Ēnu dienas fokuss – inženierzinātņu profesijas

© publicitātes

Pēc nepilna mēneša – 11. februārī – notiks ikgadējā Ēnu diena, kad dažādu speciālistu darba solim līdzi sekos zinātkāri skolēnu acu skati, šajā dienā jauniešiem arī pašiem būs iespēja iejusties izvēlētā profesionāļa ādā, lai jau laikus gūtu priekšstatu, vai interesējošā arodā varētu aizritēt arī viņu darba dienas nākotnē. Skolēnu reģistrēšanās dalībai pasākumā ilgs līdz 4. februārim.

Dalībnieku pulks kuplinās

«Ēnu diena Latvijā pirmo reizi notika 2001. gadā, un šogad tā norisināsies jau 14. reizi. Šo gadu laikā ievērojami audzis ne tikai to skolēnu skaits, kas piesakās šim karjeras pasākumam, bet arī ēnu devēju skaits. Piemēram, pēdējo piecu gada laikā ēnu devēju skaits ir vairāk nekā dubultojies, un no 300 organizācijām, kas uzņēma skolēnus 2009. gadā, tas audzis līdz 725 ēnu devējiem pagājušajā gadā, kuri piedāvāja kopumā 5703 vakances, uz kurām pretendēja 15 010 ēnotāji. Esam gandarīti, ka šī pasākuma dalībnieku skaits tik strauji aug, jo tas liecina, ka gan skolēni, gan uzņēmēji novērtē šo iespēju. Ik gadu akcentējam kādu darba tirgum nozīmīgu nozari. Līdz šim esam runājuši, piemēram, par medicīnas un informāciju tehnoloģiju nozarēm, kā arī mudinājuši veidot savus uzņēmumus. Šogad īpaši uzsvērsim inženierzinātnēs balstītu profesiju apguvi,» stāsta praktiskās biznesa izglītības biedrības Junior Achievement –Young Enterprise Latvija (organizators) valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Karjeras izvēle ne vienmēr ir viegls uzdevums, tāpēc ar Ēnu dienas palīdzību biedrība cenšas skolēniem stāstīt, kādas profesijas darba tirgū būs pieprasītas tuvākajā nākotnē. «Inženierzinātne ir viena no tām, un speciālistu trūkums tajā vērojams jau tagad. Tas uzsvērts arī Ekonomikas ministrijas informatīvajā ziņojumā; šo jomu skar novecošanās problēma, jo pieredzējušie inženierzinātņu speciālisti pakāpeniski pensionējas, taču jaunieši nelabprāt izvēlas mācīties eksaktās zinātnes. Šo iemeslu dēļ inženierzinātnēs veidojas darbaspēka trūkums, kamēr humanitārajās un sociālajās jomās vērojama pārprodukcija, kas nākotnē atsauksies uz iespējām atrast savai izglītībai atbilstošu profesiju,» norāda J. Krievāns.

Konkurence kā darba tirgū

Apskatot pagājušā gada statistiku, redzams, ka uz vienu vakanci pretendēja aptuveni trīs skolēni, tāpēc savā ziņā Ēnu dienu var palīdzināt reālam darba tirgum, kur jaunieši savā starpā konkurē, lai iegūtu sev vēlamo vietu. Lai šo atlases kārtu jaunietis pārvarētu un kļūtu par ēnu, būtu rūpīgi jāpadomā par motivācijas vēstuli. «Pirms rakstīt motivācijas vēstuli, ir ļoti rūpīgi jāizvēlas vēlamā vakance, jāizpēta nozare, kurā tā pārstāvēta, un vēstulē skaidri jāizklāsta sava interese par ēnojamo profesionāli un iespējamo saistību nākotnē ar izvēlēto nozari. Ēnu devēji savu laiku grib investēt jaunieša mērķtiecīgai izaugsmei, tāpēc skaidri saskatāmai ieinteresētībai jābūt no abām pusēm,» skaidro biedrības valdes priekšsēdētājs.

Un lai pati ēnošana būtu maksimāli lietderīga, J. Krievāns mudina skolēnus pirms došanās pie ēnu devēja pašiem izzināt visu par konkrēto profesiju un uzņēmumu, uz kuru dodas. «Šo dienu iesakām aktīvi izmantot, uzdodot sevi interesējošos jautājumus, kurus var sagatavot jau pirms došanās uz uzņēmumu. Noderīgus ieteikumus veiksmīgākai Ēnu dienas norisei var atrast arī mūsu mājaslapā http://enudiena.lv/enotajiem, kur pieejami arī jautājumu paraugi, ko uzdot ēnas devējam, kā arī karjeras konsultanta padomi un cita noderīga informācija,» stāsta J. Krievāns.

Gan uzņēmumu, gan ēnotāju reģistrācija minētajā mājaslapā ir jau sākusies – skolēni var pieteikties vakancēm līdz 4. februārim, bet ēnu devēji – līdz 2. februārim.

Nākotnes darbinieku piesaiste

J. Krievāns aicina arī šogad uzņēmējus būt aktīviem un kļūt par ēnu devējiem. «Darba devēju lielākie ieguvumi ir iespēja popularizēt savu nozari un mudināt jauniešus apgūt konkrētajām profesijām nepieciešamo izglītību. Šī ir iespēja atdarīt sava uzņēmuma durvis nākotnes darbiniekiem un sniegt labāku ieskatu ikdienas darbā, kliedējot dažādus priekšstatus. Ņemot vērā plašās izglītības un darba iespējas ārzemēs, tas jauniešus vilinās arvien vairāk, tāpēc par nākotnes darbinieku piesaisti jādomā jau tagad. Ēnu diena ir iespēja prezentēt savu uzņēmumu un parādīt to kā saistošu darba devēju,» ir pārliecināts biedrības valdes priekšsēdētājs.

Viņš iesaka vienam darbiniekam izvēlēties ne vairāk kā četras ēnas. «Ēnu diena ir karjeras izglītības pasākums, kurā skolēni 4 līdz 6 stundas ir kopā ar izvēlētās profesijas pārstāvi, vērojot viņa ikdienu, tāpēc tā būtiski atšķiras no dažādām ekskursijām un citām karjeras izglītības iniciatīvām,» norāda J. Krievāns.

Svarīgākais