Vai šogad Doma laukumā notiks tradicionālais Zāļu tirgus?

 
©Dmitrijs Suļžics/F64

Atbild Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību projektu koordinatore Sarmīte Baltmane:

Lai izvairītos no lielas ļaužu pulcēšanās epidemioloģiskās situācijas dēļ, arī šajā vasarā nenotiks tradicionālais Zāļu tirgus un Jāņu svinības 11. novembra krastmalā un Dzegužkalnā.

Izjust pirmsjāņu noskaņu pilsētā rīdziniekiem palīdzēs “Ritošais koncerts”, kas skanēs no dažādos maršrutos kursējošā Retro tramvaja, ielīgošanas pop-up koncerti, Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana”, tematiskās brīvdabas instalācijas un vasaras saulgriežu tiešraides koncerts.

Līdz 22. jūnijam, dabas un saules ritma pilnbriedā, Retro tramvajs pārvērtīsies par muzikālu platformu un apceļos lielāko daļu no Rīgas apkaimēm. Muzicējošais tramvajs 21. jūnijā kursēs no plkst. 13.00 līdz plkst. 19.16 maršrutā Aldaris-Ķengarags, bet 22. jūnijā no plkst. 14.00 līdz plkst. 20.10 maršrutā Zasulauka stacija-Ausekļa iela. Atskaņojot svētku mūziku, Rīgu Retro tramvajā apceļos grupa “Sunny groove dixie”, kvintets “Acumirklis”, “Juglas orķestris” un “Pārmaiņu mūzikas kvartets”.

Gaidot vasaras garāko dienu un īsāko nakti, tautas tradīcijas aicina meitām kāpt kalnā gavilēt un rasā sejas mazgāt. Bet kur Jāņu dziesmas varēs dzirdēt Rīgā? Tas notiks pašā Rīgas sirdī - Vecrīgā - 21. jūnija pēcpusdienā no Latvijas radio balkona, bet 22. jūnija vakarā no Rātsnama balkona Līgo dziesmas skanēs tradicionālās dziedāšanas kopas “Burdons” izpildījumā. Sadziedāšanos vadīs radio žurnālisti Iveta un Vidvuds Medeņi, kā arī Zoja Heimrāte un Valda Vītola.

Rīgas vasaras kultūras programmas Ielīgošanas koncerti 22. jūnija vakarā izskanēs arī no kuģīšiem pilsētas kanālā. Tajos piedalīsies Medeņu, Heimrātu, Liporu, Dimantu, Rancānu ģimenes un tradicionālas dziedāšanas kopa “Burdons”.

Īpašs ielīgošanas notikums 21. jūnijā būs video stāsta “Saules ceļš” filmēšana ar deju ansambļa “Daiļrade” piedalīšanos. Video stāsta saturiskā vēstījuma centrā būs mūsdienu cilvēka sastapšanās ar senajām latviešu dievībām - Saules, Mēness un Pērkona pasauli, attiecībām viņu un cilvēku starpā, bet tā filmēšana norisināsies dažādās pilsētas vietās. Īso, bet spilgto priekšnesumu laikā pa slimnīcas logiem to varēs vērot mazie pacienti un mediķi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, tad pusdienlaikā pie Brīvības pieminekļa, pēcpusdienā dejotāji plāno būt Mežaparkā, netālu no Mežaparka Lielās estrādes, bet vakarā - pie Mangaļsalas mola.

Savukārt 21. jūnijā no plkst. 16.00 notiks Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana” - Jāņu dziesmu audioieraksta atskaņošana folkloras kopu izpildījumā, kas skanēs pie kultūras centriem “Imanta”, “Iļģuciems”, “Mazā ģilde”, “Ritums”, pie koncertzāles “Ave Sol”, pie Kultūras pils “Ziemeļblāzma”, pie VEF Kultūras pils, kā arī Rīgas Centrālās bibliotēkas galvenajā ēkā.