Aicina detalizēti pētīt SAB darbību

© f64

Pēc pagājušajā nedēļā publiski izskanējušās informācijas par augsta ranga Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbinieka Aigara Bora varbūtējo ciešo saistību ar uzņēmēju Arti Hartmani, kurš savukārt, visticamāk, ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) atklātās naudas atmazgāšanas shēmas organizētājs, bijušais Saeimas deputāts un Nacionālās drošības komisijas (NDK) vadītājs Dzintars Jaundžeikars atklāti aicināja veidot speciālu komisiju SAB darbības likumības izvērtēšanai.

SAB darbinieks uzmanības centrā nonāca pēc interneta portālā pietiek.com. publicētā fakta, ka aizdomās par varbūtēju dažādu finanšu noziegumu veikšanu piesauktā A. Hartmaņa biznesa partnere ir Iveta Bora, minētā A. Bora sieva. Turpat arī izteikti vairāki pieņēmumi, par A. Bora iespējamo lomu varbūtējā likumpārkāpēja brīdināšanā par gaidāmajām VID aktivitātēm un, iespējams, pat tā sauktās piesegpases izsniegšanā. Tāpat portāls, atsaucoties uz anonīmiem, bet drošiem avotiem, ziņoja, ka jau 2006. gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs esot uzsācis izmeklēšanu par iespējamu A. Bora saistību ar A. Hartmaņa veiktām nelikumīgām darbībām un par viņa varbūtējiem sakariem ar vārdā nesauktām struktūrām Krievijā. Izmeklēšanas ietvaros notikusi I. Boras sarunu noklausīšanās un gan viņas, gan viņas vīra A. Bora, gan A. Hartmaņa nopratināšana Ģenerālprokuratūrā. Tomēr izmeklēšana 2007. gadā izbeigta, pamatojot to ar valsts drošības interesēm, savāktie materiāli nodoti arhīvā, kur tiem piešķirts slepenības grifs.

Dž. Jaundžeikars, kurš 9. Saeimas laikā, būdams NDK priekšsēdētājs, jau mēģināja neveiksmīgi iegūt informāciju par jautājumiem, kas saistīti ar SAB darbību, sestdien intervijā aģentūrai LETA aicināja nekavējoties izveidot komisiju SAB darbības likumības izvērtēšanai. Viņš teica, ka pēdējos gados NDK vairākkārt vērsusies pie SAB šefa Jāņa Kažociņa, norādot uz viņa pakļautībā esošā biroja darbinieku iespējamām nelikumīgām darbībām, bet nekāda reakcija nav sekojusi. "Nepieciešama ļoti nopietna izmeklēšana, kas notiek SAB un kas tur ar ko nodarbojas," viņš apgalvoja. Turklāt jārīkojas esot ātri, jo "šī iestāde darbojas ārpus likuma un nevienam nepakļaujas".

Biroja preses dienests gandrīz tūlīt pēc Dz. Jaundžeikara aicinājuma izplatīja paziņojumu, kurā pausts, ka mediji sacēluši troksni ap četrus gadus veciem notikumiem, papildinot tos ar subjektīviem pieņēmumiem un interpretācijām. Esot veikta detalizēta pārbaude, un pamats kriminālprocesa ierosināšanai neesot atrasts. Paziņojumā uzsvērts, ka pastāv piecu līmeņu SAB darbības kontrole, – to realizējot gan parlamenta izveidotā NDK, gan Ministru kabinets ar Tieslietu ministrijas starpniecību, SAB un tā veiktie operatīvie pasākumi esot pakļauti vienotam tiesu kontroles mehānismam, biroja darbību regulāri pārbaudot ģenerālprokurors un ik gadus SAB nonākot arī Valsts kontroles redzeslokā.

Pagaidām nav zināms, vai Dz. Jaundžeikara aicinājumu atbalstīs jaunievēlētās Saeimas izveidotā NDK, kuru vada Gundars Daudze.

Latvijā

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais