Vienojas par atbalstu IKT konkurētspējas stiprināšanai

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) biedri gadskārtējā kopsapulcē pieņēmuši savas pārstāvētās nozares prioritāšu hartu. Tajā izvirzīti seši būtiskākie virzieni informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā, pie kuriem asociācijas biedri strādās tuvāko piecu gadu laikā.

Savu atbalstu LIKTA iniciatīvai izteikuši vairāk nekā 20 dažādu nozaru pārstāvji. Lai kopīgi attīstītu konkurētspējīgu IKT vidi Latvijā, šodien pārstāvji parakstīsies par hartas mērķu īstenošanu.

Galvenie mērķa virzieni ir IKT jomā izglītoti un ar evides infrastruktūru aprīkoti iedzīvotāji, moderna epārvalde, uz informācijas un komunikācijas tehnoloģijām balstīta konkurētspējīga uzņēmējdarbības vide, aktīva labklājība un vienkārši pieejams kultūras mantojums.

Ceļā uz labklājību

«IKT loma valsts tautsaimniecībā un iedzīvotāju ikdienā arvien pieaug. Efektīvas un konkurētspējīgas IKT vides attīstīšana Latvijā nodrošinās valsts konkurētspēju starptautiskā līmenī. Tā arī sniegs ieguldījumu kopējā produktivitātes izaugsmē gan nepastarpināti no IKT nozares, gan no tiešajām IKT investīcijām. Mērķtiecīgs darbs IKT attīstībā ir ātrākais ceļš uz pilsoņu un valsts labklājību,» ir pārliecināta LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

LIKTA hartā sešos mērķa virzienos noteikti skaidri un izmērāmi uzdevumi IKT integrācijai modernas informācijas sabiedrības izveidei Latvijā. Asociācija apņemas sadarboties ar valsti un citiem partneriem, lai uzlabotu sabiedrības dzīves kvalitāti. LIKTA mērķis ir nodrošināt vienkāršāku piekļuvi sabiedriskajiem pakalpojumiem, efektīvāku valsts pārvaldi un uzņēmējdarbības vidi, praktiskāku mācību procesu, labāku veselības aprūpi, kvalitatīvus mūžizglītības procesus un ērti pieejamas kultūras mantojuma vērtības.

Epakalpojumu popularitāte aug

«Tas, ka tik daudzu nozaru pārstāvji šodien parakstīs IKT nozares prioritāšu hartu, liecina, ka IKT nozīme sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanā un visdažādākajās tautsaimniecības jomās ir pamanīta un adekvāti novērtēta,» uzsver RIX Technologies (LIKTA biedrs) un LIKTA valdes locekle Eva Butāne.

Viņa stāsta, ka nozares uzņēmumi, tostarp RIX Technologies, pēdējā desmitgadē ir īstenojuši virkni epārvaldes projektu un izstrādājuši risinājumus, kas mērķtiecīgi tuvinājuši sabiedrību tam, lai šogad hartā varētu izvirzīt drosmīgus un ambiciozus mērķus. «Daudzas formalitātes, kuru kārtošanai iepriekš tērējām gan laika, gan finanšu resursus, nu varam veikt attālināti un bez maksas. Tas jau šķiet pašsaprotami. Lielākajai sabiedrības daļai pašsaprotams šķiet arī iedzīvotājiem veidotais valsts epakalpojumu portāls www.latvija.lv, kurā varam gan uzzināt informāciju par valsts sniegtajiem pakalpojumiem, gan saņemt virkni pakalpojumu attālināti. Daudzās valstīs šādi portāli un šāda līmeņa epakalpojumi vēl tikai tiek ieviesti vai ir ieviesti nesen, taču Latvijā IKT nozare hartā jau definējusi mērķi piecu gadu laikā kļūt par modernāko epārvaldes valsti Eiropā,» uzsver E. Butāne, skaidrojot, ka to iecerēts panākt, sasniedzot 90% bezpapīra dokumentu apriti, paplašinot epakalpojumu klāstu iedzīvotājiem, attīstot edemokrātiju, kā arī turpinot jau veiksmīgi iesākto virzienu projektu izstrādē un pilnveidē, kas ļauj ikvienam valsts iedzīvotājam izmantot IKT sniegtās priekšrocības informācijas iegūšanā, apritē, procesu optimizācijā.

Risinājumi ļauj ietaupīt

«Skatoties, kā šobrīd darbojas RIX Technologies izstrādātie projekti, ar gandarījumu secinām, ka katrs no tiem ir devis būtisku pienesumu gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā. Piemēram, elektronisko iepirkumu sistēmas lietošana tikai 2011. gadā vien ļāvusi valsts un pašvaldību iestādēm ietaupīt 3 482 365 latus, vienlaikus būtiski mazinot administratīvo slogu un izmaksas, kas saistītas ar standarta iepirkuma procesa organizēšanu vai dalību tajā. Tas nozīmē, ka konkurētspēja ir uzlabojusies, bet procesi kļuvuši caurspīdīgi un pārredzami ikvienam. Arī elektroniskā dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana kļuvusi par vienu no populārākajiem epakalpojumiem. Tā ir ne vien ērta, bet, atšķirībā no šīs pašas darbības klātienē, arī bezmaksas, tāpēc palīdz ietaupīt finanšu līdzekļus. Īpaši atvieglojumu izjūt kuplas ģimenes ar pieciem un vairāk deklarējamiem ģimenes locekļiem. Būtisks ieguvums ir arī tas, ka, deklarējoties attālināti, iedzīvotājus vairs neapkalpo iestādes darbinieki, bet izveidotā sistēma. Tas ļauj iestādes resursus izmantot daudz racionālāk,» teic E. Butāne.

Viņa ir gandarīta, ka hartā liela uzmanība vērsta arī uz IKT nozares nozīmi kultūras mantojuma saglabāšanā un pieejamības paplašināšanā. «Izstrādājot un ieviešot Latvijas nacionālā muzeju krājuma kopkataloga sistēmu, pārliecinājāmies, ka tieši IT tehnoloģiju piedāvātās un nodrošinātās iespējas «nojauc izstāžu zāles sienas» – krājumu digitalizācija un vienots kopkatalogs ļauj izvietot apskatei visu muzeja krājumu, nevis tikai ekspozīcijās pieejamo, pietuvina muzeju krājumus un ekspozīcijas darba vai mācību galdam un padara nacionālās bagātības pieejamas ikvienam interneta lietotājam,» norāda RIX Technologies valdes locekle. Viņasprāt, IKT jomā Latvija soļo lieliem soļiem un «katrs īstenotais projekts un veiksmīgā sadarbība ar citām nozarēm, kā arī hartā paustās apņemšanās to apliecina».

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais