18% aptaujāto uzskata, ka sievietēm nav jāstrādā vīrišķīgajās profesijās

Puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka sievietes vīrišķīgajās profesijās, piemēram, policistes, apsardzes darbinieces, ugunsdzēsējas, tramvaja vadītājas, ir tikpat profesionālas kā vīrieši, noskaidrots drošības kompānijas GRIFS AG pētījumā.

17% aptaujāto atzīst, ka sievietes ir pat atbildīgākas, un 18% ir pārliecināti, ka sievietes ir saprotošākas un pieklājīgākas darbinieces.

Tikai 18% aptaujāto uzskata, ka sievietēm nav jāstrādā profesijās, kas klasiski tiek uzskatītas par vīrišķīgām, noskaidrots aptaujā.

2006. gadā Labklājības ministrijas ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu veiktajā pētījumā Dzimumu līdztiesības aspekti darba tirgū tika noskaidrots, ka vislielākais šķērslis sieviešu nodarbinātībai izteikti vīrišķīgajās profesijās (būvniecība, transports, policija un tamlīdzīgi) ir darba specifikas nepiemērotība sievietēm. 86% aptaujāto darba devēju atzina, ka tas ir vislielākais šķērslis, lai pieņemtu darbā sievieti šajā jomā.

«Iedomājoties vidējo apsargu, prātā nāk muskuļots vecis. Bet patiesībā gadu gaitā ir būtiski mainījies apsardzes darbinieka profesijas standarts – tas daudz biežāk ietver vajadzību palīdzēt cilvēkiem apsardzes objektā. Joprojām varam secināt, ka mūsu jomā vairākums darba devēju izvairās pieņemt darbā sievietes, baidoties par viņu fizisko spēku un spējām izturēt krīzes situācijas. Tomēr mēs esam pārliecināti, ka sieviete, kurai ir dabas dota vēlme palīdzēt un rūpēties, ir ļoti labs un profesionāls apsardzes darbinieks,» uzskata GRIFS AG vadītājs Ainars Bundulis.

Par apsardzes darbinieka profesiju savu pētījumu veikusi arī drošības risinājumu kompānijas G4S Latvia. Apkopotie dati liecina, ka lielākā interese par apsardzes darbinieka profesiju ir vīriešiem vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem. Vēlme strādāt drošības pakalpojumu jomā ir arī vīriešiem vecumā pāri 45 gadiem. G4S Latvia Personāla departamenta direktore Anita Sāne norāda, ka apsardzes profesija maz tiek saistīta ar iespējamo karjeras un profesionālo izaugsmi. Daudz biežāk ir sastopami stereotipi par profesiju, kurā galvenais ir pēc iespējas draudīgāks ārējais tēls un iespaidīgāka izturēšanās. Taču A. Sāne uzskata, ka apsardzes jomā nepieciešamas arī sieviešu kārtas darbinieces «Piemēram, G4S Latvia ir vairāk nekā 120 apsardzes darbinieces un objektu vadītājas, kas kopumā ir aptuveni 19% no kopējā šīs profesijas darbinieku skaita uzņēmumā. Jāatzīst, ka bez sievietēm šajā profesijā iztikt nevar. Piemēram, aizturot personu, par kuru pastāv aizdomas, ka tā apsargājamajā objektā ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu vai administratīvo pārkāpumu, apsardzes darbiniekam, veicot apsardzes darbību, ir tiesības lūgt, lai persona labprātīgi uzrāda personiskās mantas. Nereti šo pienākumu pildīšanai priekšroka tiek dota tieši sievietēm – apsardzes darbiniecēm.

Latvijā

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.