Latvijas kuģniecības (LK) padomes īpaši pilnvarotais pārstāvis Vents Kodols, kurš pagājušo piektdien gāja bojā, visticamāk, nogrūsts kāpņu telpā no piektā stāva starp margām, dažas dienas pirms traģiskā notikuma vairākiem cilvēkiem paudis satraukumu par iespējamu ietekmēšanu no miljonāra Oļega Stepanova puses.
Kā zināms, O. Stepanovs kopā ar četriem saviem tuvākajiem menedžeriem un advokātiem šā gada janvārī kļuva par LK mātes kompānijas – Ventspils nafta (VN) – padomes locekļiem. Uzreiz pēc tam O. Stepanovu ievēlēja arī par VN padomes priekšsēdētāja vietnieku.
Atbilstīgi Rīgas Fondu biržas informācijai, VN ir pieprasījusi sasaukt LK akcionāru ārkārtas pilnsapulci, lai mainītu šīs kuģošanas kompānijas vadību. Līdz ar to ir pilnīgi reāla iespēja, ka O. Stepanovs vai viņa pārstāvji drīzumā varētu pārņemt varu LK.
Savukārt pats O. Stepanovs un viņa tuvākais menedžeris Valērijs Godunovs pagājušo piektdien ar paziņojumu aģentūrā LETA kategoriski noliedza versijas par savu saistību ar V. Kodola nāvi.
Likme – augstāka par dzīvību?
Vairākas personas, kuras saprotamu iemeslu dēļ nevēlējās savu vārdu paust publiski, Neatkarīgajai pastāstīja, ka tikušās ar V. Kodolu dažas dienas pirms traģiskā negadījuma – pagājušo otrdien un trešdien. Šo tikšanos laikā V. Kodols pieminējis iespējamu ietekmēšanu no VN padomes priekšsēdētāja vietnieka O. Stepanova puses, neko tuvāk gan nepaskaidrojot. Tomēr viņš nekādā gadījumā nav bijis depresīvā vai nomāktā noskaņojumā, kas varētu liecināt par vēlmi šķirties no dzīves.
Vienprātīgs ir viņa paziņu viedoklis, ka traģiskais gadījums ir saistīts ar V. Kodola darbu divos savstarpēji saistītos procesos, kuros likme pārsniedz 100 miljonus dolāru un kuru dēļ ļoti ietekmīgām un bagātām personām būtu jānonāk uz apsūdzēto sola.
Kā zināms, sākotnējā policijas versija bija, ka V. Kodols izdarījis pašnāvību – ar šo versiju policijas pārstāvji operēja vēl šīs pirmdienas pirmajā pusē. Pusdienas laikā gan tika ierosināts kriminālprocess par noziedzīgiem nodarījumiem pret personas veselību.
Ietekmē cietušo?
Pirmā lieta, ar ko nodarbojās V. Kodols, ir kriminālprocess Latvijā, kas sākotnēji tika ierosināts par 35 miljonu dolāru izkrāpšanu no LK. Šo kriminālprocesu izmeklē Ekonomikas policija. 2007. gada 30. novembrī tas tika pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 177. panta 3. daļas – t. i., par krāpšanu lielos apmēros, ko izdarījusi personu grupa. LK šajā procesā atzīta par cietušo, bet pašreizējais VN padomes loceklis V. Godunovs – par aizdomās turamo.
Publiski pagaidām nav zināms, kāds statuss šajā kriminālprocesā ir O. Stepanovam un kāds ir viņam noteiktais drošības līdzeklis – vai viņš drīkst tuvoties cietušajam (t. i., LK), tikties un ietekmēt tā vadītājus un pilnvarotos pārstāvjus? Valsts policijas preses pārstāvis Aigars Bērziņš Neatkarīgajai teica, ka turpinās izmeklēšana un tās pašreizējā posmā netiks sniegta informācija par to, kādi statusi kurai personai tiek noteikti.
Acīm redzams ir tas, ka izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās jau vairākus gadus, presē vairākkārt izskanējis par politisku spiedienu uz šo kriminālprocesu. Neoficiāla informācija liecina, ka šīs lietas nonākšanai tiesā dažādus šķēršļus liek prokuratūra.
Ko lems Lords?
Paralēli V. Kodols nodarbojās ar civilprocesu Londonā, kur LK no vairākām ārzonu kompānijām, kas saistītas ar O. Stepanovu un V. Godunovu, šajā sakarā prasa vairāk nekā 100 miljonus dolāru. Neoficiāla informācija liecina, ka šajā procesā tiesa jau devusies taisīt spriedumu.
Juristu aprindās tiek spriests, ka O. Stepanovam šobrīd ir ārkārtīgi svarīgi pārņemt varu LK, lai pēdējā brīdī vēl varētu atsaukt civilprasību Londonā. Ja tiešām Londonas procesā tiesnesis jau devies taisīt spriedumu, tad laiks šajā lietā vairs netiek skaitīts pa dienām, bet gan pa stundām.
Ja izdotos izbeigt civilprocesu Londonā, rastos cerības izbeigt arī kriminālprocesu Latvijā, apgalvojot, ka tas ir civiltiesisks strīds, kurā pat Londonas tiesa neko nosodāmu nav saskatījusi.