Šogad Latvija vizītē uzņems Ukrainas premjeru un citas ārvalstu amatpersonas

Ārlietu ministrija (ĀM) šogad plānojusi vairāku augstu amatpersonu vizīšu apmaiņu, tostarp sagaida Ukrainas premjera vizīti Latvijā.

ĀM cer, ka Latvijas un Ukrainas starpvalstu dialogs turpināsies Ukrainas premjerministra vizītes laikā Latvijā. ĀM ziņojumā, kas šonedēļ iesniegts parlamentam, atgādinājusi, ka jaunu impulsu abu valstu attiecībās deva 2010.gada decembrī notikusī Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča oficiālā vizīte. Kopš Janukoviča stāšanās amatā Ukrainas valdības vadītājs ir Nikolajs Azarovs.

Tāpat šogad Kijevā sagaidāma nākamā, nu jau ceturtā, Latvijas un Ukrainas Starpvaldību komisijas sanāksme. Tikmēr būtisku pienesumu Latvijas-Ukrainas ekonomisko attiecību padziļināšanai dos šogad plānotā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības atvēršana Ukrainā, uzskata ĀM.

Šogad pirmajā pusgadā plānota arī Armēnijas prezidenta Serža Sargsjana vizīte Latvijā.

Savukārt vēlama būtu Latvijas prezidenta vizīte Japānā kā atbildes vizīte imperatoru pāra vizītei Latvijā 2007.gada maijā. Valsts prezidenta Valda Zatlera preses sekretāre Ilze Rassa aģentūrai BNS atzina, ka, ņemot vērā prezidentūras maiņu, pirmajā pusgadā šāda vizīte netiek plānota.

Tāpat, pēc ĀM domām, būtu jāparedz Latvijas un Japānas ekonomikas ministru vizīšu apmaiņa.

Savukārt februārī tiek plānota Indijas ārlietu ministres Prenītas Kauras (Preneet Kaur) vizīte Latvijā, kuras laikā notiks arī biznesa seminārs. "Vizītei ir jākļūst par būtisku soli tālāku attiecību pilnveidošanai gan politiskajā, gan ekonomiskajā līmenī," norāda ĀM.

Turpmākās ekonomiskās sadarbības veicināšanai un politisko kontaktu stiprināšanai ĀM plāno Brazīlijas valsts amatpersonu un uzņēmēju delegācijas vizītes Latvijā, kā arī Latvijas augsta līmeņa amatpersonu vizītes Brazīlijā.

Tā kā Latvijas interesēs ir veicināt sadarbību ar Ēģipti un Izraēlu, arī ar šo valstu amatpersonām plānota vizīšu apmaiņa.

Bez šīm valstīm ĀM interesēs ir arī attīstīt sadarbību ar Baltijas un Ziemeļvalstīm, kā arī ar Eiropas lielvalstīm. Piemēram, NB8 ārlietu ministri ir vienojušies augustā Helsinkos rīkot reģionālu konferenci Baltijas un Ziemeļvalstu diplomātisko attiecību atjaunošanas 20.gadadienas kontekstā, uzsverot nākotnes sadarbības potenciālu.

Savukārt gada nogalē plānots rīkot konferenci, kurā izvērtētu Latvijas un Igaunijas nākotnes ziņojuma īstenošanas gaitu. Tāpat jau ir panākta vienošanās par Latvijas un Lietuvas nākotnes sadarbības ziņojuma galvenajiem principiem un tuvākajā laikā plānots sākt tā gatavošanu.

ĀM sagaida, ka 2011.gads būs aktīvs attiecībās ar Dāniju. 25.augustā Kopenhāgenā plānota Baltijas valstu un Dānijas konference, kas veltīta Baltijas valstu neatkarības atjaunošanai. Iecerēts stiprināt arī ekonomisko sadarbību, īpaši pārņemot Dānijas pieredzi videi draudzīgo tehnoloģiju jomā.

Šogad plānots palielināt arī augsta līmeņa vizīšu apmaiņu starp Latviju un Īslandi. Tāpat šogad gaidāma EDSO Augstā komisāra nacionālo minoritāšu jautājumos vizīte Latvijā.

Jau vēstīts, ka Ārlietu ministrija šonedēļ parlamentā iesniedza ziņojumu par valsts ārpolitiku un Eiropas Savienības jautājumiem. Savukārt 27.janvārī Saeimā paredzētas pirmās ārpolitiskās debates, kurās klausīsies arī Valsts prezidents Valdis Zatlers.