Vidēji 5% no vārdiem, kas sastopami triju populārāko interneta vietņu – "Delfi", "Tvnet" un "Apollo" – komentāru sadaļās, ir agresīvi vai aicina uz agresiju, trešdien žurnālistiem, prezentējot interneta portālu komentāros paustās neiecietības monitoringa instrumentu "Agresivitātes indekss", norādīja projekta pārstāvji.
Viena no projekta pārstāvēm Ruta Siliņa paskaidroja, ka agresija šo triju portālu lietotāju vidū mainās un ir atkarīga no dienas aktuālajiem notikumiem. Agresīvākie komentāri interneta vietnēs vērojami ziņās par politiskajām aktivitātēm, par tēmām, kas saistītas ar latviešu un krievu valodas jautājumiem, kā arī ziņas, kas saistītas ar seksuālajām minoritātēm.
Tāpat projektā noskaidrots, ka iedzīvotāji daudz biežāk nekā citviet komentāru sadaļā izrāda agresiju jautājumos, kas skar emigrāciju un dzīvi ārvalstīs.
Tomēr Siliņa arī norādīja, ka agresiju iedzīvotāju vidū var raisīt ne tikai ziņas par jaunumiem politikā vai ekonomikā, bet arī ziņas, kas no pirmā acu uzmetiena šķiet pozitīvas.
Viņa pastāstīja, ka pētījuma ietvaros šogad 23.jūnijā konstatēts viens no augstākajiem agresivitātes rādītājiem, kam par iemeslu kalpoja analizētajos interneta portālos publicētie mediķu ieteikumi par to, kā būtu jārīkojas, ja svētku gadījumā tiek gūta trauma. Tāpat interneta komentētāju agresiju raisījuši Mārtiņa Sirmā izteikumi par svētku ēdienu.
Agresiju internetā sastopamajos komentāros raisīja arī ziņas, kas tika publicētas augusta sākumā par bijušā baņķiera Valērija Kargina būvniecības plāniem Latgalē, tostarp izveidojot kanālu kuģošanai starp ezeriem.
Savukārt viena no projekta veicējām Anda Rožukalne informēja, ka samērā lielu pārsteigumu izraisīja rezultāti, kas gūti vēlēšanu dienā. "Vēlēšanu dienā agresijas līmenis bija salīdzinoši zems, taču tas varētu būt saistāms ar to, ka iedzīvotāji savu viedokli varēja paust, izdarot izvēli vēlēšanās," teica Rožukalne.
Projekta laikā apkopoti arī internetā komentētāju biežāk lietoti vārdi, kas satur agresiju vai aicina uz agresīvu rīcību. Viens no projektā iesaistītājiem ekspertiem Sergejs Kruks norādīja, ka visbiežāk komentāros lietotais vārds ir bijis vārds "kārt", kurš no pētījuma sākšanas brīža 28.maijā līdz oktobra beigām triju analizēto portālu komentāru sadaļās atrasts vairāk nekā 500 tūkstošus reižu.
Otrs populārākais vārds, kuru komentētāji izmantojuši, bijis vārds "uts", kuru interneta lietotāji, lai paustu savu agresīvo noskaņojumu, lietojuši aptuveni 310 tūkstošus reižu. Pirmo trijnieku noslēdz vārds "šaut", kurš analizēto portālu komentāru sadaļās manīts 296 tūkstošus reižu.
Tāpat interneta lietotāji lietojuši tādus vārdus kā "auns", "āzis", "sist", "līķis", "karš" un citus.
Analizējot pašu komentāru saturu, bieži vien novērots arī tas, ka interneta lietotāji savu agresiju vērš nevis pret rakstā atspoguļoto tēmu, bet gan viens pret otru. Īpaši bieži tas esot vērojams sestdienās un svētdienās, kad atsevišķi interneta lietotāji savu agresiju vērš pret citiem komentētājiem, ar kuriem tiem ir atšķirīgi uzskati.
Tomēr projekta veicēji atzina, ka lielākā daļa no agresīvo komentāru autoriem nav radoši un bieži vien izmanto vārdus vai frāzes, kuras jau iepriekš izskanējušas medijos vai tos izteikuši politiķi vai kādas citas sabiedrībā zināmas personas. Projekta gaitā arī secināts, ka komentāros, kuros vērojama agresija, vērojama ar nicīga un nievājoša attieksme pašiem pret sevi un tautu kopumā.
Projekta veicēji arī norādīja, ka, analizējot agresīvos komentārus, secināts, ka bieži vien agresīvu komentāru autori izmanto arī vairākus lietotājvārdus, lai pirms tam paša uzrakstīto viedokli aizstāvētu un radītu priekšstatu, ka šādu viedokli aizstāv vairākas personas.
"Agresivitātes indeksa" izveides mērķis ir izskaidrot komunikāciju auditorijas radītajā saturā komentāru vidē portālos "Tvnet", "Delfi" un "Apollo", lai izprastu komentāru rakstītāju emocionālo agresiju internetā.
Indekss izstrādāts, sadarbojoties Tiesībsarga birojam, zinātniekiem un Frīdriha Eberta fondam.
Projekts ir plānots kā ilgtermiņa izpētes process, kur reizi mēnesi tiek apkopti iepriekšējā mēneša dati un sniegta ekspertu skaidrojošā analīze. Tāpat nākotnē plānots veikt komentāru analīzi krievu valodā, kā arī izstrādāt tiešsaites versiju, kurā ikviens interesents varēs vērot esošo agresijas līmeni interneta komentāros.
Tajā iesaistīti Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes mācībspēki – Sergejs Kruks, Anda Rožukalne, Klāvs Sedlenieks, Ruta Siliņa un Ilva Skulte, kā arī Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta vadošais pētnieks Normunds Grūzītis.