Dažādas spraigas un radošas aktivitātes (piemēram, iejušanās indiāņu, kovboju un pirātu lomās, loku gatavošana, meža taku izzināšana) jau kopš bērnības un pusaudža gadiem aizpildīja Sandija Krastiņa brīvo laiko. Šis piedzīvojumu meklētāja gars ar gadiem nemazinājās. Sandijs nolēma, ka paša reiz piedzīvotā emociju buķete jāpārvērš atraktīvās nometnēs bērniem.
Sākotnēji nometņu organizēšana un vadīšana tika vairāk uztverta kā vaļasprieks, taču, tā kā interesentu loks un pozitīvās atsauksmes vērsās plašumā, 2010. gadā tika dibināta biedrība Reāls piedzīvojums, kuras viens no darbības atzariem ir labdarības pasākumu un bezmaksas nometņu realizēšana, tajās ar spēlēm un azartiskām izklaidēm popularizējot veselīgu dzīves veidu, veicinot radošo un patriotisko garu.
Laiks realizēt savas idejas
Sandijam pirmā saskarsme ar nometņu rīkošanu bija laikā, kad, absolvējot Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju, radās iespēja sniegt palīdzīgu roku jaunsargu nometņu un nodarbību organizēšanā. «Man patīk strādāt ar bērniem, tāpēc labprāt iesaistījos aktivitāšu plānošanā un vadīšanā. Paralēli šim darbam saņēmām uzaicinājumus no uzņēmumiem, kas, organizējot darbiniekiem komandas veidošanas, saliedēšanas, pasākumus, palūdza mums parūpēties par, tā teikt, sulīgu apmācību nobeigumu, kur apgūto teoriju pārbaudīt reālās aktivitātēs brīvā dabā.» Tolaik Sandijam šo pasūtījumu izpildē nebija noteicošā statusa, bet vairāk palīga. «Sapratu, ka nodarbības var radīt bagātākas ar adrenalīnu. Secināju, ka pasākumus, aktivitātes un uzdevumus var organizēt un vadīt ar daudz lielāku dzirksteli, radīt vēl lielāku intrigu, aktivitātēs var ietvert vēl vairāk pārsteigumus, kuros dalībnieki piedalās ar lielāku ieinteresētību, emocijām, izjūtām, daudz labāk var sasniegt kopīgo komandas un kolektīva mērķi,» norāda Sandijs.
Viņš ar laiku apjauta, ka paša pasākumu vadītāja un organizētāja spējas ir daudz lielākas, nekā varēja iedomāties sākumā, kad pirmo reizi saskārās ar pasākumu īstenošanu.
Patriotiskā nots
Tieši tobrīd viņam piedāvāja apmeklēt biznesa vadības kursus, kuru laikā izkristalizējās ideja veidot biedrību Reāls piedzīvojums. Iesākumā tās darbības mērķauditorija bija bērni, taču maz pamazām (pateicoties cilvēku atsauksmēm, izteiktajām vēlmēm) paplašināja klientu vecuma amplitūdu un piedāvātos pasākumu veidus, piemēram, sāka rīkot sporta spēles, komandas saliedēšanas aktivitātes.
«Allaž mums ir padomā kāda jauna programma. Piemēram, bērnu nometnes ir caurvītas katru reizi citai, kādai īpašai nometnes leģendai un ir kā saldais ēdiens katram piedzīvojumu gardēdim. Dalība nometnē veicina savstarpējo cieņu, uzlabo komunicēšanās prasmi, tajā var apgūt daudzas un dažādas jaunas zināšanas, prasmes, kas noder atpūtā pie dabas, pārgājienos un citās dzīves situācijās. Bērniem tā ir iespēja atpūsties no savas ikdienas dzīves un kļūt patstāvīgākiem, kā arī iespēja apliecināt sev un citiem savu drosmi radošos, sevi izaicinošos pārbaudījumos. Katru dienu bērniem (rotācijas kārtībā) tiek dota iespēja mācīties vadīt, organizēt nelielu grupu, tādā veidā veicinot līdera un vadītāja spējas. Bet nometnes noslēguma diena savā ziņā ir tāds kā gala pārbaudījums,» stāsta Sandijs. Turklāt katras nometnes tematikā un programmā ieskanas patriotiska nots. «Ar spēlēm, diskusijām mēs aktualizējam tēmu par ģimenes, valsts, dzimtenes mīlestību. Piemēram, sēžot vakaros pie ugunskura, runājam, ko katram nozīmē dzimtene, cik svarīga ir latviešu valoda, vai to vajag vai nevajag saglabāt. Nometnes dalībnieku vidū ir arī krievvalodīgie bērni, un tādējādi nometnes pilda arī sabiedrības integrācijas funkciju,» spriež Reāla piedzīvojuma vadītājs.
Raibie izglītības ceļu atzari
Daudzas idejas nometņu organizēšanā un vadīšanā Sandijs smeļas no pieredzes, kā arī no iegūtās izglītības, kas ir gana raiba: Sandijs Viesītes lauksaimniecības vidusskolā ir izskolojies par zemkopi, Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā ieguvis bakalaura grādu pedagoģijā un vada un rotas komandiera kvalifikāciju, bet Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā – profesionālo maģistra grādu skolvadībā. «Izglītība bagātina cilvēku. Un mācību iestādēs apgūtās zināšanas un prasmes palīdz veidot krāsaināku ikviena pasākuma programmu,» secina Sandijs.
Ideju ģenerēšanā lielu artavu sniedz arī biedrības komanda. «Mums ir prāta vētras, un tādus procesus var pielīdzināt ideju sprādzienam. Bez radošu komandas biedru pleca daudz kas nebūtu paveicams,» kolēģus uzslavē Sandijs.
Daļa nometņu ir maksas pasākumi, taču būtisks biedrības fokuss vērsts uz bezmaksas nometnēm bērniem, kas nāk no trūcīgām, maznodrošinātām, daudzbērnu ģimenēm, bērnunamiem. Šādu nometņu īstenošana iespējama, pateicoties ziedotāju atbalstam, kā arī nepieciešamais finansējums tiek piesaistīts caur projektiem un pašvaldībām. Tāpat biedrības paspārnē katru gadu top divi līdz četri labdarības pasākumi, piemēram, pērnajos Ziemassvētkos 300 bērniem tika sarūpēti gardi našķi. Bet pavisam drīz – 29. martā – Ebreju biedrības namā pulksten 12 notiks Lieldienu ieskaņas pasākums bērnunamu, maznodrošināto, trūcīgo un daudzbērnu ģimeņu bērniem.
Šobrīd biedrības Reāls piedzīvojums organizētajos labdarības, sabiedriskajos, publiskajos pasākumos ir piedalījušies gandrīz 18 000 dalībnieku.
Labais vairo labo
Papildus minēto aktivitāšu realizēšanai Sandijs atrod laiku arī citām radošām izpausmēm, piemēram, Ulbrokā, uzvarot Lauku atbalsta dienesta projektu konkursā, sadarbībā ar Stopiņu novada pašvaldību izveidojis Aktivitāšu un veselības trasi, kur bez maksas ikviens var iet un sportot. «Bija iecerēts, ka projektu īstenosim gada laikā. Taču drīz vien sapratu, ka skaisti uzzīmēta skice ir tikai sākums. Vislaikietilpīgākais posms ir vajadzīgo izziņu, atļauju iegūšana no dažādām inspekcijām. Taču tagad tas liekas nieks, redzot, cik daudzi šo trasi izmanto. Prieks, ka Ulbroka ieguva vienu sakoptu vietu vairāk, jo pirms tam trases vietā bija tikai brikšņi,» atceras Reāla piedzīvojuma vadītājs.
Kā to visu var paspēt? «Ar milzīgu, sistemātisku, pašaizliedzīgu, mērķtiecīgu darbu un labiem, radošiem savas jomas profesionāļiem, atraktīviem entuziastiem, kuriem tā ir sirdslieta,» uzsver Sandijs.
Taujāts, kas ir tie iemesli, kāpēc viņš realizē arvien jaunas idejas sabiedrības labā, Sandijs atbild: «Katrs labais darbs vairo labo. Labie darbi baro mani. Uzskatu – dzīve ir veltīgi nodzīvota, ja tās laikā cilvēks neko labu nav paveicis. Labais pilda sirdi ar pozitīvu enerģiju, kuru atkal var izmantot, darot jaunus darbus. Man ideju ir ļoti daudz, tās regulāri papildinās, atliek tikai darīt,» teic Sandijs.
Viņš atzīst, ka darba sparu palīdz vairot arī Latvijas zeme. «Latvija atrodas ļoti enerģētiskā vietā. Mums zeme nesniedz daudz vērtīgu izrakteņu, bet dāvā lielu enerģētiku un viedumu.» Tāpat spēku dod Sandija ģimene – sieva un meitiņa.