Atgriešanās darba tirgū pēc ilgstošas slimošanas nav ļoti viegli izpildāms mērķis, it sevišķi gados vecākiem ļaudīm, jo pēdējos gados vajadzība pēc digitālām prasmēm ir arvien izteiktāka, taču, ilgu laiku pavadot slimības gultā, zināšanas var piemirsties, bet daļai IT prasmju nemaz nav. Apzinoties, ka datorprasmes ir viens no atslēgas vārdiem iekļūšanai darba tirgū, ir radīta bezmaksas datorapmācība internetā, lai cilvēks laikus varētu pārliecinošāk sevi pieteikt apritē.
Bezmaksas izglītošanās
Tālmācības programma www.datorprasmes.lv ir piemērota gan iesācējiem, gan lietotājiem ar priekšzināšanām. Pamata līmeņa kursi sniedz iespēju apgūt datoru uzbūvi, datoru programmatūru, prezentēšanas pamatus, darbu ar internetu un epastu, kā arī sniedz pamatzināšanas darbā ar teksta rediģēšanu un kalkulāciju programmām. Augstāka līmeņa kursi ļauj vairāk pieredzējušiem datora lietotājiem padziļināt zināšanas, apgūstot datu pārraides tīklus, lietotājprogrammas, datu bāzes tehnoloģijas, telekomunikācijas, tīkla operētājsistēmas un serveru administrēšanu. Jāpiebilst, ka Latvijas reģionos (Latvijas Sarkanā Krusta komitejā Saldū un Dobelē, NVO atbalsta centros Alūksnē un Talsos) iespējams saņemt konsultācijas un klātienes atbalstu platformas lietošanā. Pieejamas arī neklātienes konsultācijas, rakstot: info@fondssabiedribai.lv, un tiešsaistes konsultācijas minētajā platformā. Pēc kursa beigšanas persona saņem sertifikātu.
Darba devēju vajadzības
Pirms programmas izstrādes tika veikts apjomīgs pētījums trīs daļās, analizējot darba tirgus prasības IT prasmju līmenim, izpētot ilgtermiņa pacientu IT zināšanas, lai pielāgotu ieviešamo programmatūru atbilstoši vajadzībām, kā arī izvērtējot slimnīcu un rehabilitāciju infrastruktūru un sociālās vides gatavību tālmācības iespēju ieviešanai. Notika arī slimnīcu un NVO pārstāvju apmācība darbam ar izstrādāto tālmācības programmu.
Pētījumā secināts - lai arī datorprasmes nav izšķirošais kritērijs lēmumam, pieņemt vai nepieņemt cilvēku darbā (svarīgāka ir pieredze, izglītība, atbildības izjūta, motivācija), tomēr IT zināšanas darba devēju acīs tiek uzskatītas par vērtīgu kandidāta bonusu, it sevišķi, ja tās ir ļoti labā līmenī vai specifiskas. Taujājot, kuras datorprasmes ir būtiskākās ikdienas darbu veikšanai, darba devēji minējuši prasmes strādāt ar Word, Excel, PowerPoint, kā arī prasmi lietot internetu un epastu. Raugoties nākotnē, darba devēji norādījuši uz nepieciešamību labā līmenī strādāt ar Excel, dažādām datu bāzēm (piemēram, atskaišu veidošanai), prasmi izmantot koplietošanas rīkus, mākoņdatus.
Labprāt mācītos
Pētījuma dati arī liecina - ir vājas datorprasmes vai to vispār nav gados veciem cilvēkiem. Tomēr aptuveni 70% aptaujāto sacījuši, ka labprāt apgūtu datorprasmes, tiesa gan, priekšroku dodot labāk apmācībām klātienē, nevis tālmācības veidā. Attiecībā uz veselības centru un slimnīcu gatavību ieviest šādu apmācību programmu, viena trešdaļa sniedza apstiprinošu atbildi, tomēr bažījās par iespēju nodrošināt atbalsta personālu apmācību procesā, tāpēc pētījuma veicēji secina, ka ieviest šādas apmācības daudz lielāks potenciāls ir sociālo pakalpojumu sniedzējiem.
Visas iepriekšminētās aktivitātes notika projekta Ilgstoši slimojošo pacientu atgriešana darba tirgū, nodrošinot IKT prasmju apgūšanu ietvaros. Projekts tika realizēts 20 mēnešos līdz 2016. gada 30. aprīlim. Tā mērķis - veicināt ilgstošu hronisko slimnieku integrēšanos atpakaļ darba tirgū un sabiedrībā, slimošanas un rehabilitācijas laikā motivējot un palīdzot apgūt darba tirgū nepieciešamās IT prasmes. Projektu īstenoja nodibinājums Fonds sabiedrībai kopā ar sadarbības partneriem.