nenormāls troksnis un mazliet virs jūras ūdens līmeņa atpūtniekiem gar degunu aiztriekušies divi iznīcinātāji. Šoks bijis pamatīgs, visi burtiski sastinguši. Tik zemu lidot virs pludmales, ka pat pilotu var redzēt, – tas neesot normāli.

Arī tviterī no dažādām Latvijas malām parādās ieraksti par redzētajiem iznīcinātājiem. Tādi lidojuši pāri Nīcai, Aizkrauklei un citām vietām. 21. jūnijā un 1. jūlijā tie pārlidojuši arī pāri Rīgai. «Vispār jau pēdējā laikā viņi te pārāk bieži lidinās. Agrāk taču tā nebija. Kas ir mainījies?» jautā kāds iedzīvotājs.

Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta pārstāve virsleitnante Sandra Brāle Neatkarīgajai skaidro, ka Latvijas rīcībā nav savu iznīcinātāju un virs mūsu gaisa telpas regulāri lido Francijas Gaisa spēki ar Mirage iznīcinātājiem, kas šobrīd bāzējas kaimiņvalsts Lietuvas pilsētā Šauļos. Francijas Gaisa spēki ar minētajiem patrulēšanas iznīcinātājiem no 30. aprīļa četrus mēnešus veiks NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju.

Patruļlidmašīnu treniņlidojumi Latvijas gaisa telpā notiek regulāri. Tie tiekot atbilstoši saskaņoti, kā arī neradot iedzīvotājiem nekādu apdraudējumu, jo lidmašīnu troksnis esot īslaicīgs. Šādi lidojumi notiks arī turpmāk, jo pilotiem ir jātrenējas, gan nolidojot noteiktu stundu skaitu, gan izpildot dažādus taktiskus elementus.

Gaisa telpas patrulēšana ir viens no NATO viedās aizsardzības iniciatīvas aspektiem. Tā ir jauna pieeja aizsardzības spēju nodrošināšanā. Kamēr citas NATO valstis ar saviem iznīcinātājiem sargā gaisa telpu virs Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, tikmēr Baltijas valstis sniedz atbalstu, nodrošinot savas bāzes un komandvadību.