Saņemti simtiem priekšlikumu, no kuriem tikai viens 16. janvārī tiks izvēlēts nominācijām gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens. Sabiedrība ir satraukta par svešvārdiem, angļu un krievu valodas vārdiem.
Deviņus gadus Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (RLB LVAK) rīko akciju „Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Pēc starprezultātu saņemšanas akcijas koordinators Eduards Cauna secina: „Puse no iesūtītajiem piedāvājumiem atspoguļo notikumus Latvijas politikā, kultūrā un sabiedriskajā dzīvē, savukārt otra puse norāda uz latviešu valodas kļūdām.”
Līdz šim ir saņemti vairāki simti vārdu un teicienu piedāvājumi. E. Cauna, nevēloties nosaukt konkrētus skaitļus, norāda, ka „iesūtīto piedāvājumu skaits ir zem 500, vārdi un teicieni mēdz atkārtoties.”
No saņemtajiem priekšlikumiem sabiedrībā zināmu cilvēku sacītais tiek vērtēts kā spārnotais teiciens. Piemēram, Valda Zatlera teiktais „rīkojums Nr.2” un „tikai ar tankiem”. Viens no spārnotā teiciena piedāvājumiem ir arī Nila Ušakova pārteikšanās par Latvijas atrašanos vienotā Krievijā kā gadsimta lielāko veiksmi. Arī Aināra Šlesera viedoklis, ka viņam nav jārunā „Raiņa stilā Aspazijas vārdiem”. Sabiedrība pievērsusi uzmanību arī Krājbankas bankrotam un ažiotāžai ap citām bankām. Iedzīvotāji ironizē „ar mūsu banku viss ir kārtībā”, „naudas pietiek, uztraukumam nav pamata” un bankrots nedraud”.
Sabiedrībā izrādīts satraukumu un nepatika pret svešvārdiem un no krievu valodas pārņemtiem vārdiem. Pēc Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas konferences iedzīvotājus pārņēmis satraukums par angļu valodas vārdiem, kas netika tulkoti, lai gan tiem ir atbilstoši vārdi latviešu valodā. Piemēram, kūkiji (sīkdatnes), onlainā (tiešsaistē), vorkflou (darbplūsma), kā arī piekonektēties jeb pieslēgties, veidot savienojumu.
LVAK norāda, ka daži iesūtītie piedāvājumi būtu pelnījuši nomināciju valodas brīnums, piemēram, brokasteri („Belvita” brokastu cepumi), ekrānšāviņš un palielināt par pusi (pārveidots rusisms – palielināt uz pusi)
Latviešu valodas attīstības kopas interesi piesaistīja iesūtītais jaunvārds dūgla, kas ir dūmu un miglas savienojums, aizvietojot vārdu smogs. Arī tējotava, cenplēsis, staidzināt, varējums un lielumkārt pievērsa vērtēšanas komisijas uzmanību.
Akcijas „Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” laikā tiek meklēti zīmīgākie jaunumi valodā. Akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības interesi par valodas kultūru un valodas pārmaiņām.
Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais vārds, kas raksturīgs 2011. gadam, pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai populāritāti atguvis 2011. gadā. Gada nevārds ir nevajadzīgi no citas valodas aizgūts vai zināms vārds, kas lietots ar sagrozītu nozīmi. Gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas pamanīts un bieži lietots 2011. gadā, informē Latviešu valodas attīstības kopa.