PVD: Latvijā saindētie gurķi no Spānijas nav ievesti

Latvijā saindētie gurķi no Spānijas, kuru dēļ Vācijā pēdējā mēneša laikā inficējušies 214 iedzīvotāji, nav ievesti, LNT ziņu raidījumam apliecināja Pārtikas un Veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Tatjana Marčenko.

Lai arī Latvijā tiek ievesti gurķi no Spānijas, PVD pārstāve apliecināja, ka satraukumam nav pamata - pagaidām Latvija nav saņēmusi ziņas, ka gurķi no saindētās kravas būtu ievesti arī mūsu valstī.

Hamburgas Vides instituta veiktās analīzes liecina, ka bīstamās zarnu infekcijas - hemolītiski urēmiskā sindroma (HUS), ar kuru Vācijā pēdējā mēneša laikā inficējušies 214 iedzīvotāji, no kuriem 23 miruši, - izraisītājs, zarnu nūjiņa "Escherichia coli" atrasta četros gurķos, no kuriem trīs importēti no Spānijas.

Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) jau brīdināja par HUS uzliesmojumu Vācijā un aicināja ievērot profilakses pasākumus. Latvijā līdz ceturtdienai neviens šāds saslimšanas gadījums nav reģistrēts.

Galvenās slimības pazīmes ir caureja (bieži ar asiņu piejaukumu) un krampjveida sāpes vēderā, var būt arī vemšana un paaugstināta temperatūra. Slimības laikā var rasties komplikācijas - hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS). HUS simptomi ir hemolītiskā anēmija, akūta nieru mazspēja (urēmija) un zems trombocītu skaits (trombocitopēnija).

Slimību izraisošie zarnu nūjiņas celmi ilgstoši saglabā dzīvotspēju apkārtējā vidē. Infekcijas izraisītājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām. Slimnieks vai baktēriju nēsātājs, neievērojot personīgo higiēnu, ar infekcijas slimības izraisītājiem piesārņo ūdeni, pārtiku, apkārtējās vides priekšmetus, paskaidroja LIC.

Nozīmīgākais infekcijas avots ir liellopi, arī slims cilvēks. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku (neadekvāti apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, augļus vai dārzeņus). Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku (ģimenēs, bērnu aprūpes centros). Reģistrēti arī ar ūdeni saistīti infekcijas uzliesmojumi. Inficēšanās var notikt pēc ļoti neliela baktēriju daudzuma nokļūšanas organismā.

Infekcija izplatīta Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā, Eiropā, Dienvidāfrikā, Japānā, Austrālijā.

Lai izvairītos no iespējamas inficēšanās ar akūtām zarnu infekcijām, ieskaitot "E.coli" izraisītās slimības, jālieto droši pārtikas produkti, dzērieni un dzeramais ūdens, rūpīgi jāmazgā augļi un dārzeņi, nedrīkst peldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti, jāievēro personīgā higiēna un bieži jāmazgā rokas, it īpaši pēc tualetes apmeklēšanas, pirms un pēc ēdienu gatavošanas, bērnu autiņu maiņas, pēc kontakta ar slimnieku, kam konstatēta infekcijas slimība. Cilvēki, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi, nedrīkst nodarboties ar pārtikas produktu gatavošanu, transportēšanu, realizēšanu.

Ja tiek novērotas infekcijas pazīmes - krampjveida sāpes vēderā, asiņaina caureja, nespēja urinēt -, nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Tūristiem, kuri nesen bijuši Vācijā, it īpaši Vācijas ziemeļos, būtu jāpievērš uzmanība veselības stāvoklim un simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības, un jāinformē ārsts par notikušo ceļojumu.

Latvijā

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) rosina Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) pastiprināti pievērst uzmanību un operatīvi sniegt priekšlikumus patērētāju aizsardzības uzlabošanai, saņemot pakalpojumus no ēdienu piegādes uzņēmumiem, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

Svarīgākais