Latvieši slēpošanai izvēlas Itālijas un Austrijas Alpus

Latvijas slēpotāji labāk visu gadu krāj naudu, bet reizi sezonā kopā ar ģimeni dodas uz labiem slēpošanas kūrortiem, atzīst Neatkarīgās aptaujātie tūrisma speciālisti.

Ja vēl pērn naudas taupības nolūkos viens no populārākajiem galamērķiem kalnu prieku baudītājiem bija Slovākijas Tatri, tad šosezon vispieprasītākie ceļojumi ir uz Itālijas un Austrijas Alpiem.

Lai ceļojums būtu ērts

«Visu cieņu mūsu slēpotājiem,» teic ceļojumu kompānijas Gorbants valdes locekle Aija Gorbante. Slēpotāji brauca uz kalniem pirms krīzes, krīzes laikā un arī tagad, kad, pēc valdības teiktā, dižķibele jau ir aiz muguras. Visbiežāk cilvēki vēlas, lai ceļojums ir ērts, lai nav vientuļi un arī naudas tēriņi nebūtu lieli. Ja galamērķis sasniedzams ar lidmašīnu, tad diemžēl no vientulības sajūtas grūti izmukt, bet, ja vēlas labu kompāniju, tad jādodas slēpot grupā un visbiežāk ar autobusu.

Gorbants pirms dažiem gadiem uzsāka krīzes laika plānu – autobusa tūrēs uz slēpošanu ņēma līdzi diplomētu pavāru. Tas ļāva samazināt ceļojuma kopējās izmaksas, jo slēpotāji varēja gastronomiskos priekus baudīt nevis dārgos restorānos, bet izvēlētajā mītnes vietā. «Esmu ļoti apmierināta ar rezultātu, un turpinām to darīt vēl tagad,» atzīst A. Gorbante. Veidojas pat situācijas, ka komfortu mīlošie cilvēki atsevišķi nopērk aviobiļetes un pielido klāt grupai, kurai ir līdzi savs pavārs.

Lētākā Zviedrija un Somija

Tūrisma operatori pašlaik piedāvā slēpošanas iespējas desmit valstīs: Andorā, Austrijā, Francijā, Šveicē, Gruzijā, Itālijā, Slovākijā, Somijā, Zviedrijā un Ukrainā. Lētākās ceļazīmes slēpošanai ir Zviedrijā, kur ceļa izmaksas ir 90 latu vienai personai, Somijā – 97 lati, braucot ar prāmi, un Austrijā, Bādgašteinā, kur brauciens ar autobusu un dzīvošana vienam cilvēkam izmaksā 219 latu, aktuālos piedāvājumus un cenas apkopojusi ceļojumu aģentūras Travel Art LV klientu apkalpošanas speciāliste Jekaterina Meļehova. Pašlaik pieejamie dārgākie slēpošanas tūru piedāvājumi ir uz Austriju, Serfausu, kur lidojums un dzīvošana izmaksā 990 latu personai, Franciju, Pradiskiem – ceļazīmes cena 560 latu, un Šveici, Davosu – ceļazīmes cena sākas no 620 latiem.

Taču, par spīti cenu politikai, lielākais pieprasījums ir Francija (Les 3 Vallees, Espace Killy), Itālija (Val di Sole, Val di Fassa), Austrija – Bādgašteina (Gašteinas ieleja) un Slovākija – Augstie uz Zemie Tatri. Salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu, kad bija izteikta tendence taupīt naudu, šogad ir straujš samazinājums pēc slēpošanas tūrēm Slovākijā, norāda J. Meļehova. A. Gorbante teic, ka populārākie galamērķi slēpotājiem ir Itālija un Austrija. Kritumam pēc Slovākijas tūrēm esot elementārs iemesls – ja tur viss ir kartībā ar dzīvošanu, tad būtu vajadzīgs uzlabot pacēlāju jaudu, sakārtot infrastruktūru un radīt izklaides iespējas, ar kurām Slovākijā salīdzinājumā ar Itāliju esot slikti, uzskata Gorbanta valdes locekle.

Labāk brauc grupās

Ja vēl pirms dažiem gadiem populārs bija teiciens, ka Itālijā, Livinjo, slēpošanas sezonas laikā ir vairāk latviešu nekā Latvijā, tad tagad situācija ir mainījusies. “«Cilvēki brauc uz Livinjo, taču to dara apzināti. Iepriekš to darīja neapzināti – visi brauc, tātad jābrauc,» teic A. Gorbante. Tagad cilvēki kļuvuši izvēlīgāki – viņi nepabrauks garām skaistām slēpošanas trasēm, akli traucoties tikai uz Livinjo. Taču vēl joprojām ir palikuši latvieši, kuri ļoti iecienījuši šo kūrortu, kas slavens ne tikai ar trasēm un dzīvošanas iespējām, bet arī beznodokļu zonu.

Vēl kāda tendence, kas iezīmējas šosezon, – slēpotāji daudz labprātāk izvēlas braukt grupās, nevis individuāli. «Manuprāt, tas skaidrojams ar to, ka sadārdzinājusies degviela, un cilvēki ceļojumā grib atpūsties, nevis sēdēt pie stūres, satraucoties par slidenajiem ceļiem un nogurumu,» uzskata J. Meļehova. Vēl viens no iemesliem, kādēļ palielinās pieprasījums pēc grupu braucieniem, – grupas braucējiem ir lētākas slēpošanas pases jeb skipases. Individuāļiem dažās slēpošanas trasēs tēriņi par slēpošanas pasi radikāli atšķiras.

Saglabājusies tendence, ka latvieši slēpot uz ārvalstīm dodas pavasarī. «Lielākais pieprasījums ir pēc tūrēm februāra beigās un marta sākumā. Diemžēl čārterreisu, piemēram, uz Franciju tad vairs nav,» atzīst J. Meļehova.

Svarīgākais