Pēdējos gados Latvijas mežos palielinājusies vilku un lūšu izplatība. Valsts meža dienesta vecākais referents Ilgvars Zihmanis atzinis, ka šo sugu populācijas vērtējamas kā stabilas.
Plēsēju populācijas palielināšanos pēdējo gadu laikā ir ietekmējusi pietiekamā barības bāze, kas sastāv no stirnām, staltbriežiem, bebriem. Līdz šim 2018./2019. gada medību sezonā nomedīti 55 lūši un 199 vilki. Šajā sezonā ir atļauts nomedīt 150 lūšu. Lūšu un vilku medības Latvijā ilgst, līdz ir sasniegts Valsts meža dienesta pieļaujamais nomedīto dzīvnieku skaits, bet ne vēlāk par 31. martu. Pieļaujamais nomedīto vilku skaits šajā sezonā ir 280 dzīvnieku, ziņo LETA.
Vilku izplatība pārņēmusi gandrīz visu Latvijas teritoriju, kas liecina arī par vilku populācijas nostiprināšanos Latvijas mežos. Zināms, ka lūšu Latvijas teritorijā ir daudz mazāk, tāpēc Valsts meža dienests informējis medniekus par teritorijām, kurās drīkst vairāk un kurās mazāk medīt lūšus. Zemgalē lūšu ir mazāk, tāpēc tur tiek ierobežota šo dzīvnieku medīšana.
Iespējams, nomedīto dzīvnieku skaits var šķist pārāk liels, taču atbildīgie dienesti uzsver, ka situācija ar vilku un lūšu populāciju priecē, tā ir nostabilizējusies un izplatījusies visā Latvijas teritorijā. Ir vietas, kur sugas sastopamas retāk, tāpēc arī veikti ierobežojumi, lai mazākās populācijas noteiktās teritorijās tiktu vairāk pasargātas un laika gaitā palielinātos.
Vēl ir pāragri spriest par to, vai pieļaujamais nomedīto vilku un lūšu skaits 2018./2019. gada sezonā tiks sasniegts, jo sezona vēl turpinās līdz 31. martam. Pēdējo sezonu laikā vislielākais nomedīto lūšu skaits ir Vidzemē un Sēlijā, taču to izplatība arī citur Latvijā ir pamanāma. Iespējams, Vidzemē lūšu skaitu palielina no Igaunijas ienākuši dzīvnieki. Arvien biežāk mednieki saņem zvanus par lūšu pēdām, kas liecina par stabilu šīs sugas klātbūtni Latvijas mežos. 2018./2019. gada sezonā Valsts meža dienests uzsāka lūšu un vilku izplatības reģistrēšanu, izmantojot mūsdienām atbilstošas tehnoloģijas. Šajā izpētes procesā tika aicināti iesaistīties arī mednieki. Tika lūgts veikt fotouzņēmumus, kad mežā tiek pamanītas lūša vai vilka pēdas vai kādas citas dzīvnieka klātbūtnes pazīmes - ekskrementi vai noplēsti dzīvnieki. Svarīgākais šajā novērojumā ir fiksētas GPS koordinātas, kuras pievienotas fotogrāfijai. Lai abas šīs sugas turpinātu bagātināt Latvijas mežu daudzveidību, ir jāveic šādi novērojumi, kuri ļauj noteikt, kur medības ierobežot, jo populācija ir maza, un kurās teritorijās dzīvniekus atļauts medīt vairāk.