Fotoradari uz Latvijas ceļiem varētu parādīties gada beigās

Iekšlietu ministrijā (IeM) beidzies konkurss par fotoradaru uzstādīšanu, un radari uz ceļiem varētu parādīties jau gada beigās.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē otrdien Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš pastāstīja, ka konkurss Iekšlietu ministrijā ir beidzies un uzvarētājs ir noteikts. Patlaban tiekot veiktas darbības, lai sakārtotu līguma attiecības.

"Doma ir tāda, ka komersants uzstāda fotoradarus, ātruma kontroli un informāciju nodod Valsts policijai, kura šo informāciju apstrādā un nosūta automašīnas īpašniekam. Uz gada beigām tas viss varētu strādāt," norādīja Zivtiņš.

Komentējot "Providus" pētījumā secināto, ka fotoradaru izmantošana neatbilst Satversmei, jo pie atbildības ne vienmēr tiek saukts cilvēks, kas izdarījis pārkāpumu, bet tiek sodīts automašīnas īpašnieks, Zivtiņš teica, ka kolēģi no Eiropas apskaužot Latviju, proti, ka parlaments ir pieņēmis likumu normas, kas tiešā mērā taupa valsts resursus, taču autovadītāja meklēšana radītu problēmas.

Zivtiņš pašreizējā sodīšanā lielas problēmas neredz, un, kaut ir pārliecināts, ka šis jautājums nonāks līdz Satversmei, līdzšinējā prakse liecina, ka problēmu nebūs - pagaidām visu trīs tiesu instanču lēmumi bijuši policijai labvēlīgi.

Plānots, ka Latvijā tiks uzstādīti 30 pārvietojamie fotoradari, 110 stacionārie un vēl 20 tukšie statīvi. Patlaban Latvijā ir četri fotoradari.

Jau ziņots, ka janvārī stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes likumā, kas paredz mainīt fotoradaru darbības nodrošināšanas finansējuma modeli.

Par piemērotāko tika atzīts tāds modelis, kas paredz, ka lielāko daļu risku uzņemas pakalpojuma sniedzējs, kas par saviem līdzekļiem pilnā apmērā veic gan visa tehniskā aprīkojuma iegādi, gan tā uzturēšanu un darbības nodrošināšanu, kā arī iegūtās informācijas nodošanu attiecīgajām institūcijām tālākai apstrādei un lēmumu pieņemšanai par pārkāpēju sodīšanu. Par to komersants saņem samaksu no valsts budžeta ieņēmumiem.

Tādējādi likums paredz - ja pārkāpumi ceļu satiksmē tiek fiksēti ar fotoiekārtu vai videoiekārtu, komersants kā samaksu par tehnisko līdzekļu uzstādīšanu un to darbības nodrošināšanu, kā arī iegūtās informācijas nodošanu apstrādei saņem Ministru kabineta noteikto daļu no faktiskajiem valsts pamatbudžeta ieņēmumiem jeb no naudas sodiem, kas uzlikti par administratīvajiem pārkāpumiem, kuri fiksēti ar šiem tehniskajiem līdzekļiem.

IeM iecerējusi, ka fotoradaru darbība palīdzēs līdz 2013.gadam ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu salīdzinājumā ar 2001.gadu samazināt par 70%. Izvērtējot notikušo ceļu satiksmes negadījumu apstākļus, konstatēts, ka vismaz 40% gadījumu negadījuma iemesls ir bijis tiešā vai netiešā veidā saistīts ar atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais