Divām Kultūras aliansēm pretēji viedokļi par ministres demisiju

© F64 Photo Agency

Mulsumu tiem cilvēkiem, kas seko kultūras ministres Žanetas JaunzemesGrendes iespējamās demisijas sāgai, sagādā divas organizācijas ar identisku nosaukumu Kultūras alianse.

Abas šīs organizācijas pauž radikāli atšķirīgus vērtējumus par līdzšinējo kultūras ministres darbību.

Viena no šīm organizācijām ir sadarbības platforma Kultūras alianse, kuras sastāvā ietilpst Latvijas Radošo savienību padome, biedrība Laiks kultūrai un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija. Šī sadarbības platforma darbību sāka 2010. gada septembrī.

Turpretī otra Kultūras alianse ir Uzņēmumu reģistrā 2012. gada 28. maijā reģistrētā biedrība, kuras vienīgā amatpersona ir advokāts un politiķis Aldis Gobzems.

Biedrība Kultūras alianse īpašu ievērību izpelnījusies pēdējā laikā, kad sāka aicināt vākt parakstus par kultūras ministres Ž. JaunzemesGrendes demisiju un izvērsusi akciju Grende, atkāpies!. Šo iniciatīvu atbalstījusi virkne Latvijā pazīstamu un ārpus Latvijas atzītu mākslinieku – Alvis Hermanis, Nora Ikstena, Andris Nelsons un citi. Telefona sarunā ar biedrības vienīgo oficiālo amatpersonu A. Gobzemu Neatkarīgā noskaidroja, ka viņš pats esot tikai cilvēks, kurš ir atbildīgs par domubiedru grupas vēlmju juridiski pareizu noformējumu. Domubiedru grupā ietilpstot Latvijas izcilākie mākslinieki, kuri ir pauduši atbalstu petīcijai par kultūras ministres atkāpšanos, arī to parakstot.

Lai gan šo petīciju plaši popularizē sociālajos tīklos internetā, ir bijušas arī aktivitātes, kas nav atkarīgas tikai no entuziasma un aktīvas rīcības. Reklāmas interneta portālos TVNET un Delfi, kas aicināja parakstīt minēto petīciju, noteikti nav nākušas par baltu velti. To, ka tā tas nav noticis, apstiprināja arī zvērinātais advokāts A. Gobzems, sakot, ka šai domubiedru grupai ir atbalstītāji. Kas ir šie atbalstītāji, to atklāt A. Gobzems nevēlējās. Aģentūra LETA iepriekš ziņoja, ka A. Gobzems plāno startēt nākamajās Saeimas vēlēšanās Einara Repšes veidotās partijas Latvijas attīstībai rindās. Biedrībai ar šādu pašu nosaukumu A. Gobzems 2012. gadā ir ziedojis visai prāvu summu – 17 000 latu.

Vienas Kultūras alianses dalībnieces biedrības Laiks kultūrai valdes loceklis Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis telefonsarunā Neatkarīgajai sacīja, ka norobežojas no A. Gobzema vadītās biedrības Kultūras alianse un ka abas alianses nav nekādā veidā saistītas. Otrs Laiks kultūrai valdes loceklis Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs, komentējot, kāpēc A. Gobzema biedrībai izvēlēts tāds pats nosaukums, sacīja, ka šī sakritība «kaut kādā veidā tiek izmantota». Taču neviens no aptaujātajiem biedrībā Laiks kultūrai nezināja, kāpēc tiek izmantots šis nosaukums. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce pat ieteica to noskaidrot pie pašas biedrības Kultūras alianse vadības. A. Gobzems nosaukuma izvēli nekomentēja, vien paskaidroja, ka juridiski pastāv tikai viena Kultūras alianse un par citām runāt ir nekorekti. Tāpat netika dota viennozīmīga atbilde par to, vai domubiedru grupa, kas izvēlējusies nosaukumu, ir zinājusi, ka jau eksistē organizācija ar tādu pašu nosaukumu.

Abu alianšu nostāja jautājumā par kultūras ministres turpmāko darbību atšķiras. A. Gobzema pārstāvētā Kultūras alianse vāc parakstus, lai ministre atkāptos no amata, bet sadarbības platformas Kultūras alianse biedri ir nākuši klajā ar paziņojumu, ka tie novērtē Ž. JaunzemesGrendes darbību un ka parakstu vākšanu un sociālajos tīklos izvērsto kampaņu pret kultūras ministri neatbalsta. Tāpēc trāpīgs šķiet O. Rubeņa sacītais, ka šī situācija «kārtējo reizi parāda to, ka kultūras darbinieki nevar būt vienoti».

Svarīgākais