Valdība otrdien lems par izmaiņām likumā, lai ieviestu Eiropas Savienības (ES) regulu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, liecina valdības sēdes darba kārtība.
Lai ieviestu šo iniciatīvu, Tieslietu ministrija (TM) izstrādājusi grozījumus likumā par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu, kas pēc pozitīva lēmuma valdībā vēl būs jāapstiprina Saeimā.
Eiropas regula paredz, ka viens miljons pilsoņu, kuri pārstāv vismaz vienu ceturtdaļu Eiropas Savienības dalībvalstu iedzīvotāju, var vērsties pie Eiropas Komisijas ar priekšlikumiem jomās, kurās tā ir pilnvarota rīkoties. Regula noteic, ka pirmo Eiropas pilsoņu iniciatīvu būs iespējams iesniegt ne agrāk kā nākamā gada 1.aprīlī. Šādu iespēju piedalīties ES politikas veidošanā nosaka Lisabonas līgums.
Šī procedūra dod iespēju dalībvalsts iedzīvotājiem vākt parakstus par atbalstu kādam konkrētam mērķim, lai tieši vērstos pie Eiropas Komisijas tiesību akta pieņemšanai.
Izstrādātie likuma grozījumi paredz ‒ Eiropas pilsoņu iniciatīvas organizatori, lai saņemtu sertifikātu, kas apliecina tiešsaistes vākšanas sistēmas atbilstību drošības un tehniskajiem parametriem, iesniegs iesniegumu Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā. Tās lēmumu varēs pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
Pēc tam organizatoriem savāktie paraksti par atbalstu kādai iniciatīvai būs jāiesniedz Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK).
CVK divu mēnešu laikā saskaitīs parakstus, norādīs rezultātu un nosūtīs organizatoriem sertifikātu. Pēc tā saņemšanas organizatori varēs iesniegt pilsoņu iniciatīvu EK, kas triju mēnešu laikā pieņems lēmumu to virzīt tālāk vai noraidīt.
Likuma grozījumu izstrādē TM izveidoja darba grupu, kurā piedalījās CVK, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Datu valsts inspekcijas, sabiedriskā politikas centra "Providus" pārstāvji.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijā tapusi līdzīga ideja. Internetā izveidota mājaslapa "ManaBalss.lv", kurā var ievietot savu iniciatīvu un par kuru var parakstīties visi, kas to atbalsta. Iecerēts, ka pēc 10 000 parakstu savākšanas iniciatīvu iesniedz Saeimā. Pagaidām šāda pilsoņu iespēja vēl nav nostiprināta likumā, jo turpinās speciālistu diskusijas, kā to labāk īstenot.