Līgatnes dabas takās no iežogojuma izmukušo lāceni Madi mēģinās atrast ar īpaši apmācītu suņu palīdzību un izliks medus ēsmas.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāve Dace Jukāma aģentūrai BNS pastāstīja, ka, tiklīdz saņemta informācija par izmukušo dzīvnieku, policija devusies uz notikuma vietu.
Policija apbraukājusi vietējo māju iedzīvotājus un informējusi par notikušo. Tāpat informēti apkārtējo upju makšķernieki.
Uz Līgatni devušies arī četri suņi, kas Krievijā specializējušies lāču medībās. Policija noslēgusi parkam tuvējos ceļus.
Līgatnes dabas taku zvērkope Velga Vītola aģentūrai BNS pastāstīja, ka meklētāju rīcībā ir visi iespējamie resursi, taču pašlaik lāci atrast vēl nav izdevies.
"Lācis visu nakti ir labi izklaidējies, beidzot pieēdies pilnu vēderu ar visu, ko grib, un, visticamāk, tagad kaut kur snauž. Viņš varētu pamosties tikai vakarpusē," sacīja Vītola. Tādēļ nevarot garantēt, ka izmukušo lāceni jau šodien izdosies atrast.
Zvērkope pati pašlaik braukā pa meža takām un dažādās vietās atstāj šūnu medu lāča pievilināšanai, lai vēlāk varētu redzēt, kur dzīvnieks gājis.
Vītola paskaidroja, ka Made, kas ir mazākā no voljerā dzīvojošajiem lāčiem, brīvībā izspraukusies trešdien ap deviņiem vakarā gar pašu klints sienu, kur beidzas nožogojums un augšpusē atrodas skatu platforma. Izskatās, ka lācis vēl mazliet paracies, lai spraugu paplašinātu, tomēr lielākie biedri pa to nebūtu varējuši tikt brīvībā. Pašlaik caurums jau esot aiztaisīts.
"Sava vaina tur ir arī apmeklētājiem, kuri no platformas met iekšā visu, kas pagadās – konfektes, ievārījuma burciņas. Tas stimulē lāčus pastiprināti plēsties ārā," atzina zvērkope.
Viņa gan uzskata, ka cilvēku sastapšanās ar Madi "tehniski nav iespējama", tomēr, ja nu tas gadītos, iesaka pēc iespējas ātrāk klusi iet projām. Tiesa, šāds padoms attiecas tikai uz konkrēto pieradināto lāci, kurš jau kopš 1995.gada dzīvo Līgatnes dabas takās un kuram nav baiļu no cilvēkiem. Ja sastapšanās notiktu ar savvaļas lāci, būtu ieteicams sākt skaļi runāt vai dziedāt, lai lācis cilvēku pamana un pats mūk projām.
Par lāča izmukšanu informēti vietējie iedzīvotāji, un attieksme esot ļoti saprotoša. Lai gan lācis no voljera izbēg pirmoreiz, 30 gadu laikā gadījies, ka brīvsolī dodas kāds briedis vai alnis, un līgatnieši pieņemot, ka tā var notikt.
Līgatnes dabas taku darbinieki jau pagājušogad bija iecerējuši, ka lācenei Ilzītei varētu uztaisīt mazāku iežogojumu, bet pārējos lāčus pārceltu uz tagadējo Ilzītes voljeru, kas ir jaunāks un drošāks. Diemžēl finansējuma trūkuma dēļ to līdz šim nav izdevies īstenot.
Jau vēstīts, ka naktī uz ceturtdienu no Līgatnes dabas taku voljera ir izmucis lācis, tādēļ iedzīvotāji aicināti atturēties no dabas taku teritorijā esošo mežu apmeklējuma.
Apkārtnes piebraucamos ceļus bloķējuši pašvaldības un Valsts policijas darbinieki, teritorijā strādā un situāciju kontrolē Dabas aizsardzības pārvaldes un Gaujas nacionālā parka darbinieki, ir informēti tuvējo māju iedzīvotāji.