CILVĒKSTĀSTS: Ar jaunības maksimālismu uzņēmējdarbībā

KURP.ES «Katru nedēļu galvaspilsētā notiek ap 700 dažādām interesēm un vecumiem piemērotu sarīkojumu. Cilvēkiem ir ļoti grūti ātri un efektīvi meklēt par tiem informāciju, tāpēc arī izstrādājām šādu visaptverošu platformu Kurp.es,» savu ideju pamato Gustavs © Rūta Kalmuka/F64

Gustavs Upmanis, šķiet, savās emocijās un sajūtās šobrīd atrodas vienu metru virs zemes – pozitīvas enerģijas piesātināts, saviļņots, dzirkstošām acīm. Šāda noskaņojuma plejāde ir saprotama – pēc aptuveni četru gadu ilgas savas biznesa idejas apčubināšanas pirms mēneša tā pārtapa reālā jaunuzņēmumā, proti, Gustavs ir radījis pasākumu atlases platformu Kurp.es

Jaunais uzņēmējs saprot, ka tikai tagad tā pa īstam sāksies darba duna, lai savs lolojums būtu ilgtspējīgs projekts. Gustavs stāsta, ka, vēl mācoties ģimnāzijā [absolvēta Rīgas Valsts 1. ģimnāzija], viņš skaidri zināja, ka nākotnē būs uzņēmējs. Viņš jau skolas laikā vadīja vairākus projektus, piemēram, biznesa nometni vidusskolēniem, tāpat biznesa sacensībām Izaugsmes forums viņa darbs vainagojās ar 23 sponsoru piesaisti, Gustavs arī kādu laiku strādājis grāmatvedībā - viņa mammas vadītā uzņēmumā. Šīs aktivitātes papildus skolai vēl vairāk devušas pārliecību, ka jaunieša ceļš saistāms ar uzņēmējdarbību.

Studijas Nīderlandē un Kanādā

«Vienā dienā par uzņēmēju nekļūst. Ir vajadzīga pieredze, izpratne, ko uzņēmējdarbība īsti nozīmē, tāpēc nolēmu studēt biznesa vadību. Nespēju izšķirties starp Latvijas, Anglijas un Nīderlandes augstskolām. Galu galā izdarīju izvēli par labu Nīderlandei,» norāda Gustavs. Viņš iestājās Rotterdam School of Management, kas ierindojas Eiropas labāko biznesa skolu Top 10. Arī studiju maksa nebija kosmoss - 1800 eiro gadā. Turklāt studijas ārvalstīs, kā uzskata Gustavs, dod starptautisku redzējumu. Nīderlandē iegūts gan bakalaura, gan maģistra grāds, kā arī pusgadu Gustavs piedalījās apmaiņas programmā un biznesa knifiņus devās apgūt arī uz Kanādu. Praktisko pieredzi Gustavs ir uzkrājis telemārketingā, kā arī trīs jaunuzņēmumos, divos no tiem atbildot par mārketinga jautājumiem, trešajā pētot uzņēmumu novērtējumus.

«Man bija doma pēc studijām aptuveni piecus gadus pastrādāt starptautiskos uzņēmumos, tomēr plāni tika koriģēti, un es pērnā gada decembrī atgriezos Latvijā, jo jūtu, ka iepriekš prātā izcilātā biznesa ideja iegūst arvien konkrētākas aprises un ka esmu gatavs to īstenot, turklāt būt par uzņēmēju - tā ir izcila mācīšanās pieredze.»

Viegli nebija

Sākums nebija rozēm kaisīts - Gustavs sākotnēji bija viens ar savu ieceri. Daudzi uz notiekošo skatījās ar skepsi - kā no nekā radīt kaut ko. Vajadzīgs finansējums, pats produkts, komanda. «Investorus patiešām nav viegli atrast, bet tas nav neiespējami. Lai arī neesmu programmētājs, tomēr pats saviem spēkiem uztaisīju prototipu, kuru devos prezentēt investoriem,» stāsta Gustavs. Prototips nebija izcili noslīpēts, tāpēc investori ar aplausiem Gustavu nesveica, taču pašu ideju nenopēla. Gustavs ar savu ideju iepazīstināja arī Radošo industriju inkubatoru, un viņš tajā tika uzņemts. Inkubators ir būtisks atbalsta plecs ikvienam jaunajam uzņēmējam - inkubators nodrošina telpas, tam ir plašs kontaktu loks, tas rīko dažādus izglītojošus pasākumus.

Arī atrast domubiedrus nebija viegls uzdevums. «Es cilvēkiem nevarēju solīt stabilu darbu, arī milzu algu ne, taču atsaucās pāris cilvēki, kas noticēja biznesa vīzijai un bija gatavi kopīgi to attīstīt. Tagad mūsu lielisko komandu veido pieci cilvēki - es, trīs programmētāji un mārketinga cilvēks, vēl trīs studenti un skolniece, kas piepalīdz darbos.»

Pavērsiena punkts

Būtisks pavērsiena punkts uzņēmuma attīstībā bija uzvara tūrisma aģentūras Latvia Tours organizētajā zinātnisko darbu konkursā Latvia Tours Traveltech, kas aicināja izstrādāt ceļotājiem un tūrisma nozarei noderīgas lietotnes. Aģentūra arī kļuva par uzņēmuma investoru. «Uzvara mūsu komandai deva pārliecību, ka ideja strādā un mums darbs jāturpina,» uzsver Gustavs.

Viņš aktīvi izmanto dažādas jauno uzņēmēju atbalsta formas un instrumentus un ir apmierināts, ka tādi ir, taču vienlaikus atzīst, ka daļā ES fondu projektu programmās birokrātijas mudžeklis ir neatpinams un viss notiek pēc nolikumā sarakstītā, bet ne pēc loģikas, lai programmās, projektos paredzētā nauda patiešām tiktu efektīvi un lietderīgi apsaimniekota un ieguldīta.

Visi pasākumi vienuviet

Runājot par pašu platformu Kurp.es, tā ikvienam interesentam ir kā pasākumu meklēšanas un ieteikumu ģenerēšanas vietne, kurā var atzīmēt sev interesējošos pasākumu tipus un saņemt rekomendācijas par notikumiem, ko apmeklēt tuvākajā nākotnē. Tāpat šī platforma ir noderīga arī pasākumu organizatoriem, kas Kurp.es varēs ērti ievietot informāciju par saviem pasākumiem, kā arī ērti un vienkārši pārdot pasākuma biļetes. «Pašlaik platformā ir atrodami praktiski visi pasākumi, kas notiek Rīgā. Katru nedēļu galvaspilsētā notiek ap 700 dažādām interesēm un vecumiem piemērotu sarīkojumu. Šādu platformu radījām, jo, mūsuprāt, cilvēkiem, kuri ir aktīvi kultūras un citu pasākumu apmeklētāji, nav pietiekamas informācijas par visiem Rīgā notiekošajiem pasākumiem. Cilvēkiem ir ļoti grūti ātri un efektīvi meklēt par tiem informāciju, tāpēc arī izstrādājām šādu visaptverošu platformu,» ideju pamato Gustavs.

Nebeidzamais stāsts

Viņš cer, ka tuvākā gada laikā platforma aptvers pasākumus visā Latvijā un tālākā nākotnē - visas Baltijas valstis. Platforma darbojas mēnesi, un tā atvērta ap 40 000 reižu, ko Gustavs vērtē kā labu rādītāju. «Lai startētu visā Baltijā, būs nepieciešams jauns investīciju raunds, bet līdz tam vēl nonāksim. Šobrīd ir darba pilnas rokas ar citām aktuālām lietām, jo ar platformas palaišanu nekas nebeidzas, principā viss tikai sākas, jo tu redzi un pamani daudz dažādu sīkumu, kas vēl jāuzlabo, tāpat ir virkne darbu saistībā ar paša uzņēmuma nostabilizēšanu,» secina Gustavs, piebilstot, «uzņēmējdarbībā nekas nenotiek secīgi pa pakāpieniem, tas ir, mums ir mērķis, un mēs soli pa solim uz to ejam. Var būt nobīdes, jo šeit viss tik strauji mainās. Uzņēmējam ir jābūt ļoti elastīgam, lai pielāgotos. Uzņēmējdarbība ir nebeidzamais stāsts, kad nekad viss nebūs izdarīts, paveikts, sasniegts.»

Gustavs teic, ka viņa stiprais balsts ir ģimene un draudzene, kas dod spēkus un iedvesmu turpināt, tāpat viņš sevi palutina, apmeklējot kvalitatīvus pasākumus, kā arī palasot izzinošas grāmatas, piemēram, tagad viņa redzeslokā ir nonākusi lasāmviela par cilvēces rašanos un par to, kāpēc mēs guļam.



Latvijā

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.