VUGD atgādina: Dūmu detektors var izglābt dzīvību
 
©F64

Nezināšana, neuzmanība, neapdomīga rīcība vai pārgalvība noved pie traģiskiem ugunsgrēkiem, secina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Šā gada 11 mēnešos dzēsti vairāk nekā 8000 ugunsgrēku, kuros dzīvību zaudējis 71 cilvēks. Ugunsdzēsēji arī novērojuši, ka, sākoties aukstam laikam, pieaug to ugunsgrēku skaits, kuru iespējamais iemesls ir saistīts ar apkures lietošanu - netīrītiem dūmvadiem, bojātu un nepareizu apkures ierīču lietošanu. VUGD aicina cilvēkus būt apdomīgiem un vēlreiz atgādina: dūmu detektors var izglābt dzīvību, jo tieši šī ierīce operatīvi brīdina par draudošām briesmām.

Ilustratīva bilde

Darba daudz

Kā liecina VUGD apkopotā informācija, 2016. gadā tika reģistrēts 921 ugunsgrēks, bet šogad reģistrēti jau gandrīz 800 ugunsgrēku, kuru iespējamais iemesls bija neiztīrīti dūmvadi, nepareizi izbūvētas vai bojātas apkures sistēmas, kā arī to ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi. Apmēram puse no šiem ugunsgrēkiem izceļas nepareizas apkures ierīču lietošanas dēļ. Ar apkures lietošanu saistītos ugunsgrēkos pērn gāja bojā 20 cilvēku, bet cieta 40 cilvēku. Savukārt šogad ar apkures problēmām saistītos ugunsgrēkos gājuši bojā jau 8 cilvēki, bet cietuši - 52. Ugunsgrēkus, kuros cieš vai iet bojā cilvēki un tiek bojāts īpašums, var novērst, regulāri veicot dūmvadu tīrīšanu un apsekojot apkures ierīču tehnisko stāvokli, atgādina glābēji.

Netīrīts skurstenis ir ugunsbīstams

Ugunsdzēsēji šogad jau 520 reižu ir devušies uz ugunsgrēkiem, kuros dūmvados dega sodrēji. Katru gadu tiek reģistrēti vairāk nekā 500 šādu ugunsgrēku. Netīrīts skurstenis ir ugunsbīstams! Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, laikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā - var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu. Aizdegšanās ātri izplatās pa visu dūmeņa iekšējo virsmu, vienlaikus ievērojami paaugstinot temperatūru tajā aptuveni līdz pat 1000 grādiem. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa korpusa biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tādējādi paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām, kas var izraisīt ne tikai dūmvada, bet arī visas ēkas aizdegšanos.

Uzmanība jāpievērš arī ventilācijas sistēmām

VUGD atgādina, ka pirms apkures sezonas sākuma ir jātīra sodrēji no dūmeņiem un krāšņu un pavardu dūmkanāliem. Sodrējus no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem iztīra pirms apkures sezonas sākuma (līdz 1. novembrim). Savukārt ilgdedzes cietā kurināmā ierīces un iekārtas dūmvadi jātīra vēl vismaz vienu reizi apkures sezonas laikā (no 1. novembra līdz nākamā gada 1. martam). Līdzās tam reizi piecos gados jāveic arī visas apkures sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējums, ko var veikt sertificēts speciālists.

Apkures iekārtu un ierīci, kurā par kurināmo izmanto gāzi, tīra un tās tehnisko apkopi un tehniskā stāvokļa pārbaudi veic ne retāk kā reizi gadā, ja ražotājs nav noteicis citādi.

Ekrānšāviņš no avīzes

VUGD piebilst, ka arī netīrītas ventilācijas sistēmas veicina liesmu ātrāku izplatīšanos. Tās būtu regulāri jāpārbauda un jāattīra ne retāk kā reizi piecos gados, bet, ja objektā ir gāzes aparāts - ne retāk kā reizi trijos gados.

Noderīgie detektori

Par drošību nedrīkst piemirst arī tie, kas lieto malkas plītis, jo arī tās laika gaitā nolietojas - var izdegt cepeškrāsns metāla apšuvums, plīts virsmā parādīties spraugas, caur kurām nāk dūmgāzes. Lai šādas plītis padarītu ikdienas lietošanā drošas, tām periodiski nepieciešama atjaunošana, rūpīgi aizsmērējot radušās plaisas, nomainot izdegušo cepeškrāsni, nostiprinot durtiņas.

Lai samazinātu iespēju ciest vai iet bojā ugunsgrēkā, VUGD aicina ierīkot dūmu detektorus, kā arī tvana gāzes un dabasgāzes noplūdes detektorus, kas mājokļa iemītniekus ar skaļu signālu brīdinās par draudošajām briesmām. Īpaši svarīgi tas ir tāpēc, ka visbiežāk ugunsgrēki izceļas tieši nakts laikā, kad mājas iemītnieki guļ.

VUGD aicina neatlikt rūpes par savu drošību uz nākamo apkures sezonu un iztīrīt skursteni, kā arī paaicināt sertificētu speciālistu pārbaudīt apkures ierīču un iekārtu tehnisko stāvokli.

***

IETEIKUMI

Šosvētdien iedegsim pirmo svecīti Adventes vainagā, pēc nepilna mēneša svecīšu liesmiņas vizuļos svētku eglītēs. Taču, lai no mazās svecītes neizceltos liels ugunsgrēks, ievēro šādus noteikumus:

• Pirms sveces aizdegšanas atbrīvo to no visu veidu iepakojuma;

• Vienmēr sveci novieto uz nedegošas virsmas;

• Esi īpaši uzmanīgs ar lielajām dekoratīvajām svecēm, no kurām var stipri sakarst galda virsma;

• Nekad nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;

• Pārliecinies, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties;

• Svečturim ir jābūt stabilam, lai tas nevarētu apgāzties. Tādēļ svečturis jāizvēlas atbilstoši sveces lielumam un formai;

• Uzmani, lai telpā, kur deg sveces, nerastos caurvējš;

• Atceries, ka degoša svece rada ne tikai gaismu, bet arī augstu temperatūru;

• Pārliecinies, ka svece atrodas drošā attālumā no degošiem priekšmetiem;

• Degli regulāri apgriez, nepieļauj svešķermeņu iekļūšanu izkusušajā parafīnā. Tas var izraisīt ugunsgrēku;

• Nepieļauj liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu (tas var saplīst);

• Uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;

• Uzmanies, lai ar apģērbu vai matiem neaizskartu sveci;

• Starp degošām svecēm vienmēr atstāj vismaz 10 cm;

• Esi īpaši uzmanīgs, lietojot dekoratīvās želejveida sveces. To iekšpusē esošās dekoratīvās lapu un ziedu kompozīcijas sveces degšanas laikā var uzliesmot un degt pat ar vairākkārt augstāku liesmu nekā parasti;

• Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi;

• Neaiztiec un nepārvieto degošu sveci, ja tā nav ievietota speciāli pārnēsājamā lukturītī;

• Dodoties prom vai pirms došanās gulēt pārliecinies, ka svece ir nodzēsta;

• Nekad nededzini brīvdabas sveces telpās!

***

Ugunsgrēkus var novērst, veicot dūmvadu tīrīšanu un uzstādot dūmu detektorus!

1. Iztīriet ēkas dūmvadu pirms apkures sezonas sākuma (līdz 1. novembrim).

Ilgdedzes cietā kurināmā apkures ierīce ir jātīra vēl vismaz vienu reizi apkures sezonas laikā (no 1. novembra līdz nākamā gada 1. martam). Privātmāju saimnieki arī paši var veikt dūmvadu tīrīšanu

2. Ekspluatējot apkures iekārtas vai ierīces, ievērojiet piesardzību

• neizmantojiet bojātas apkures iekārtas un dūmvadus;

• nepārkuriniet apkures ierīces;

• nekuriniet krāsnis un plītis ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus;

• nelieciet uz apkures iekārtām žāvēties drēbes un apavus;

• nenovietojiet kurināmo un citus degtspējīgus materiālus kurtuves priekšā tuvāk par 1,2 m.

3. Uzstādiet mājoklī dūmu detektorus

Traģiskākās ugunsnelaimes izceļas tieši nakts laikā, kad cilvēki guļ. Cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas. Dūmu detektors ļauj savlaicīgi konstatēt ugunsgrēkā izcelšanos. Detektora uzstādīšana un apkope ir vienkārša. Jāatceras savlaicīgi nomainīt bateriju, noslaucīt putekļus un pārbaudīt detektora darbību lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā.