Sabiedriski konsultatīvās padomes (SKP) vadības grupa nosūtījusi savu nostāju Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, izsakot pretenzijas pret procesu, kādā tikuši virzīti un atlasīti kandidāti darbībai Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP).
Ņemot vērā izteiktās pretenzijas un saskatītās nepilnības, SKP aicina vērtēšanai Saeimas plenārsēdē virzīt visus 15 uz konkursa otro kārtu izvirzītos un aizvien kandidējošos pretendentus uz NEPLP, aģentūru BNS informēja SKP.
Tās paziņojumā norādīts, ka, piedaloties kandidātu atlases procesā, saskatītas vairākas nepilnības – Saeimas komisija nebija izstrādājusi skaidru kārtību, kā kandidātu atlases procesā notiks konsultācijas ar biedrībām un nodibinājumiem. Lai arī bijis uzsvērts, ka kandidātu izvirzīšanas procedūra ir atklāta, nebija skaidrs, kādi ir kandidātu atlases kritēriji, izņemot tos, kuri noteikti likumā un kuriem atbilst visi konkursā pieteiktie kandidāti.
Tāpat Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) uzsvērusi, ka komisija saņēmusi daudzu nevalstisko organizāciju viedokļus, tomēr nevienā no atlases posmiem nevienu no organizācijām neiepazīstināja ar citu organizāciju viedokļiem un atsauksmēm par kandidātiem.
SKP uzskata, ka arī komisijas lūgtās rekomendācijas par kandidātiem kā atlases sastāvdaļa vērtējamas apšaubāmi, jo deva iespēju Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai iegūt subjektīvu informāciju par kandidātu, kas tajā pašā laikā nav pārbaudāma un nevar būt objektīva un profesionāla lēmuma pieņemšanas pamats. SKP vadības grupa arī uzsver, ka komisijai pirms jaunās NEPLP kandidātu atlases bija objektīvi jāizvērtē iepriekšējās padomes darbs un jānosaka skaidrs mērķis saturiski, ar objektīvi mērāmiem kritērijiem, pēc kuriem veikt nākamās NEPLP kandidātu atlasi.
Ņemot vērā minētās nepilnības, SKP uzskata, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai jāvirza uz Saeimas plenārsēdi visi otrajā kārtā izvirzītie kandidāti.
SKP vadības grupā darbojas Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāve Antra Cilinska, biedrības "Ētikas tilts Latvijā" pārstāve Eva Mārtuža, biedrības "Sustento" pārstāve Gunta Anča, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis Jurģis Ābele, Skrundas pašvaldības pārstāve Nellija Kleinberga un Latvijas Universitātes Studentu padomes aktīvists Edvards Ratnieks.
Jau vēstīts, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ceturtdien plāno izraudzīt piecus no 15 konkursa otrajai kārtai izvirzītajiem kandidātiem darbam NEPLP. Tos iecerēts virzīt apstiprināšanai Saeimas sēdē 2.februārī.
Uz vietu NEPLP nākamajā sastāvā kandidē Ainārs Dimants, Aija Dulevska, Māra Eglīte, Gints Grūbe, Andris Mellakauls, Aleksandrs Mirlins, Dainis Mjartāns, Ilmārs Muuls, Rita Našeniece, Ilze Strenga, Rolands Tjarve un Ivars Zviedris, kā arī trīs pašreizējie padomes locekļi, kuri izvirzīti un ieguvuši četras opozīcijas deputātu balsis, un tie ir pašreizējie padomes locekļi Dace Buceniece, Sergejs Kārītis, kā arī padomes jurists Andris Ķēniņš.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ināra Mūrniece iepriekš gan uzsvērusi, ka par NEPLP kandidātu izvērtēšanas kritērijiem nosauktas kandidātu zināšanas un profesionalitāte, izpratne par elektronisko plašsaziņas līdzekļu uzdevumiem, izpratne par sabiedrisko un komercmediju lomu nacionālās informatīvās telpas nostiprināšanā un attīstībā, kā arī kandidāta izpratne par valsts valodas lomu elektroniskajos masu medijos, zināšanas par kvalitatīvas un neatkarīgas žurnālistikas standartiem. Atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam kandidātiem izvirzītās prasības ir augstākā izglītība, vismaz piecus gadus ilga profesionāla vai akadēmiska pieredze plašsaziņas līdzekļu, izglītības, kultūras, zinātnes vai cilvēktiesību jomā un laba reputācija.
NEPLP locekļus ievēlē uz pieciem gadiem.
Pašreizējā NEPLP sastāva pilnvaras beigsies 1.februārī.