Tallinā aplūkojams unikāls 700 gadus vecs kuģa vraks

 
©PM/Scanpix Baltics/Scanpix/LETA

Piektdien pēc divu gadu ilgas renovācijas apmeklētājiem tika atvērta Igaunijas Jūras muzeja jaunā ekspozīcija, piedāvājot aplūkot īstu 700 gadus vecu kuģa vraku un vēl citus 50 interaktīvus eksponātus.

Ēku komplekss, kurā atrodas Igaunijas Jūras muzejs, ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā, un jaunā multimediju ekspozīcija paplašinās redzesloku gan pieaugušajiem, gan arī bērniem. Pēc rekonstrukcijas atvērts ne tikai tūristiem jau labi zināmais un iemīļotais artilērijas tornis Resnā Margarēta, bet arī Lielie Jūras vārti un jaunās telpas zem torņa un pagalma teritorijas, kas agrāk nebija pieejamas plašākai publikai. Kopumā apmeklētāji varēs apskatīt 1000 m² lielu ekspozīciju teritoriju. Kā atzīst muzeja direktors Urmass Dresens, muzeja jauno telpu izveidošana bija ne tikai būvniecības darbu lielākais izaicinājums, bet tas arī atklāja arheoloģiskos atradumus, kas paplašināja izpratni par pilsētas nocietinājumu pirms artilērijas torņa Resnā Margarēta uzcelšanas. Jaunatklātie fragmenti būs pieejami arī apskatei.

Jaunās ekspozīcijas pērle ir 2015. gadā Tallinā atklātais viduslaiku kravas kuģa vraks ar vēl gandrīz 700 priekšmetiem, kas piederīgi tam un atradušies uz klāja. Unikālu šo vraku padara fakts, ka neviens cits vraks Eiropā, kurš pieder ar zobratu darbināmam kuģim, nav atrasts kopā ar šādiem priekšmetiem, kas stāsta mums par dzīvi uz kuģa un tā pārvadātajām precēm. Tāpat būs apskatāmi aptuveni 70 kuģu modeļi, kuri sniedz priekšstatu par burukuģu, tvaikoņu un motorlaivu floti. Izstāde sniedz stāstu par Igaunijas un citu pasaules valstu jūrniecību no viduslaiku jūras tirdzniecības laikiem līdz pat mūsdienu kruīza ceļojumiem. Ar digitālo risinājumu palīdzību apmeklētāji var ielūkoties arī savos reģionos un gūt ieskatu jūras satiksmē un tirdzniecībā, vietās, kur tika celti kuģi, kā arī kuģu ostās okupācijas laikā. Izstādē var apskatīt aptuveni 50 digitālos eksponātus, kas izveidoti, lai vizualizētu vēsturiskos datus un izgudrojumus. Pateicoties dažādiem praktiskiem un taustāmiem priekšmetiem, jaunā pastāvīgā ekspozīcija ir saistoša un pievilcīga bērniem, kā arī draudzīga apmeklētājiem ar īpašām vajadzībām - apmeklētāju ērtībai ir piedāvāti risinājumi cilvēkiem ar redzes, dzirdes, ka arī kustību un mentāla rakstura traucējumiem. Piemēram, Resnā Margarēta ir kļuvis par pirmo torni Tallinas vecpilsētā, kurā ir lifts.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!