Kā pasargāties no lāčiem? DAP aicina rīkoties droši

© Foto: F64

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) ar Balvu novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieci Intu Kaļvu nolēmuši vērsties Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) ar lūgumu sniegt iedzīvotājiem vadlīnijas, kā rīkoties, lai pasargātu sevi no lāčiem, kā arī nodrošināt operatīvu rīcību apdraudējuma gadījumos, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Kaļva norāda, ka Balvu novada iedzīvotāji aizvien biežāk saskaras ar lāču klātbūtni un izjūt nopietnas bažas par savu drošību, baidoties doties mežā.

Kā ziņots, ministrs iepriekš paudis viedokli, ka DAP būtu jāatļauj medīt visus savvaļas dzīvniekus, kuri parādās cilvēku māju, mājdzīvnieku vai bišu dravu tuvumā, apdraudot cilvēku dzīvību.

Lai gan lācis ir aizsargājams dzīvnieks, ministra ieskatā, ja lācis ir ienācis cilvēka pagalmā, tas ir uzskatāms par bīstamu un to būtu jāatļauj nomedīt. Tāpat, pēc viņa domām, ar laiku būtu jāatļauj medīt lāčus, kuri nav uzskatāmi par cilvēkam bīstamiem, bet tas ir ilgs process, kas ir saistīts ar starptautisko un Eiropas Savienības (ES) likumdošanu.

"Mans nopietns aicinājums visai sabiedrībai ir vērtēt objektīvi un skatīties uz šīm lietām saprātīgi, un nedzīvot kaut kādās ilūzijās, ka lācītis ir mīļš, pūkains ķepainītis vai arī roņa mazulīti var paņemt pabužināt un tas neko ļaunu nenodarīs," pauda ministrs, piebilstot, ka nevajadzētu sagaidīt brīdi, kad, piemēram, šie dzīvnieki uzbruks kādam bērnam.

Savukārt DAP šogad maija sākumā, komentējot Krauzes izteikumus par nepieciešamību izvērtēt iespējas ierobežot lāču populāciju Latvijā, uzsvēra, ka brūno lāču Latvijā kļūst vairāk, bet nav pamata atļaut sākt tos medīt un atcelt aizsargājamās sugas statusu.

DAP norādīja, ka brūnais lācis ir Eiropas mērogā apdraudēta suga, kuras aizsardzību Latvijā paredz Eiropas Padomes direktīva par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību. Brūnā lāča sugas aizsardzības plāns Latvijā pirmo reizi tika izstrādāts un apstiprināts 2003.gadā. Šī plāna mērķis ir sekmēt brūnā lāča labvēlīga stāvokļa saglabāšanu Baltijas populācijā neierobežotā laikā un tā sasniegšanu Latvijas teritorijā, nenosakot termiņu, minimālo vai maksimāli pieļaujamo dzīvnieku skaitu.

Patlaban Latvijā vērojama stabila brūnā lāča populācijas atjaunošanās, sasniedzot 120 īpatņus. Salīdzinoši Igaunijā mīt vairāk nekā 1000 lāču.

Brūnais lācis ir lielākais no Latvijas plēsējiem. Lāču mātītes svarā var sasniegt 150 kilogramus (kg), bet lāču tēviņu svars var sasniegt 300 kg. Brūnā lāča dzīves ilgums var pārsniegt pat 30 gadus, un tam Latvijā nav dabisko ienaidnieku.

Svarīgākais