Šodien Rīgas Latviešu biedrības namā Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) paziņoja 2011. gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu.
Devīto gadu pēc kārtas LVAK rīkoja akciju „Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. No simtiem iesūtītu priekšlikumu katrā nominācijā žūrijas komisija izvēlējās vienu visatbilstošāko vārdu vai teicienu. Akcijas koordinators Eduards Cauna norāda: „Valoda ir kolektīvas vienošanās rezultāts.” Šobrīd šī akcija ir vienīgais plašākais forums, kur gan sabiedrība, gan valodas speciālisti pauž savas pārdomas un vērtējumus, kas notiek latviešu valodā.
2011. gada vārds ir „staidzināt”, gada nevārds – „konsolidēt” un spārnotais teiciens „Rīkojums Nr.2”.
Nominācijai gada vārds tika iesūtīti priekšlikumi, kas atguvuši jaunu skanējumu un popularitāti, piemēram, „skārdene”. Kā arī asprātīgi reklāmas veidojumi, piemēram, „zivtings” vai „bankings”, ironiski apzīmējot rosību ap bankām. Žūrijas komisijas loceklis Austris Grasis norāda, ka cilvēku iesūtītais jaunvārds „svešup”, kas ir antonīms vārdam „mājup”, ir atbilstošs situācijai Latvijā, kad cilvēki izceļo no valsts. Interesanti, bet pareizi lietoti latviski vārdi ir „stulbināt”, kas ir kavēt saprašanu. Kā arī „staidzināt”, kas ieguvis 2011. gada vārda titulu.
2011. gada nevārds ir „konsolidēt”. Sociolingviste Vineta Poriņa skaidro, ka vārds „konsolidācija” nāk no latīņu valodas, kas nozīmē – nostabilizēt, nostiprināt, apvienot, saliedēt. Vārdu „konsolidācija” lieto kā neitrālu aizstājēju tabu vārdiem vai izteicieniem. Šajā gadījumā, lai neteiktu budžeta griešana vai budžeta izdevumu samazināšana, kas sabiedrībai saistās ar nepatīkamiem procesiem, tiek lietots vārds „konsolidācija”.
2011. gada spārnotais teiciens ir „Rīkojums Nr.2” (Valdis Zatlers), kad 2011. gadā bijušais prezidents V. Zatlers aicināja atlaist Saeimu. Literatūras kritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane atgādina: „Vārds vairojas neticamā ātrumā. Jo lielāka auditorija, jo vairāk ausu, jo ātrāk izplatās vārds.” Spārnotie teicieni nāk no reklāmas tirgus, kā arī no plašsaziņas līdzekļiem, kas izvēlējušies pavairot politiķu izteicienus. Iesniedzēju vidū vispopulārākais teiciens bija „Visaugstākais sirdsmiera procents” (Krājbanka). „Var redzēt, ka reklāmas sauklis acu mirklī pārveidojas pats savā pretstatā,” norāda I.Kolmane.
Žūrijas komisijā bija valodnieki, valodas praktiķi un vārda meistari: Ieva Kolmane, Vineta Poriņa, Austris Grasis, Juris Baldunčiks, Jānis Rokpelnis, Aldis Lauzis, Dace Strelēvica – Ošiņa, Andrejs Veisbergs, Valentīna Skujiņa.
Vērtējot vārdus, tika ņemti vērā pretrunīgi kritēriji – saskanīgums, atpazīstamība, saprotamība, īsums, skaidrība, aktualitāte. Kā arī valodas aspekti, lai šis lēmums dotu sava veida vērtējumu tam, kas noticis pagājušā gadā Latvijā un sabiedrībā kopumā.
Akcijas „Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” laikā tiek meklēti zīmīgākie jaunumi valodā. Gada vārds ir pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai popularitāti atguvis, spilgtākais un trāpīgākais vārds, kas raksturīgs gadam. Gada nevārds ir nevajadzīgi no citas valodas aizgūts vai zināms vārds, kas lietots ar sagrozītu nozīmi. Gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas pamanīts un bieži lietots 2011. gadā, informē Latviešu valodas attīstības kopa.