No 3. līdz 9. septembrim Rīgā devīto reizi notiks starptautiskais Jaunā teātra festivāls Homo Novus. Tā tematiskā ievirze saistīta ar katastrofām, tādējādi raksturojot cilvēku sajūtas, dzīvojot šajā pārmaiņu laikā, norāda festivāla rīkotāja, Latvijas Jaunā teātra institūta direktore un arī viena no programmas kuratorēm Gundega Laiviņa. Tiesa, festivāla skats uz nopietno tēmas pieteikumu, kas ietver gan mazas un dziļi personiskas, gan lielas un satriecošas katastrofas, fokusēts caur humora prizmu, taču būšot arī nopietnas izrādes, sola Gundega Laiviņa.
Viesizrādes
Homo Novus piedāvās franču jauno cirku, uz Rīgu vēlreiz aicinot Kamilu Buatelu, kurš tiek dēvēts par unikālu talantu jaunā cirka jomā. Pēc četrus gadus ilgušas sadarbības ar Čaplina mazdēla Džeimsa Tjerī kompāniju Compagnie du Hanneton, Buatels kļuva par neatkarīgu mākslinieku un viņa pirmā izrāde tika uzņemta ar sajūsmu. Rīgā būs iespēja redzēt Buatela otro darbu Šis mirklis, kur nolietotu sadzīves priekšmetu krāvumā tiek izspēlēts stāsts par cilvēka izmisīgo vēlmi atrast pamatu nestabilajā pasaulē.
Rīgā atgriezīsies arī lietuvietis Oskars Koršunovs, šeit rādot savā – Viļņas Pilsētas teātrī – tapušo izrādi Dibenā. Tā esot viņam netipiski askētiska.
Pēc Maksima Gorkija lugas veidotā izrāde atzīta par 2010. gada labāko iestudējumu Lietuvā.
Homo Novus programmā iekļautas četras performances mākslinieku, britu kompānijas Lone Twin izrādes. Deviņi gadi apvieno dokumentālo teātri un performanci, stāstot par Lone Twin dueta – Garija Vintera un Grega Velēna – deviņus gadus ilgajā, 700 priekšnesumiem bagātā pasaules apceļošanā piedzīvoto. Vēl Lone Twin piedāvās savu katastrofu triloģiju, kas vēsta par to, kā aizkustinoši, komiski un ar cerību izstāstīt stāstu, lai cik traģisks tas būtu.
Vēlreiz Latvijā viesosies par labāko teātra grupu Lielbritānijā un ietekmīgāko jaunā britu teātra kolektīvu pēdējos 20 gados dēvētā Forced Entertainment ar izrādi Quizoola! Sešas stundas garais priekšnesums veidots kā jautājumu un atbilžu viktorīna, tekstu veido 2000 jautājumu, kuru autors ir teātra kolektīva Forced Entertainment režisors, rakstnieks un domātājs Tims Etčels. Kā skaidro Homo Novus programmas kuratore Laura Stašāne, izrādes šarms ir aktieru improvizācijā, spējot jau vairākus gadus spēlētajā izrādē skatuves partneriem radīt pārsteiguma efektu. Skatītājiem gan nav noteikti jāsēž sešas stundas – drīkst nākt un iet, kad vēlas.
Vēl viesizrāžu programmā iekļauti divi mazāka formāta priekšnesumi.
Somu mākslinieki Juha Valkeapē un Taito Hofrens Esplanādē uzslietā teltī gaidīs viesus, lai cienātu ar kafiju un pankūkām, parunājoties, uzspēlējot mūziku, apspriež prātā ienākušas domas, un jautrā noskaņā izstāstot desmit sirsnīgus stāstus ar un bez vārdiem izrādē Desmit ceļojumi uz vietu, kur nekas nenotiek.
Viesnīcā Art Hotel Laine norvēģu izcelsmes Briselē dzīvojošais dejotājs un horeogrāfs Haine Rēsdals Avdals piedāvās antropoloģisku pētījumu Lauka darbi – Viesnīca. Atrodoties vienā no neskaitāmiem viesnīcu numuriņiem, skatītājs tiek pieslēgts pagātnes notikumiem, kas, iespējams, risinājušies tieši šajā istabā un kas nemanāmi pārtop par tagadni.
Prove III
Šogad turpināsies 2005. gada Homo Novus sāktā eksperimentālo darbu platforma jaunajiem režisoriem, piedāvājot trīs izrādes, kuras vieno netradicionāla spēles telpa un vīzijas par pasauli 2020. gadā. Viesturs Meikšāns sadarbojoties ar primitīvo skaņu mākslinieku Maksimu Šenteļevu un komponistu, akadēmiskās mūzikas interpretu Jēkabu Nīmani, piedāvās pērn festivālā Homo Alibi pirmizrādīto, tagad atjaunoto izrādi-lekciju par evolūciju Partitūra ekosistēmai, kas notiks Tvaika turbīnas cehā Andrejsalas spēkstacijā. Viesturam Meikšānam šis projekts īpašs ar to, ka dod iespēja strādāt citādi – nevis ar aktieriem, bet mūziķiem. Pērn izrāde guva lielu skatītāju atsaucību, tamdēļ nolemts to parādīt vēlreiz.
Vladislavs Nastavševs Ķīpsalas autocentrā – autokapsētā iestudē izrādi Sniegbaltīte. Režisors par savu ieceri stāsta, ka viņš mēģina saprast, kas notiktu, ja Aleksandra Ostrovska poētiskās līdzības notikumus pārnestu uz 21. gadsimta urbāno vidi – Rīgu. Tamdēļ gans vairs negana aitas, bet sargā pamestas mašīnas, meitenes nodarbojas ar eko-prostitūciju... Jurijs Djakonovs bijušajā Tabakas fabrikā Miera ielā, pretī Dzemdību namam, veido izrādi bez vārdiem Genesis XP, kas būs skats uz dažiem Bībeles sižetiem no mūsdienu cilvēka viedokļa.
Krustpunkts un distance
Par Homo Novus mājvietu kļuvusi ēka Skolas ielā 15, kur vēl nesen bija Jāzepa Mediņa mūzikas skola, bet 1. septembrī durvis vērs Kaņepes Kultūras centrs. Šeit festivāla laikā darbosies informācijas centrs, notiks sarunas ar festivāla māksliniekiem, kā arī vēl viena Homo Novus programmas daļa. Krustpunkts: intimitāte un izrāde piedāvā septiņas latviešu un ārvalstu mākslinieku instalācijas. Tā ir daļa no Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāles projekta, kurā Latviju pārstāv Monika Pormale, Dace Džeriņa, Reinis Suhanovs un mareunrol’s. Festivāla laikā interesentiem tiks piedāvāta arī latviešu un britu sadarbībā tapusi ceļojoša performanču programma Distance, kas pēta attālumu laikā, telpā un cilvēku attiecībās. Pēc Homo Novus tie tiks rādīti Londonā un Ņūkāslā. Vairāk informācijas festivāla mājaslapā www.homonovus.lv.