Sestdien, 31. augustā, Saulkrastos jau astoto reizi norisināsies folkloras festivāls Pa Saulei, kas vienuviet pulcēs desmitiem folkloras mūzikas izpildītāju un klausītāju.
Festivāla Pa Saulei programmā ieplānotas gan sadziedāšanās, danči, gan dažādas meistarklases un lielkoncerts, bet vakara pašā noslēgumā - ugunskura un uguns skulptūru iekuršana jūrmalā. Visas dienas garumā dažādās vietās Saulkrastos norisināsies tematiskas aktivitātes, kurās piedalīties ir aicināts ikviens, kam tuva folkloras mūzika vai ir vēlme par to uzzināt ko vairāk. Viesus uzņems un aktivitātes vadīs Saulkrastu folkloras kopa Dvīga un kopas no dažādām Latvijas vietām - Lēdurgas, Limbažiem, Ugāles, Jaunpiebalgas, Ādažiem, Carnikavas, Vectilžas, Olaines un citām pilsētām. Programmā paredzēta dziedāšanas meistarklase etnodziedātājas Asnātes Rancānes pavadībā, danči un rotaļas Saulkrastu jaunatklātajā Meža parkā, sadziedāšanās vienā no skaistākajām Saulkrastu vietām - Baltajā kāpā, kā arī ekskursija tās apkārtnē ar īpaši neparastu skatījumu uz Saulkrastiem. Vakara kulminācijā norisināsies festivāla lielkoncerts Saulkrastu centrālajā, Saules laukumā, bet noslēgumā - kopīgs gājiens uz Jūras parku un Senās uguns iededzināšana, saules guldīšana un uguns dziesmu dziedāšana. «Baltijas jūra ir ierakstīta mūsu Latvijas identitātes kodā. Mēs Saulkrastos esam lepni, ka mums ir tā laime augt un dzīvot Vidzemes jūrmalā, tādēļ uzskatām, ka tas ir mūsu pienākums - godāt jūru un to, ko tā devusi simtiem, tūkstošiem gadu garumā. Senās uguns nakts ir skaista, folkloras pavadīta un nozīmīga tradīcija, kas būtu jāpieredz ikkatram iedzīvotājam, tādēļ aicinām pievienoties ikvienu interesentu, kas novērtē jūru, ciena folkloru un vēlas būt daļa no šī skaistā notikuma,» uzskata Saulkrastu folkloras kopas Dvīga vadītāja Antra Deniškāne.
Folkloras festivāls Pa Saulei norisinās ik gadu augusta pēdējā sestdienā un tiek apvienots ar Baltijas jūras reģionā vēsturisku tradīciju - ugunskuru iedegšanu visā Baltijas jūras un jūras līča piekrastē - Somijā, Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā, Krievijā, Vācijā un arī Latvijā. Mūsu senči Baltijas jūras krastā kūra ugunskurus, lai dotu ziņu saviem kaimiņiem un jūras braucējiem, un deviņdesmito gadu sākumā šī tradīcija tika atjaunota. Senās uguns naktī iedegtie ugunskuri šodien kalpo kā simbols Baltijas jūras reģiona valstu vienotībai. Tā ir cieņas izrādīšana Baltijas jūrai un tās nozīmei reģiona valstu vēsturē un attīstībā. Pēdējos gados tas arī kalpo kā atgādinājums par nepieciešamību aizsargāt Baltijas jūru no piesārņojuma un izmiršanas.