Joprojām nav saidrības par finansējumu LNSO galvenā diriģenta amata vietai

Pagaidām nav iespējams atbildēt, vai nākamā gada valsts budžetā tiks atrasti Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) galvenā diriģenta amata vietas nodrošināšanai nepieciešamie 40 tūkstoši latu, norādīja Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību speciāliste Annija Senakola.

Vienlaikus KM atturas no komentāriem, vai orķestris varētu pagarināt līgumu ar pašreizējo LNSO galveno diriģentu Karelu Marku Šišonu, kuram līgums ar orķestri beidzas nākamā gada jūnijā.

"Šis jautājums ir LNSO valdes locekļa kompetencē – lēmums slēgt vai neslēgt līgumu ar Šišonu ir jāpieņem LNSO valdes loceklei Ilzei Paiderei-Staķei, izvērtējot orķestra finansiālās iespējas, tostarp valsts finansējuma apmēru, prognozējamos pašu ieņēmumus un plānotos izdevumus," uzsvēra Senakola.

Tajā pašā laikā KM atzīst, ka "orķestrim bez mākslinieciskā vadītāja ir daudz komplicētāk virzīt orķestra attīstību un mākslinieciskos sasniegumus, KM ir ieinteresēta, lai LNSO būtu labs un kvalitatīvs orķestris".

"Jāatzīmē, ka Šišona laikā orķestris ir izaudzis jaunā mākslinieciskajā kvalitātē," piebilda ministrijas pārstāve.

KM paskaidro, ka uz to, vai LNSO prasītie līdzekļi būs rodami 2012.gada valsts budžetā, nevar atbildēt, kamēr valdība nav sākusi skatīt budžeta projektu.

"Jāatgādina, ka mūzikas nozarē valsts finansējuma samazinājums salīdzinājumā ar 2008.gadu ir aptuveni 40%, tas ir ārkārtīgi mazs finansējums un tas jāpalielina. Šogad valsts piešķirtais finansējums LNSO nav samazināts un ir aptuveni 940 000 latu," paskaidroja Senakola.

Jau vēstīts, ka LNSO valdes locekle Ilze Paidere-Staķe iepriekš žurnālistiem teica, ka orķestrim nākamsezon, iespējams, vairs nebūs galvenā diriģenta, jo vēl aizvien nav skaidrības par šim mērķim atvēlēto finansējumu nākamā gada valsts budžetā.

"Mēs šim jautājumam esam veltījuši daudz laika un pūļu, rakstot daudzas vēstules un ejot uz pārrunām ar Kultūras ministriju. Tādi diriģenti kā Karels Marks Šišons plāno savu darbību divus, trīs, pat piecus gadus uz priekšu, un Šišonam būtu svarīgi to zināt arī tīri praktisku apsvērumu dēļ. Taču skaidrība par nākamā gada budžetu, visticamāk, būs tikai uz gada beigām," sacīja Paidere-Staķe.

Viņa atgādināja, ka triju gadu līgums ar Šišonu 2009.gadā noslēgts ar toreizējo kultūras ministri Helēnu Demakovu, kad sākušās pirmās reformas orķestrī un tapis skaidrs, ka nepieciešams starptautiska līmeņa diriģents, lai uzlabotu orķestra skanējuma kvalitāti. Piešķirti līdzekļi Šišona algošanai, taču rudenī tie tikpat ātri nogriezti, un katru gadu LNSO bijis no jauna jāizcīna atalgojums orķestra mākslinieciskajam vadītājam. Pašlaik nav arī skaidrības, vai KM atradīs līdzekļus Šišona atalgojumam līdz nākamā gada jūnijam.

"Runa nav tikai par Šišonu, bet par galvenā diriģenta pozīciju kā tādu – tā ir zem jautājuma zīmes," atzina Paidere-Staķe.

Iespējams, orķestrim 2012./2013.gada sezonā nebūs galvenā diriģenta, tikai vairāki viesdiriģenti. "Es negribētu dramatizēt situāciju – pasaulē ir daudz orķestru, kuros nav galvenā diriģenta. Uz vienu sezonu tas arī nebūtu nekas traģisks, tomēr, paliekot ilgstoši bez starptautiska līmeņa diriģenta, orķestris [kvalitātes ziņā] atgriezīsies turpat, kur bija," norādīja LNSO pārstāve.

Latvijā

Būtu jāizvērtē atsevišķu Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem, tā pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) pauda prezidents Edgars Rinkēvičs.