Izcila datu pārraides kvalitāte ērtai dzīvei

 
©Dmitrijs Suļžics/F64

Mūsdienu straujais ritms prasa izcilu sakaru kvalitāti ikvienā dzīves jomā, jo īpaši mājās un uzņēmumos. Televīzija ne tikai TV ekrānā, bet nu jau katram ģimenes loceklim sava – arī datoros, planšetēs un telefonos, internets, viedierīces, kas ar sensoru palīdzību uztur optimālu vidi mājās, – tam visam ir nepieciešama stabila, ātra, droša un kvalitatīva datu pārraide.

Laikā, kad pasaule jūk prātā 5G un tā it kā galvu reibinošā ātruma dēļ, fiksētā tīklā šādi parametri ir nemainīgs standarts jau gadiem.

Dāvanā dubultātrs internets

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet saviem klientiem piedāvā interneta pakalpojumus pat ar ātrumu līdz 1 Gbit/s, taču pamattīklā jeb centrālajos datu lielceļos, kas pievieno mūs pasaules tīklam, jau ir savienojumi arī ar 100 Gbit/s lielu ātrumu, Neatkarīgajai atklāj SIA Tet galvenais tehnoloģiju direktors Uldis Tatarčuks. To ļauj nodrošināt starpvalstu optisko tīklu savienojums Baltic Net, ko tagad veido jau desmit mezglu dažādās Eiropas pilsētās, tajā skaitā arī Tallinā, Helsinkos, Stokholmā, Kauņā, Frankfurtē, Varšavā un Kijevā. Optiskais savienojums starp Latvijas un Lietuvas galvaspilsētām, kā arī Stokholmu spēj piedāvāt datu pārraidi ar ātrumu līdz 100 gigabitiem sekundē. Šāds ātrums ļauj trīs sekundēs vienlaikus ielādēt 10 000 foto vai 10 000 dziesmu, vai pat 50 HD kvalitātes filmu.

Tehniski Tet varētu savā tīklā uz mūsu mājokļiem nodrošināt arī 10 Gbit/s optikas pakalpojumus, taču tam vēl neesot reāla pieprasījuma, izņemot atsevišķus biznesa klientus. Tiem šādu pakalpojumu uzņēmums jau nodrošina. «Šovasar klientiem uzdāvinājām dubulto internetu, divas reizes palielinot privātpersonu optiskā interneta ātrumu, un tādu saglabāsim arī turpmāk. Internetā pavadītais laiks un ikdienā lietotais datu apjoms arvien pieaug - gan tādēļ, ka ikviens no mums patērē arvien vairāk satura (vairāk video, sociālo tīklu, ziņu, filmu un seriālu), gan tādēļ, ka pieaug satura kvalitāte, piemēram, HD izšķirtspēja filmām un seriāliem ir mūsdienu norma, tāpat arvien vairāk TV kanālu varam skatīties HD un nu jau arī 4K kvalitātē. Turklāt mūsdienās vidusmēra ģimenē internetu vienlaikus lieto kādas piecas sešas iekārtas, kas katra veido datu plūsmu, tādēļ arvien būtiskāks kļūst interneta ātrums, stabilitāte un kvalitāte,» uzsvēra U. Tatarčuks.

Fiksētā interneta pakalpojumu nodrošinātājiem ir noteikts minimālais garantētais ātrums, kas savukārt pakalpojuma lietotājam ļauj būt daudz drošākam par tā kvalitāti un stabilitāti. Piemēram, šie minimālie garantētie ātrumi daudzkārt atpaliek no Tet nodrošinātā pakalpojuma, ko gala rezultātā saņem klients. Turpretim mobilā interneta pakalpojumiem faktiski netiek prasīts garantētais ātrums, un SPRK jaunākie dati apliecina, ka maksimālais mobilā pieslēguma ātrums var ievērojami svārstīties no apmēram 100 Mbit/s līdz pat 0,5 Mbit/s vai pat mazāk.

Nemainīgi augstas kvalitātes pakalpojums

«Tet sava tīkla kapacitāti uzrauga pastāvīgi, rūpējoties, lai tīkla mērījumi lielākajā daļā gadījumu atbilstu pakalpojuma maksimālajam ātrumam. Regulāri tiek palielināts mūsu tīkla tilpums, tādā veidā panākot, ka latentuma (aiztures), trīces (jitter) un pakešu zudumu rādītāji atbilst augstākajām prasībām. Par 90% esam pabeiguši trīs gadus ilgušo projektu Latvijas interneta pamattīkla attīstībā. Ja 2017. gadā Latvijā pamattīklā kopējais datu patēriņš bija 270 gigabitu sekundē, tad tagad tas jau ir sasniedzis 340 gigabitu sekundē, un tuvākajā laikā tiks sasniegti arī 400 Gb, kam mūsu risinājumi ir pilnībā gatavi,» skaidroja U. Tatarčuks.

Arī brīžos, kad sakaru pakalpojumi tiek izmantoti visintensīvāk, tā sauktajās pīķa stundās, piemēram, vakaros, kad lielākā daļa cilvēku atgriežas mājās no darba, Tet tīklā kvalitāte nepasliktinās. Tā ir galvenā fiksētā tīkla priekšrocība, un tam ir vairāki iemesli - gan objektīvi, gan subjektīvi.

«Pastāvīgi uzraugām tīkla veiktspēju un regulāri palielinām tā kapacitāti, lai nodrošinātu, ka pat pīķa stundās neveidojas savienojuma pārslodze centrālajos tīklos. Turklāt optiskais kabelis tiek aizvilkts līdz pat katram mājoklim - dzīvoklim vai mājai -, tādējādi tā spējas un ātrums nav jādala ar kaimiņiem. Klienti var saņemt nemainīgi augstas kvalitātes pakalpojumu. Tāpat atšķirībā no mobilo sakaru tīkliem fiksētās līnijas internetu, īpaši optisko, neietekmē ārējie apstākļi, piemēram, negaiss vai vētra. Tas ir nemainīgi ātrs arī noslogotajās jeb pīķa stundās un spēj nodrošināt ātrumu, kas ir pietiekams visiem lietotājiem un ierīcēm mājsaimniecībā, tajā skaitā pietiekams arī 4K attēla kvalitātei,» bilst U. Tatarčuks.

Optiskā tīkla priekšrocības

Šobrīd jau vairāk nekā 60 procentiem Latvijas mājsaimniecību ir pieejams optiskais tīkls, un pēdējo pāris gadu laikā Tet ir modernizējis arī vairāk nekā 60 procentu vara kabeļu tīklu (VDSL), interneta ātrumu palielinot vairākas reizes. Kamēr fiksētā tīkla (optikas un DSL) interneta pieslēgums ir individuāls katram klientam, tikmēr mobilā tīkla kapacitāte ir ļoti ierobežota - pieaugot interneta lietotāju skaitam un viņu patērētajam datu apjomam, mobilā tīkla spējas un ātrums izdalās uz visām pieslēgtajām ierīcēm, tādējādi vidējais ātrums proporcionāli samazinās.

«Parastajā, tas ir, vara kabeļu tīklā un mobilajā tīklā informāciju pārraida elektromagnētiskie signāli, ko ietekmē ārējie traucēkļi un aspekti, piemēram, zibens. Mobilos sakarus var ietekmēt arī intensīvs lietus, sniegs un pat migla. Savukārt optiskajā tīklā datu pārraidi nodrošina gaismas stars stikla dzīslā, tādēļ tā darbību neietekmē praktiski nekādi ārējie apstākļi. Vara un mobilajos tīklos pārraides ātrums krītas atkarībā no attāluma, bet optiskais savienojums ir nemainīgi kvalitatīvs visā tā līnijas garumā. Jāņem gan vērā, ka tīkla pārraides ātrumu ietekmē arī paša klienta ierīču veiktspēja,» atklāj U. Tatarčuks.