"Laima" noliedz "Selgas" jogurta vafeļu kaitīgumu veselībai

© f64

Latvijas lielākais saldumu ražotājs "Laima" noliedz "Selgas" jogurta vafeļu kaitīgumu veselībai, pirmdien žurnālistiem pavēstīja "Staburadzes" un "Laimas" kvalitātes daļas vadītāja Vēsma Smilga.

Viņa uzsvēra, ka dāņu profesora Stēna Stendera apšaubītās "Selgas" jogurta vafeles nav kaitīgas veselībai, bet drīzāk ir veselīgas un ieteica tās lietot arī bērniem. Smilga norādīja, ka "Staburadzes" un "Laimas" ražotnēs ražošana notiek tikai no jau gatavām izejvielām, kas tiek iepirktas no vairākiem uzņēmumiem, tostarp cukuru uzņēmums iepērk no Zviedrijas kompānijas "Nordic Sugar", miltus ‒ no "Rīgas dzirnavnieka", olas ‒ no "Balticovo", piena produktus ‒ no Lietuvas, savukārt augu taukus, kas satur dāņu profesora nosodītās transtaukskābes,‒ no Zviedrijas. Viņa atzina, ka uzņēmums pārbauda piegādāto izejvielu kvalitāti, jo nevar atļauties ražot nekvalitatīvus produktus.

Smilga informēja, ka uzņēmumā tiek ražoti produkti gan no sviesta un margarīna, gan augu taukiem. "Ir produkti, kuru gatavošanai lieto tikai sviestu, ir tadi, kuriem izmanto tikai margarīnu, un tādi, kuriem izmanto augu taukus. Tas atkarīgs no receptūras," sacīja kvalitātes daļas vadītāja un piebilda, ka arī margarīna sastāvā ir apšaubītās transtaukskābes ‒ 0,2 grami 100 gramos produkta. "Dabiski piesātinātie tauki ir arī dabas produktos ‒ piens, sviests arī ir piesātinātie tauku produkti. Turklāt zinātnieki vēl strīdas par to kaitīgumu," minēja Smilga.

Savukāt Dāņu profesora apšaubītajās "Selgas" jogurta vafelēs transtaukskābju saturs ir četri grami 100 gramos produkta. Smilga paskaidroja, ka tas atbilst Eiropas līmenim. "Vispār likumi nereglamentē kaitīguma līmeni," teica "Staburadzes" un "Laimas" pārstāve un uzsvēra, ka šāds transtaukskābju satura līmenis ir normāls un nav augsts. Uzņēmuma pārstāve apliecināja, ka minētajās jogurta vafelēs ir lielākais transtaukskābju saturs no visas "Laimas" un "Staburadzes" produkcijas.

Smilga arī uzsvēra, ka "Laima" un "Staburadze" uz savas produkcijas iepakojumiem norāda produkta sastāvu. "Mēs rakstām, ka produkts satur hidrogenizētos taukus, citi to nedara," pastāstīja kvalitātes daļas vadītāja un apliecināja uzņēmuma atbalstu Latvijā ieviest vienotu pieļaujamo transtaukskābju satura līmeni produktos. Pēc Smilgas teiktā, "Staburadze" atbalstītu Dānijas profesora minēto piecu transtaukskābju gramu uz 100 gramiem produkta robežu. "Tas būtu labi, ja visiem būtu vienādi noteikumi," minēja Smilga.

Arī "Laimas" un "Staburadzes" sabiedrisko attiecību speciāliste Rita Voronkova norādīja, ka "Laima" un "Staburadze" nevar atļauties lietot nekvalitatīvas izejvielas, jo to produktu zīmoli, tostarp "Selga", ir iekarojuši nozīmīgu tirgus daļu arī citās valstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā.

Turklāt Voronkova atzina, ka dāņu profesora paziņojumam ir vairāki labumi ‒ sabiedrība vairāk pievērsīs uzmanību produkta sastāvam, tādējādi veicinot veselīgu dzīvesveidu. Savukārt otrs labums ir profesora veiktais pētījums, sacīja "Laimas" un "Staburadzes" sabiedrisko attiecību speciāliste un paskaidroja, ka šādi pētījumi tiek veikti reti un to rezultātus ir grūti iegūt.

Voronkova teica, ka teorētiski par kaitīgām nosaukto vafeļu ražošanā varētu izmantot tikai sviestu, bet tas krietni sadārdzinātu produktu, turklāt, iespējams, produktam vairs nebūtu to garšas un kvalitātes īpašību, kas ir ieguvušas atzinību pircēju vidū.

Jau vēstīts, ka "Laima" pēc Latvijas Televīzijas ziņu raidījuma "Panorāma" sižeta par kaitīgajām vafelēm pirmdien aicināja medijus pārliecināties par "Laimas" ražoto produktu veselīgumu.

Latvijas Televīzijas raidījumam Dānijas profesors Stēns Stenders pastāstīja, ka patērētājiem, iegādājoties pārtikas produktus, jāapskatās, vai produkts nesatur hidrogenizētos taukus, jo tas nozīmē, ka, ļoti iespējams, produkts satur arī transtaukskābes, kas rodas, rūpnieciski apstrādājot augu elļu, kā dēļ tās kļūst vēl sliktākas par taukiem, kas ir speķī vai sviestā.

"Šīs vielas ir būtisks faktors sirds slimībām, tāpēc Dānijā pieņemts likums, ka neviena produkta sastāvā transtaukskābes nedrīkst pārsniegt 2%," uzsvēra Stenders un piebilda, ka Dānijas piemēram sekojusi arī Austrija, Zviedrija un Šveice, bet kopumā Eiropas Savienības direktīvas neaizliedz ražot produktus ar augstu transtaukskābju saturu, līdz ar to produktu aprakstā to koncentrācija netiek uzrādīta.

Stenders, izpētot "Laimas" ražotās "Selgas" vafeles, atklāja, ka viena šo vafeļu iepakojuma apēšana pielīdzināma desmit cigarešu izsmēķēšanai vienā dienā, jo tajā ir 12 grami transtaukskābju, bet cilvēkam nav ieteicams uzņemt vairāk par pieciem gramiem šīs vielas.

"Laima" ir lielākais šokolādes un saldumu ražotājs Baltijā. "Laima" produkciju eksportē uz 25 pasaules valstīm. "Laimas" lielākais īpašnieks ir Latvijas uzņēmējiem piederošā "Nordic Partners", kura iegādājusies 51% kapitāldaļu starptautiskajā "Nordic Partners Limited" holdingā. "Nordic Partners" un tam piederošo uzņēmumu lielākais akcionārs ir Daumants Vītols ‒ viens no pirmajiem holdinga dibinātājiem, kurš ilgstoši strādājis un vadījis arī vairākus holdinga pārtikas un nekustamā īpašuma uzņēmumus.

"Laima" 2009.gadā strādāja ar 22,683 miljonu latu apgrozījumu, kas ir par 30,5% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa palielinājās par 94% ‒ līdz 860,8 tūkstošiem latu. Pārskatu par 2010.gadu uzņēmums vēl nav iesniedzis.

Latvijā

Valsts konsolidētā kopbudžeta ieņēmumi šogad deviņos mēnešos bija 13,1 miljards eiro, bet izdevumi - 12,5 miljardi eiro, tādējādi veidojot 607 miljonu eiro pārpalikumu salīdzinājumā ar 58,5 miljonu eiro pārpalikumu pērn deviņos mēnešos, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).