Darbu sācis Baltijā pirmais industriālās 3D printēšanas centrs

ROKAS PROTĒZE. Bildē redzama klientam individuāli pielāgota mehāniska rokas protēze, kas izgatavota ar 3D printera palīdzību. Protēzes modelis tika izstrādāts Baltic3D.eu, lai piedāvātu to klientiem, kuriem ir nepilnīgas plaukstas (trūkst pirksti) © F64

SIA Baltic3D.eu var uzskatīt par celmlauzi trīs dimensiju jeb 3D printēšanas attīstībā Latvijā. Viņi 3D printēšanas pakalpojumus piedāvā kopš 2013. gada – tas bija laiks, kad par šādu iespēju esamību un priekšrocībām Latvijā zināja tikai retais. Taču ar laiku arvien vairāk uzņēmumu apjauta, ka 3D printēšana var palīdzēt tiem organizēt ražošanu un samazināt izmaksas, tāpēc tagad, var teikt, ir sācies 3D printēšanas uzvaras gājiens. Turklāt Baltic3D.eu ir spēris vēl vienu būtisku soli un atvēris Baltijā pirmo industriālās 3D printēšanas centru.

Jaunās ražotnes izveidē ieguldīti vairāk nekā pusmiljons eiro, no kuriem 174 tūkstoši eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzekļi (Baltic3D.eu iesniedza savu projekta pieteikumu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētajā Norvēģijas finanšu instrumenta programmā), bet pārējā summa ir bankas Citadele aizdevums.

«Šis augsto tehnoloģiju projekts ir piemērs citiem uzņēmumiem, ka globāliem plāniem iespējams atrast finansējumu šeit pat Latvijā. Prieks kreditēt uzņēmumu ar augstu pievienoto vērtību,» saka bankas Citadele valdes locekle Santa Purgaile.

Rūpīga izpēte               

Kopš Baltic3D.eu dibināšanas, tas, piedāvājot 3D printēšanas pakalpojumu, apkalpojis vairāk nekā 230 klientu gan no Latvijas, gan citām Eiropas valstīm. Reaģējot uz klientu pieprasījumu, 2016. gadā uzņēmums uzsācis arī industriālā dizaina izstrādi un piedāvā augsta līmeņa tehniskās 3D modelēšanas pakalpojumus, atverot industriālo 3D printēšanas centru plastmasas produktu mazapjoma ražošanai. Pirms centra izveides tika veikta skrupuloza izpēte – pētot jaunākās tehnoloģijas, tiekoties ar vietējo ražotāju asociācijām, izzinot vietējo uzņēmēju vajadzības un vēlmes, kādus produktus viņi vēlētos taisīt ar 3D printēšanas palīdzību, stāsta Baltic3D.eu vadītājs Jānis Jātnieks.

«Realizējot šo projektu, mums nevis primāri bija iegādāties jaunu printeri, bet gribējām nodrošināt noteiktu pakalpojumu kopumu. Pateicoties iepriekš veiktajiem izpētes darbiem, tagad spējam realizēt jebkuras uzņēmuma vajadzības,» piebilst J. Jātnieks.

9 moderni printeri

Viņš arī norāda, ka «jaunatklātajā ražotnē jau šobrīd piedāvājam izveidot mazos apjomos ražotāja gala produktus, augstas precizitātes funkcionālus prototipus, kas ir maksimāli identiski gala produktam un kas spēj pilnībā atveidot gala produkta īpašības: gan no materiāla viedokļa, gan fiziskajām īpašībām (izturība, cietība, funkcionalitāte). Šādi prototipi palīdz izvairīties no kļūdām ražošanas procesā. 3D printēšanas tehnoloģiju izmantošana mūsu klientiem ļauj samazināt izmaksas, salīdzinot ar tradicionālajām ražošanas metodēm, un ļauj ietaupīt līdzekļus un laiku, radot jaunus produktus,» stāsta J. Jātnieks.

Industriālajā 3D printēšanas centrā izvietoti deviņi moderni industriālie 3D printeri, un septiņi no tiem iegādāti no pasaules lielākā 3D printeru ražotāja Stratasys.

3D printēšanas tehnoloģiju centra veidošanā īpaši padomāts par to, lai būtu iespēja centra apmeklētājiem sniegt praktiskas un teorētiskas apmācības. Tas darīts ar nolūku apmācību laikā klientiem pašiem praktiski veikt produkta 3D modeļa faila sagatavošanu un uzsākt 3D printēšanas procesu, uzlabojot sapratni par digitālo procesu ērtumu mūsdienīgā ražotnē.

Industriālajā ražotnē veidotie produkti ir īpaši piemēroti elektronikas, mašīnbūves, pārtikas un medicīnas nozares uzņēmumiem, kuri ikdienā saskaras ar jaunu produktu veidošanu, kā arī ražo produktus nelielos apjomos.

Pieredzes stāsts

Piemēram, Baltic3D.eu klientu vidū ir Gundara Rusova ortopēdijas centrs. Ārsts – tehniskais ortopēds G. Rusovs stāsta, ka viņa praksē reiz bija pacients, kurš bija pārcietis suņa uzbrukumu. Bija traumēta seja. «Rētojoties rētas kļūst arvien biezākas un biezākas, un tas nav patīkami. Risinājums sākotnēji nebija iepriecinošs – mums būtu vajadzējis likt nospiedošu pārsēju, kurš nepieguļ rētām,» atceras ārsts. Taču 3D tehnoloģiju iespējas ļāva šo problēmu atrisināt. «Tagad zēns ir «pirmais puika bērnudārzā», jo viņam vienīgajam ir caurspīdīga spiderman maska, kas pilnībā nospiež rētas. Tas bija ideāls risinājums,» stāsta G. Rusovs.

Viņš ir pārliecināts, ka sadarbība ar Baltic3D.eu turpināsies – ir ieceres no virtuālās vides uz realitāti pārnest arī protēžu čaulas, dažādu ortožu materiālus.

Jāpiebilst, ka šobrīd globāli gandrīz 70% no ražojošajiem uzņēmumiem jau izmanto kādu no 3D printēšanas tehnoloģijām. Jaunā centra atvēršana būs lieliska iespēja arī vietējiem uzņēmumiem saņemt augsta līmeņa pakalpojumu savlaicīgi un tepat Latvijā.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais