Neredzīgie bērni klausās putnu balsis

"Esmu pilsētas meitene, ikdienā dzirdu tikai kaijas. Ļoti priecājos par šādu iespēju izbraukt dabā. Tas ir tik interesanti un pārsteidzoši, cik daudz un dažādu putnu te var sadzirdēt!" stāsta 17 gadu jaunā Elīze Strazdiņa no Rīgas, kura kopā ar skolasbiedru Mārtiņu Vizuli ekskursijā klausīties putnus vakar devās pirmo reizi.

Strazdumuižas neredzīgo un vājredzīgo internātskolas bērni kopā ar pavadoņiem un draugiem vakar ornitologa Kaspara Funta pavadībā iepazina dažādus Latvijā mītošos putnus. Ekskursijas dalībnieki apmeklēja Ķemeru nacionālajo parku Kaņiera, Bērzciema un Engures ezerus Dunduru pļavās.

Sociālā projekta Ejam dabā! ideja bijusi izvest bērnus laukā no pilsētas un prom no audio skaņām. "Gribējām, lai, esot dabā, bērni dzirdētu, kā patiesībā skan putnu balsis, un mācītos saprast, kāds putns trallina viņa pagalmā," skaidro e–bibliotēkas pārstāve Liene Jackeviča.

Ekskursijas dalībnieks Mārtiņš Vizulis atzīst, ka pilsētnieki vien baložus un vārnas zina. "Man sirdij tuvāki lauki, tādēļ šo ekskursiju garām laist nedrīkstēju. Ikreiz priecājos par iespēju aizbraukt uz vasarnīcu Siguldā, tur putnus dzirdēt var daudz vairāk nekā Rīgā," stāsta Mārtiņš, kas nu jau beidzis 11. klasi. Viņa klasesbiedre Elīze ir pārliecināta, ka putnu lepnums un rota ir viņu balsis, jo tik skaistas un skanīgas neesot nevienai radībai. "Nesen pirmo reizi dzirdēju dzeguzi. Tas bija nepārspējami. Iepriekš biju dzirdējusi tikai tās atdarinājumus. Šodien priecājos, ka protu atšķirt biežāk sastopamos putnus, piemēram, strazdus un zīlītes," stāsta jauniete.

Gan Neatkarīgo, gan ekskursijas vadītājus ar plašo zināšanu klāstu putnu balsu pazīšanā un atdarināšanā pārsteidza 11 gadu jaunā Līva Paleja no Babītes. "Man ir ļoti laba atmiņa un dzirde. Pietiek tikai vienreiz dzirdēt balsi, un es to atcerēšos. Daudzus putnus jau pazīstu tādēļ, ka reiz skolā viesojās Latvijas mežu pārstāvis un uzdāvināja man disku ar putnu balsīm," stāsta Līva.

Ornitologs K. Funts bērniem stāstīja ne tikai par Latvijā sastopamajiem putniem, to paradumiem un balsīm, bet arī izklaidēja bērnus ar dažādiem stāstiem no paša putnu vērošanas gaitām.

Svarīgākais