Latvijas iedzīvotājus tiešsaistē uztrauc finanšu drošība un datorvīrusu izplatīšanās

Pieaugot kibernoziegumu skaitam, kas apdraud tieši privātpersonas, vairāk nekā 63% Latvijas iedzīvotāju nejūtas droši par saviem datiem internetā, secināts drošības risinājumu kompānijas "Panda Security" veiktajā aptaujā.

Tajā secināts, ka iedzīvotājus īpaši uztrauc finanšu drošība un datorvīrusu izplatīšanās, kas apdraud personīgo informāciju.

Salīdzinoši par savu datu drošību vairāk nepārliecinātas ir sievietes nekā vīrieši, taču visdrošākie ir jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem nekā gados vecākie lietotāji.

"Šī pētījuma rezultāti parāda, ka arī Latvijas iedzīvotāji sāk apzināties, ka mūsu virtuālā drošība nav izolēta no visas pasaules. Veidojas apziņa, ka kibernoziegumi vairs nenotiek tikai tur, ārā, un mainās mūsu uztvere - ar vārdu "drošība" nesaprotot tikai dzelzs durvis un apgaismotas ielas, bet arī domājot par atstātajām pēdām virtuālajā vidē," atzina "Panda Security" direktors Guntars Netenbergs.

Arvien straujāk attīstoties interneta segmentam Latvijā, šai nedrošībai ir reāls pamats, jo pieaug arī pastrādāto kibernoziegumu skaits. Pēc Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas datiem, 2010.gada pirmajā pusgadā valstī tika reģistrēts 151 notikums saistībā ar kibernoziedzību, no kuriem par 66 tika sākti kriminālprocesi un tiek veikta izmeklēšana. "Šie skaitļi norāda uz pārkāpumu interneta vidē pakāpenisku un stabilu pieaugumu, kā dēļ kibernoziedzība kļūst arvien izplatītāka un sabiedrībai kaitīgāka, palielinoties arī nodarīto zaudējumu apmēram. Ja kibernoziedzības pirmsākumos galvenais motīvs bija pašapliecināšanās, tad pašlaik galvenais motīvs ir prettiesiska mantiska labuma ieguve," norādīja Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Aleksandrs Buko.

Aptaujā noskaidrots, ka par galvenajiem drošības riskiem Latvijas iedzīvotāji uzskata viņiem svarīgas informācijas zaudēšanu datorvīrusu dēļ un iespēju, ka var izmantot bankas datus un veikt finanšu krāpniecību. Trešajā vietā, īpaši starp sievietēm, ir bažas par bērnu drošību internetā. Latvijas iedzīvotāji sāk apzināties arī identitātes zagšanas draudus sociālajos tīklos, kas paliek arvien izplatītāka parādība citur pasaulē, izdarot manipulācijas citu cilvēku vārdā. Daudz lielākā mērā tas uztrauc jauniešus, kas arī ir aktīvākie interneta patērētāji.

No lietotāju drošības viedokļa Latvijas iedzīvotāji jūtas nodrošinājušies pret kibernoziedzniekiem, jo 86% aptaujāto ir antivīrusu programmas, taču par tām maksāt ir gatavi tikai nedaudz vairāk kā puse - 53%. Pēc 82% aptaujāto paustā, lielākais riska faktors ir aizdomīgu interneta lapu apmeklēšana, kas ir galvenais datorvīrusu avots.

Pēc Buko teiktā, viens no kibernoziegumu izplatītākajiem cēloņiem ir lietotāju pavirša attieksme pret savu datu un datorsistēmas drošību. "Tikai retais izmanto sensitīvu datu šifrēšanu, regulāri maina piekļuves paroles, šifrē bezvadu pieejas punkta datu plūsmu un izmanto sarežģītas paroles. Vēl joprojām ir lietotāji, kas aktīvi reaģē uz paziņojumiem vai e-pasta vēstulēm no nezināma vai acīmredzami viltota avota, tādējādi kļūstot gan par identifikācijas zādzības, gan krāpšanas, gan arī kaitīgas programmas izplatīšanas upuriem," viņš klāstīja.

Aptaujas dati liecina, ka arvien vairāk iedzīvotāju sāk apzināties, ka kibernoziedzniekus vairs tik ļoti neinteresē uzņēmumi, kā privātpersonu dati - tieši tādēļ, ka tās nepietiekami rūpējas par savu drošību. Taču tajā pašā laikā par zināmu situācijas nenovērtēšanu liecina tas, ka ļoti daudz aptaujāto uzskata, ka datora lietošanas riski ir pārspīlēti.

Drošības risinājumu kompānija "Panda Security" dibināta 1990.gadā, un kompānijas galvenie biroji atrodas ASV, Kalifornijā un Spānijā. "Panda Security" Latvijas pārstāvniecība darbojas kopš 2002.gada.

Svarīgākais