Baltijas valstu elektrotīklu pieslēgšanās Eiropas vienotajam energotīklam ir brīvība no draudiem un šantāžas, svētdien pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.
"Šodien mēs veidojam vēsturi. Mēs savienojam Baltijas valstis ar kontinentālās Eiropas elektrotīklu. Tiek demontētas elektrolīnijas, kas mūs savienoja ar Baltkrieviju un Krieviju. Šī elektrolīniju maiņa, kas savienoja jūs ar naidīgiem kaimiņiem, kļūs par pagātni," preses konferencē Viļņā sacīja Leiena.
"Tā ir brīvība no draudiem, šantāžas," piebilda EK prezidente.
Viņa uzsvēra, ka Baltijas valstis ilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā brīdināja Eiropas Savienību (ES) par to, "ka Krievijas gāzei ir slēpta atkarības cena".
"Tagad visa ES pakāpeniski atsakās no Krievijas fosilā kurināmā - šis ir jauns laikmets," teica Leiena.
Viņa sacīja, ka šodien ir jārunā ne tikai par ekonomisko, bet arī par plašāku kontinenta drošību, un nesenie bojājumi, kas nodarīti zemūdens kabeļiem Baltijas jūrā, ir kaut kas tāds, ko nedrīkst ignorēt.
"ES un NATO tagad ir jārīkojas tā, lai viena otru papildinātu," sacīja Leiena.
Viņa sacīja, ka, aizsargājot ES kritisko infrastruktūru, par prioritātēm jāizvirza profilakse, jaunu kabeļu ierīkošana, diversifikācija un apdraudējumu identificēšana, kā arī ātra reaģēšana uz tiem un to novēršana.
"Tagad ir pienācis laiks pārņemt mūsu aizsardzību un drošību savās rokās," norādīja Leiena.
Baltijas valstis svētdienas pēcpusdienā sekmīgi pabeidza sprieguma regulēšanas un sinhronizācijas testus un pieslēdzās Eiropas vienotajam energotīklam, preses konferencē svētdien paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Tehnisko pārslēgšanos veica Baltijas elektrosistēmas operatori - Latvijas AS "Augstsprieguma tīkls" (AST), Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas "Elering".
Kā aģentūru LETA informēja AST, Igaunija, Latvija un Lietuva sinhronizēja savas elektroenerģijas sistēmas ar kontinentālo Eiropu 9.februārī plkst.14.05.