"Kad kļūsti par bezdarbnieku, kas cits atliek – jāsāk beidzot nodarbināt sevi pašam," uzskata SIA ArtBag vadītāja Zane Lase-Lasmane. Sieviete skaidro, ka domas par sava biznesa uzsākšanu bijušas arī iepriekš, pietrūka vien idejas, pie kuras iedegties.
Pirms gada Z. Lase-Lasmane palikusi bez darba. Uzzinot par iespēju pieteikties Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pasākumam Atbalsts komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai, viņa nolēma savu vaļasprieku – šūšanu – ievirzīt uzņēmējdarbībā.
Vaļasprieks pārtop uzņēmējdarbībā
Tad arī tapusi ideja – darināt somas, ļaujot klientiem pašiem izvēlēties somas modeli, krāsu, rokturi un aksesuārus, izmantojot virtuālo Somu konstruktoru internetā. "Praktiski visu augustu pavadīju, rakstot biznesa plānu, nesauļojos un neatpūtos kā bezdarbniekam pienāktos," smaidot stāsta sieviete un piebilst, ka "tas atalgojās". Pērn novembrī izstrādātais projekts guva atbalstu, un februārī saņemta vienreizējā dotācija – 4000 latu. "Ja mūsu biznesa plānu nebūtu atbalstījuši ar finansējumu, nekas nebūtu noticis," tagad spriež Z. Lase-Lasmane. Aprīlī jaundibinātais uzņēmums tika pie telpām. Tūlīt jau tikšot piegādātas pirmās šujmašīnas un būs gatava darbnīca. Jūlijā uzņēmums nodarbinās pirmo šuvēju, bet uz rudens pusi plānots pieņemt vēl divus darbiniekus.
Dos darbu citiem
Pirms diviem gadiem pasākumā piedalījās arī fotogrāfe Natālija Berezina, nu jau arī SIA NB Studio vadītāja. Sieviete sešus gadus bija ministrijas ierēdne un, kad darbu zaudējusi, nolēma pieteikties NVA organizētajam pasākumam. Jau vairākus gadus fotografēšana bija N. Berezinas hobijs, un pēc tam, kad atbalstīts viņas biznesa plāns, sieviete iekārtojusi savu fotostudiju. "Uzņēmums darbojas vairāk nekā pusotru gadu, un šajā laikā ir izveidojies pastāvīgo klientu loks," lepojas N. Berezina. "Parādās klienti arī no ārzemēm." Pašlaik uzņēmumā ir tikai viens darbinieks, bet jau rudenī plānots pieņemt vēl divus, atklāj fotogrāfe un uzņēmuma vadītāja.
Saņems līdz 2000 latu
Pasākumā Atbalsts komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai var iesaistīties NVA reģistrētie bezdarbnieki, kas ir ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību uzņēmējdarbības, biznesa vadības vai citā šīm nozarēm pielīdzināmā jomā vai šādas zināšanas apguvuši aģentūras organizētos kursos. "Pretendentiem ir jābūt izpratnei par to, kā uzņēmējdarbība ir veicama, jo piedāvātajās 20 biznesa plāna sagatavošanas konsultācijās šīs zināšanas iegūt nevar," skaidro NVA Pakalpojumu departamenta direktore Inese Kalvāne.
Jaunākie NVA rīcībā esošie dati liecina, ka vēlmi piedalīties pasākumā šogad ir izteikuši 935 bezdarbnieki. Pasākuma dalībnieku atlase no pretendentu kopskaita notiek, ņemot vērā bezdarbnieka atbilstību kritērijiem un datumu, kad bezdarbnieks izteicis vēlmi piedalīties. Tādējādi šogad izraudzīs 350 cilvēku, kuri saņems konsultācijas biznesa plāna izstrādei.
Savukārt, ja aģentūras izraudzīts eksperts devis pozitīvu slēdzienu par biznesa plāna dzīvotspēju, autoram piešķir nepieciešamo NVA atbalstu. Šogad šāda iespēja būs 117 cilvēkiem. "Lielākas izredzes saņemt atbalstu ir tiem biznesa plāniem, kas būs paredzējuši atbildīgu naudas izmantošanu," uzsver I. Kalvāne.
117 labāko projektu autoriem NVA piedāvā konsultācijas biznesa plāna īstenošanas pirmajā darbības gadā un piešķirs vienreizējo dotāciju. Turklāt atbalstītā biznesa plāna autors saņems mēneša dotāciju pirmos 6 mēnešus minimālās darba algas apmērā. Lai sniegtu atbalstu lielākam dzīvotspējīgu biznesa projektu skaitam, šogad vienreizējās dotācijas apmērs ir samazināts un būs ne vairāk kā 2000 latu.
NVA norāda, ka pasākuma ietvaros atbalstītie biznesa projekti joprojām veiksmīgi turpinās – neviens no dalībniekiem nav bankrotējis vai pārtraucis sava biznesa plāna īstenošanu.