Sāksies parakstu vākšana par grozījumu ierosināšanu Satversmē saistībā ar mācību valodu skolās

Jaunnedēļ, 11.maijā, sāksies Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) organizētā parakstu vākšana par Satversmes grozījumiem saistībā ar mācību valodu vispārizglītojošās skolās, kas var novest pie referenduma sarīkošanas par šo jautājumu.

Parakstu vākšana ilgs līdz 9.jūnijam.

Parakstīties par Satversmes grozījumu ierosināšanu varēs 669 parakstu vākšanas vietās Latvijā un ārvalstīs. No tām 624 parakstu vākšanas vietas atradīsies Latvijā, bet 45 – ārvalstīs.

Visvairāk parakstu vākšanas vietu – 41 – būs Rīgā. Novados visvairāk parakstu vākšanas vietu izveidots Rēzeknes novadā – 27. Savukārt 19 novados būs viena parakstu vākšanas vieta.

Likumprojekts, ko iesniegusi Nacionālā apvienība, paredz grozīt Satversmes 112.pantu, papildinot to ar nosacījumu, ka "valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību valsts valodā", kā arī ierosina pārejas noteikumu, nosakot, ka mācības valsts valodā, sākot ar pirmo klasi, notiek no 2012.gada 1.septembra.

Vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar nokļūt parakstu vākšanas vietās, tiks nodrošināta iespēja parakstīties savā atrašanās vietā, norādīja CVK. Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma.

Jau ziņots, ka parakstu vākšana jārīko, jo CVK šā gada 29.martā tika iesniegts vairāk nekā 10 tūkstošu vēlētāju parakstīts likumprojekts. Šie paraksti tiks pieskaitīti CVK organizētajai parakstu vākšanai, tādējādi, lai šī iniciatīva virzītos tālāk, nepieciešams, lai to ar parakstu atbalstītu vēl 143 232 vēlētāji.

Ja to atbalstīs nepieciešamais vēlētāju skaits, likumprojekts tiks iesniegts Saeimā. Ja Saeima vēlētāju iesniegto Satversmes grozījumu projektu pieņems bez satura labojumiem, tas stāsies spēkā. Ja Saeima to noraidīs vai grozīs, būs jārīko tautas nobalsošana.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais