Gada nogales atskats. Juris Binde: Tas, kas svarīgs ģimenei, ir arī valsts attīstības pamats

© F64 Photo Agency

Gada nogalē mums ir iespēja izvērtēt atbildīgu, domājošu, gudru un radošu cilvēku teikto gada garumā. Par valsti, par politiku un ekonomiku, par mākslu un kultūru. Mums ir par ko spriest – šīs domas ir izteiktas Neatkarīgajai sniegtajās intervijās.

Juris Binde, LMT prezidents:

«Agrāk cilvēki būvēja savas zināšanas pēc tāda kā kārtainības principa - uz vienām zināšanām būvēja nākamās, un veidojās «cilvēki - katedrāles». Viņiem bija fundamentālas zināšanas, un viņi bija izcili eksperti vairākās nozarēs. Šobrīd internets ir izveidojis tādu kā «cilvēku - pankūku», kuram it kā ir ļoti plaša pieeja informācijai - peles klikšķa attālumā, bet tajā pašā laikā mēs pilnīgi noteikti nevaram runāt par to, ka šīs zināšanas ir sistemātiskas un pamatīgas.»

***

«Ir diezgan banāla frāze, ka katrai tautai ir tāda valdība, kādu tā pelnījusi. Droši vien šie procesi ir jāiziet, jo sabiedrībai ir jābūt nobriedušai zināmai attīstības pakāpei. Faktiski jebkurā vidē ir trīs galvenās komponentes. Annas Brigaderes savā laikā nosauktā triāde - Dievs, Daba, Darbs. Mēs uz šo triādi varam skatīties nedaudz atšķirīgāk, nekā to savā laikā varbūt domājusi Anna Brigadere. Pirmā triādes komponente - Dievs - ietver sevī ne tikai teoloģisko vai konfesionālo paradigmu. Tā ir arī sabiedrības inteliģences pakāpe, tās attieksme pret garīgām vērtībām, izglītības pakāpe, izpratne par apkārtējiem procesiem, atbildība... Tātad - vesela virkne morāli ētisku kategoriju. Otrā komponente - Daba - arī ir daudz plašāka, tā aptver ne tikai dzīvo dabu, bet arī attieksmi pret pārējo sabiedrības daļu, protams, arī pret dzīvo un nedzīvo dabu, vides aizsardzību. Savukārt trešā komponente - Darbs - ir tas elements, kurš nodrošina pievienoto vērtību radīšanu un sabiedrības labklājību, jo, kā zināms, bez darba nekas nerodas.»

***

«Domāju, ka neviena valdība nekad, nekur, izņemot kādas totalitārās varas, nav spējusi pateikt, kas tautai un sabiedrībai ir vajadzīgs. Tāpēc par pamatu tam, kur tad mēs īsti gribam virzīties, ir jāņem sabiedrības pamatelements. Tā ir ģimene. Tas, kas ir svarīgs ģimenei, kas nodrošina ģimenes ilgtspēju, tas ir arī valsts attīstības pamatā, jo valsts sastāv no cilvēkiem, un valsts attīstību mēs paši arī nosakām.»

Latvijā

Pedagogi no visas Latvijas iezīmē vairākas būtiskas problēmas, kas saistītas ar mācību līdzekļu pieejamību un kvalitāti. Neraugoties uz centieniem nodrošināt pilnvērtīgu izglītības procesu, vairums pedagogu saskaras ar to, ka pieejamie resursi neatbilst ne mūsdienu vajadzībām, ne skolēnu attīstības prasībām, secināts izdevniecības “Skolas Vārds” īstenotajā pedagogu aptaujā.