"Second hand" veikalos pirkumi pārdomātāki

Šķiet, humpalu bodes nu ir it visur. Vienā atrodami dārgāki mazlietoti apģērbi, citā arī par santīmiem nopērkamas gan vairāk padilušas mantas. Taču, ja vēl pirms pāris gadiem apģērbu šeit iegādājās, to pat nepielaikojot, nu arī otro roku veikalos pirkumi kļuvuši pārdomātāki, arī pērk mazāk.

Neatkarīgā ielūkojās dažos galvaspilsētas second hand veikalos un secināja – vienā lietoto apģērbu bodē ir pat neliela drūzmēšanās, bet cita stāv tukša.

Paši lietoto apģērbu mazumtirgotāji iepērkas tepat Rīgā, maskačkā, kur vienuviet sarindojusies liela daļa vairumtirgotāju noliktavu. Nopelnīt ar lietoto apģērbu tirdzniecību pašlaik iecerējuši daudzi – angārus ik dienu izstaigā kāds jauns klients, stāsta viens no lietoto apģērbu vairumtirgotājiem Latvijā, SIA Teksa valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Lauberts.

Šeit lietotās mantas tirgo vairumā un tikai juridiskām personām. A. Lauberts skaidro, ka paši mantas nešķiro – pārdod, sapakotas necaurspīdīgos maisos. To saturs var būt dažāds – gan sieviešu, gan vīriešu apģērbi, apakšveļa, apavi, somas. Maisā var būt arī lupatas, kas, protams, tālākai pārdošanai nav derīgas, kā arī pilnīgi jaunas lietas ar cenu zīmēm. Taču to, cik veiksmīgs būs pirkums, klients nezina.

Par kilogramu no Anglijas nākušu jau valkātu apģērbu mazumtirgotāji maksā 1,35 latus. Dārgākas ir iepriekš šķirotas drēbes. Piemēram, vairāk jāmaksā par apģērbu no Holandes – no 1,50 latu par kilogramu valkātu drēbju līdz pieciem sešiem latiem par kilogramu ekstra jeb augstas kvalitātes mazlietotu apģērbu. Vietējam pircējam vislabāk tīk preces no Anglijas – tur apģērbus valkā saudzīgāk, tāpēc tie pie mums nonāk mazāk nodiluši, ir kvalitatīvi.

Treknajos gados ar lietoto apģērbu tirdzniecību sekmējās labāk, atzīst SIA Degas komercdirektors Renārs Strazdiņš. Šogad apgrozījums samazinājies par 40 procentiem. Dažādu lietoto apģērbu tirgotāju jau ir pārāk daudz, konkurence sīva. Pircēji kļuvuši izvēlīgāki un iepērkas daudz apdomīgāk, skaidro SIA R.D.A. importa un eksporta menedžeris Nauris Jonass.

Krīzes laikā gan pieejamas kļuvušas lepnākas telpas, second hand veikalus var atvērt arī tirdzniecības centros. "Agrāk mums atbildēja, ka tas neatbilst tirdzniecības centra koncepcijai, un telpas praktiski nebija iespējams dabūt," skaidro N. Jonass. Viņš gan atzīst – ir grūti iedomāties, ka lietoto apģērbu mazumtirgotāji kādreiz varētu būt arī kādā no Rīgas lielajiem tirdzniecības centriem.

***

UZZIŅAI

Cenas secon hand veikalos

• Adīta sieviešu jaka maksā Ls 8–14, bikses Ls 6–10.

• Sieviešu džemperi, sākot no Ls 2,50, bet par mazlietotu, pazīstama zīmola apģērba gabalu jāmaksā vairāk – Ls 6–9.

• Ja ārpus pilsētas centra izdodas atrast otro roku veikalu, tur lietoti apģērbi nopērkami arī par santīmiem: džemperi par Ls 0,90, cepures par Ls 0,30, jauni apavi bērniem – no Ls 0,90, virsjakas – Ls 1,80.