Svetlana Lukashuka jau gandrīz astoņus gadus sekmīgi sevi apliecina informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā, šo gadu laikā no Tele2 Shared Service Center atbalsta speciālistes izaugot līdz sistēmu integrācijas nodaļas vadītājai. Tagad viņa lielu paldies var teikt skolas laika draudzenei, kas ierosināja studēt IKT.
Svetlana atzīst, ka, stājoties augstskolā, par minēto jomu bijusi, tā teikt, «tumša bilde», tāpēc studiju sākums bija daudzu pārbaudījumu pilns, taču, kad puds sāls tika apēsts, Svetlana ieraudzīja izvēlētā karjeras virziena neizmērojamo potenciālu un attīstības iespējas tajā.
«Vidusskolā mācījos humanitārā virziena klasē, apguvu arī dabaszinību kursu, ne atsevišķi un padziļināti fiziku, ķīmiju. Šādā izvēle nav nekas pārsteidzošs, jo, kad 9. klases beigās jāizdara izvēle, kādu novirzienu izraudzīties vidusskolā, ļoti daudzi nezina, ko darīs nākotnē, arī es, tāpēc vairākums lemj par labu humanitārajam virzienam. Taču mūsu skolas direktore laikus apzinājās šīs skolēnu izvēles iespējamās negatīvās sekas, tāpēc mums eksaktos priekšmetus skolā mācīja fakultatīvi, līdz ar to atestātā bija norādīts, ka tādus priekšmetu kā, piemēram, fizika, matemātika pārzinām pietiekamā līmenī, kas ļāva iestāties arī Rīgas Tehniskajā universitātē [RTU]. Es gan sākotnēji dokumentus iesniedzu citviet – vēlējos kļūt par angļu valodas skolotāju, bet netiku budžeta grupā, savukārt draudzene aicināja studijas kopā ar viņu uzsākt RTU. Piekritu,» atceras Svetlana.
Pirmā kursa sūrums
Jaunā sieviete tagad godīgi teic, ka par izvēlēto studiju virzienu nav bijis priekšstata. «Tolaik internets vēl nebija katrā mājā, mums skolā bija vien pieci datori, par planšetēm un viedtālruņiem neviens vēl pat nerunāja,» stāsta Svetlana. Taču, draudzenes iedrošināta, viņa sāka studijas. Svetlana norāda, ka studiju sākums nebija viegls – viņa jutusies kā no laivas izsviesta. Tāpēc bez asarām un negulētām naktīm neiztika. «Man, piemēram, nebija priekšzināšanu programmēšanā, vairākumam tās jau bija, arī augstskola bija pārliecināta, ka pamati jau bija jāiemācās skolas laikā. Daudz mācījos patstāvīgi, gāju programmēšanas kursos.» Neatmest visam ar roku palīdzēja arī kursabiedri, kas ļoti atbalstīja Svetlanu. «Vidusskolā manā klasē no 24 skolēniem 20 bija meitenes. Augstskolā šis sadalījums bija pretējs – zēnu bija krietni vairāk nekā meiteņu, tāpēc mēs katra jutāmies kā karaliene. Tas bija patīkami. Zēni patiesi mūs atbalstīja, tāpēc tā kopības izjūta deva spēkus turpināt,» secina Svetlana. Pirmais kurss bija piesātināts arī ar augstāko matemātiku, fiziku, kas arī prasīja ne mazums pūļu un gribasspēka visu apgūt. Savukārt jau 2. kursā mācību process arvien vairāk sāka fokusēties uz praktiskas ievirzes kursiem, kas ir ļoti pietuvināti IKT. Tad arī Svetlana ieraudzīja savas izvēlētās jomas daudzveidību, un tas viņu patiesi ieinteresēja. Tāpēc, ne brīdi nešauboties, IKT jomu viņa studēja arī maģistrantūrā.
Netīk rutīna
Saprotot, ka teorētisko zināšanu bagāžu jāsāk izmantot un pārbaudīt praksē, Svetlana sāka meklēt darba iespējas un uz augstskolas ziņojumu dēļa pamanīja Tele2 Shared Service Center darba sludinājumu – tam atsaucās daudzi kursabiedri, arī Svetlana aizsūtīja savu pieteikumu, kas rezultējās darba piedāvājumā: 2008. gadā viņa uzņēmumā sāka strādāt par atbalsta speciālisti, proti, ja kādu klienta vajadzību nevarēja atrisināt zvanu centrā strādājošie, tad konkrētais jautājums tika pārsūtīts atbalsta speciālistiem. Pēc kāda laika viņai tika piedāvāts kļūt par sistēmu administratori. «Varbūt pati nemaz nebūtu pieteikusies, bet mani iedrošināja. Bija nedaudz bažas, vai spēšu tikt galā ar jaunajiem pienākumiem, jo tie ietvēra daudz vairāk atbildības, patstāvīgu lēmumu pieņemšanu, stratēģisku jautājumu risināšanu, taču, tā kā jutu kolēģu atbalstu, jaunajā amatā jutos komfortabli un ātri iejutos,» stāsta Svetlana. Pirms pāršķirt jaunu lappusi savās profesionālajās gaitās, Svetlana uz kādu laiku paņēma aktīvajā darba solī pauzi un devās dekrēta atvaļinājumā. Pēc atgriešanās apritē viņa vēl brīdi pastrādāja par sistēmu administratori, līdz radās iespēja pakāpties vēl solīti augstāk pa karjeras kāpnēm, – Svetlanai piedāvāja programmatūras izstrādājumu grupas vadītājas amatu. «Pieņemot piedāvājumu, visvairāk man bija bail, kā šīs pārmaiņas uztvers kolēģi, jo tagad būšu viņu vadītāja. Bet bažām nebija pamata. Saglabājās tikpat labas attiecības. Es kā vadītāja nesekoju katra darbinieka solim, uzskatu, ka ir jāuzticas savai komandai, nevis strikti jāpieskata katra strādājošā darbība,» ir pārliecināta Svetlana.
IKT joma abiem dzimumiem
Principā arī katrs nākamais gads, kas tika aizvadīts Tele2 Shared Service Center, sev līdzi nesa kādas pārmaiņas, Svetlanai piedāvājot arvien jaunas attīstības iespējas. Jauni projekti, jauni komandas biedri, tostarp no dažādām valstīm – tas viss, pēc Svetlanas domām, padara viņas darba dienas spraigas un piepildītas. «Man kļūst garlaicīgi, ja ilgi daru vienu un to pašu. Taču projekti allaž piedāvā ko jaunu, vēl nezināmu, sniedz iespēju strādāt kopā ar pieredzes bagātiem speciālistiem, no kuriem arī varu mācīties. Tas mani iedvesmo. Turklāt nemitīgi mainās tehnoloģijas, un tam visam jāseko līdzi. Jauni izaicinājumi mani motivē darbam.»
Šobrīd viņa ir sistēmu integrācijas nodaļas vadītāja. «Komandu veido 45 cilvēki, un mēs izstrādājam programmatūru, kas spēj savienot dažādas sistēmas,» skaidro Svetlana.
Viņa pilnībā noraida stereotipus, ka IKT joma ir piemērota tikai vīriešiem, un mudina jaunietes apsvērt savu studiju virzienu un darbu saistīt ar šo perspektīvo nozari, kur speciālistu trūkums ir ļoti izteikts. «Manuprāt, viena no sieviešu stiprajām pusēm ir prasme noteikt darba prioritātes, kā arī tās spēj elastīgāk pielāgoties mainīgajai darba videi,» uzskata jaunā sieviete.
Brīvajos brīžos Svetlana
• ir kopā ar vīru un sešgadīgo dēliņu
• pirms 1,5 gadiem atkal pievērsās savam skolas laika vaļaspriekam – izjādēm ar zirgu
Starptautiskā Meitenes IKT jomā diena
• Šogad 28. aprīlī ir starptautiskā Meitenes IKT jomā diena. Visā pasaulē, tajā skaitā Latvijā, norisināsies pasākumi ar mērķi iedrošināt meitenes un jaunas sievietes apsvērt studijas un karjeru informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā.
• Piemēram, 28. aprīlī plkst. 16 Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā norisināsies pasākums Girls Make IT Happen 2016, kas domāts studentiem un nozares profesionāļiem.
• Kā liecina Eurostat dati, tikai 18% IKT nozarē strādājošo ir sievietes, turklāt Eiropā no 1000 sievietēm ar bakalaura grādu tikai 29 to ieguvušas ar IKT saistītā jomā un tikai četras pēc tam strādā šajā jomā. IKT nozare ir viena no perspektīvākajām jomām mūsdienās, kas piedāvā daudzpusīgas karjeras iespējas, tomēr daudzas meitenes pat neapsver šādu izvēli, jo domā, ka šī joma ir piemērota tikai vīriešiem.
• Starptautiskā Meitenes IKT nozarē diena katru gadu tiek svinēta ceturtajā aprīļa ceturtdienā. Pagājušajā gadā vairāk nekā 66 000 meiteņu un jaunu sieviešu piedalījās vairāk nekā 1800 pasākumos vairāk nekā 130 pasaules valstīs.