Lembergs: Ne premjers, bet tikai Rīgas domes deputāti var prasīt Ušakova atkāpšanos

© Dāvis Ūlands/ F64 Photo Agency

Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) nevajadzētu iesaistīties Rīgas domes “politiskajos kašķos” – tā ir Rīgas domes deputātu darīšana, žurnālistiem izteicās Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, Rīgas domes opozīcijai, ja tā vēlas, ir visas iespējas prasīt Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) atkāpšanos, taču premjera Māra Kučinska iesaistīšanās šajā “politiskajā kašķī” nebūtu korekta. “Nils Ušakovs nevada “Rīgas satiksmi” un nevada nevienu struktūrvienību. Viņam prasa atkāpties, un es uzskatu, ka Kučinskis nekorekti šajā visā iesaistās,” piebilda politiķis, norādot, ka atkāpšanās pieprasījums ir tīri politiski motivēts.

“Opozīcija prasa atkāpties pozīciju. Tas ir loģiski, jo ko gan citu vēl viņiem prasīt? Tas ir normāls demokrātisks process, taču lietā nav jāiesaistās tiem, uz kuriem tas neattiecas. Uz premjeru tas neattiecas. Tās ir attiecības starp Rīgas pilsētas domē ievēlētiem deputātiem, kuri sadalījušies pa partijām, frakcijām, pozīciju un opozīciju,” sacīja Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, sasaistīt “Rīgas satiksmi” ar Rīgas domi šajā kontekstā neesot pareizi, jo, pēc viņa domām, nevar likt vienlīdzības zīmi starp pilsētas domi un atsevišķām struktūrvienībām. “Dome un struktūrvienība nav viens un tas pats. Diemžēl mūsu valsts vadītāji un pat atbildīgās amatpersonas jauc šos elementāros jēdzienus,” norādīja Lembergs.

Viņš uzsvēra, ka “Rīgas satiksme” ir kapitālsabiedrība, kas strādā atbilstoši komersantu darbību regulējošajiem likumiem. Atšķirība gan esot tāda, ka visas kapitāldaļas piederot Rīgas domei un kapitāldaļu turētājs esot mērs vai kāda mēra nozīmēta persona. Pēc Lemberga domām, ir jāpieturas pie tiesiskas valsts likumiem, kas nosaka, ka komercdarbību regulē likumi, kuros ir skaidri definēts, kādas ir kapitālsabiedrības valdes un kapitāldaļu turētāja kompetences. “Izskatās, ka tie, kas runā no valdības, nesaprot atšķirību starp to, kas ir kapitāldaļu turētājs jeb sapulce un kas ir valde. Skumji, ja tirgus ekonomikā esošu valsti vada cilvēki, kuri neredz šo atšķirību,” izteicās politiķis.

“Likums nosaka, ka valde par savu rīcību atbild ar visu savu mantu, nevis kapitāldaļu turētājs,” uzsvēra Lembergs, piebilstot, ka to nosaka LR likumi, un būtu vēlams, ka valdības locekļi, ierēdniecība un visi tie, kuri pretendē uz valsts vadību, saprastu šo atšķirību un neaicinātu ignorēt LR Satversmi un komercdarbību regulējošos likumus.

Tajā pašā laikā viņš uzvēra, - ja domes opozīcija var likumā noteiktā kārtībā izbalsot mēru, tad viņiem ir tādas tiesības.

Kā zināms, līdz ar korupcijas skandālu pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”, kur ir aizdomas par kukuļošanu trīs vērienīgos iepirkumos, atlūgumus iesnieguši visi pieci uzņēmuma valdes locekļi. Tāpat no amata atkāpies Rīgas vicemērs Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”).

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais