Šo interviju gaidīju sešus gadus. Mēģināju Valentīnu Vronski atrast pa dažādiem kanāliem, jo gatavoju publikāciju par viņa tēvu – slaveno astrologu Sergeju Vronski. Cilvēku, kura biogrāfija vairāk atgādina piedzīvojumu kino sižetu, kaut ko starp «aģentu 007» un «Septiņpadsmit pavasara mirkļiem». Cilvēku – leģendu, kura dzīves gājums pārsteidz un izbrīna. Toreiz neizdevās. Acīmredzot nebija pienācis laiks.
Pēc tam satikāmies, pirms vairākiem gadiem - tieši pirms Sergeja Vronska simtgades. Valentīns pavēra priekškaru uz tēva dzīves mazzināmajām lappusēm Latvijā.
Par mūsu tikšanos jāpateicas sociālo tīklu dinamiskajai attīstībai. Kaut kā nejauši pamanīju cilvēku vārdā Valentīns Vronskis, saņēmos nekaunību un tieši tā arī uzrakstīju: «Vai jums ir kāda saistība ar slaveno astrologu Vronski?» Viņš atbildēja: «Jā, es esmu viņa dēls.»
Valentīna Vronska atmiņas par tēvu ir diezgan skopas - kā jau daždien no bērnības, kad vairāk ir izjūtu un kā fotogrāfijās apstādinātu mirkļu netveramie nospiedumi. Vēlākās tikšanās - ar gadu un mēnešu intervāliem - diezgan īsas un neregulāras. Toties Valentīna līdzpaņemtais albums - pilns ar piecdesmito gadu uzņēmumiem, kuros astroloģijas vēstures leģenda Sergejs Vronskis redzams vienkārši cilvēciskās un sadzīviskās situācijās.
Grāf Vronski, kādi ir jūsu noslēpumi?
«Mani saista 50 gadus ilgs klusēšanas pienākums, pēc 50 gadiem - lūdzu.» «Vēl par agru, par agru... Ja cilvēki pārāk daudz zinās, tad var kaitēt.» «Vronskis ir leģenda, bet es tomēr esmu Vronskis.» Šādus citātus varam atrast neskaitāmajās publikācijās un versijās par slavenā astrologa dzīvi. Lai izstāstītu par viņu visu, ar vienu publikāciju, grāmatu vai filmu ir par maz. Un dažam varbūt arī ar vienu mūžu par maz, lai izdzīvotu visu to krāsaino notikumu virpuli, kas tiek aprakstīts biogrāfiskajos darbos. Kurš tagad gan vairs pateiks, kur beidzas patiesība un kur sākas leģenda?
Kā vispārzināms biogrāfisks fakts dažādos avotos tiek minēts tas, ka 1915. gada 25. martā cara armijas ģenerāļa grāfa Alekseja Vronska ģimenē piedzimis dēls Sergejs - nākamais pasaulslavenais astrologs. Rudīte Šteinere žurnālā «Rīgas Laiks» (Nr. 2, 1998.) raksta, ka nākamā astrologa tēvs Aleksejs Vronskis bijis poliglots, kurš pratis 42 valodas. Ģimene bija turīga, bērnu audzinātājas bija angliete, vāciete, itāliete, francūziete, un Sergejs Vronskis jau bērnībā apguvis četras valodas, neskaitot krievu. Saskaņā ar žurnāla publikāciju, 1920. gadā, saņemot paša Ļeņina parakstītu ārzemju izceļošanas atļauju, Vronsku ģimene nonākusi nelielā Pievolgas pilsētiņā. Taču tur, par spīti Ļeņina apsardzes rakstam, sarkanarmieši nošāvuši ģimeni. Dzīvs palicis tikai Sergejs, kurš noturēts par aukles ārzemnieces dēlu.
Pēc šiem notikumiem mazais Sergejs ar aukli atstāj Krieviju un aizbrauc uz Franciju. Pēc tam ar Starptautiskā Sarkanā Krusta palīdzību viņš dodas pie vecvecākiem uz Rīgu. Vronska vecāmāte bijusi neordināra personība - Melnkalnes kņaziene, profesionāla astroloģe, hiromante un dziedniece.
Vēl citos avotos minēts, ka Vronskis patiesībā ir Jānis Muižzemnieks, cara armijas oficiera dēls, kurš 1941. gadā karoja strēlnieku korpusā, bet 1943. gadā pārdēvējās par Sergeju Vronski. Tagad Valentīns Vronskis vecajā ģimenes albumā rāda senu fotogrāfiju - tā esot vecāmāte Alvīne Muižniece, taču nav zināms, vai Vronskis seniors bijis miesīgs vai pieņemts bērns. Turklāt Valentīns atminas, ka tēvs runājis tīrā latviešu valodā, bet krieviski - ar akcentu.
Dubultaģents, ārsts un lidmašīnas nozadzējs?
Tālākā Sergeja Vronska biogrāfija atgādina piedzīvojumu filmu.
Līdz 1932. gadam Sergejs mācās ģimnāzijā, pēc tam aviācijas kursos Insbrukā. (Šajā laikā esot sākusies viņa sadarbība ar Latvijas izlūkdienestu.) 1933. gadā Vronskis iestājas Berlīnes universitātes medicīnas fakultātē un tiek iesaistīts slepenā Bioradioloģijas institūta darbā. Slepus iestājas Vācijas Komunistiskajā partijā, studiju laikā kļūst arī par nacionālsociālistiskās partijas biedru.
Trīsdesmito gadu vidū izstaigāti dažādi kara ceļi - starp Paragvaju un Bolīviju, Itālijas kaujas ar Abesīniju, vēlāk - pilsoņu karš Spānijā. 1937. gadā sākās Vronska sadarbība ar PSRS izlūkdienestu. Savukārt 1942. gadā viņš strādā par ārstu kādā koncentrācijas nometnē Dienvidslāvijā. Šis periods plašāk atspoguļots Krievijas studijas «Bumerangs» 1996. gadā uzņemtajā dokumentālajā filmā, kurā cita starpā ir arī senāk nofilmēti Vronska atmiņu stāstījumi, kā viņš dziedinājis ar vēzi slimus cilvēkus. Izdziedinājis, bet vēlāk fašisti šos ieslodzītos nošāvuši.
Raibajā kara notikumu virpulī Sergejs Vronskis tiek nosūtīts uz Austrumu fronti pie Ļeņingradas. Tur viņš nohipnotizē aerodroma sardzi un, iepriekš sadabūjis padomju leitnanta formu, nozog sanitāro lidmašīnu, ar kuru pārlido frontes līniju. Lidmašīnu krievi notriec, Vronskis izglābjas, taču tiek nosūtīts uz soda bataljonu. Īsu laiku strādā par ķirurgu, tiek smagi ievainots, un viņa dzīvību glābj ievērojamais krievu ārsts Burdenko. Pēc galvas operācijas zaudē 12 valodas. Četrdesmito gadu vidū Ufā satiekas ar Vili Lāci, kurš palīdz Vronskim atgriezties Latvijā. Viņš nopērk māju Jūrmalā un sāk strādāt par skolas direktoru Majoros.
1946. gadā seko arests un pieci gadi nometnēs. Izmantojot hipnozi un izliekoties par mirušu, Vronskim izdodas izbēgt. Kādu laiku viņš slēpjas Polijā, pēc atgriešanās Latvijā, iespējams, arī pie mežabrāļiem. Vēlāk sāk strādāt ātrajā palīdzībā un sanatorijā, spēlē restorānos, strādā par krāvēju ostā, kā arī veic citus gadījuma darbus - tādas ziņas sniegtas dažādos informācijas avotos.
Sievietes viņa dzīvē
Šarmants, pievilcīgs, vienmēr labā sportiskā formā - Sergejs Vronskis par daiļā dzimuma uzmanības trūkumu nevarēja sūdzēties. Kāda leģenda pat vēsta, ka jaunībā viņš esot nonācis Indijā, kur iemīlējis maharadžas meitu, uzpircis einuhu, lai varētu satikties. Sergeja Vronska dzīvesbiedre Liāna grāmatas «Zināmais un nezināmais astrologs grāfs Vronskis» (2002) autorei Brigitai Zeltkalnei teikusi: «Kur viņš, tur noteikti būs sievietes, kaut vai slimnīcā, jo sievietes mīlēja viņu un viņš mīlēja sievietes.» (Liāna Žukova-Vronska bija Sergeja Vronska trešā dzīvesbiedre - pēc cilvēku stāstītā, ļoti inteliģenta, gudra sieviete, arī talantīga astroloģe.) Pēc atgriešanās Latvijā 1992. gadā viņi dzīvoja Rīgā, Zolitūdē, vienkāršā trīsistabu dzīvoklī. Liāna esot gatavojusi garšīgu boršču, un pie Vronskiem pulcējušies Latvijas astrologi, viņa mācekļi. Abi apprecējās Krievijā, bet tolaik Vronskim no otrās laulības Latvijā bija jau pieauguši bērni - dēls Valentīns un meita Vineta.
Savukārt par pirmo laulību ziņas ir skopas. Brigitas Zeltkalnes grāmatā par Sergeja Vronska pirmo sievu Mariju lasāms šis tas no nopratināšanas protokoliem saistībā ar Vronska arestu un informācija par to, ka viņu laulībā dzimuši dvīņi. Visai drīz šī laulība gan izjukusi.
Ar Martu, Valentīna Vronska mammu, Sergejs iepazinās Skrīveros, kad aiz muguras jau bija Vācijas un Krievijas periods un nometne Mordovijā. Kāda zīlniece slavenajam astrologam esot pareģojusi - viņš apņemšot pirmo sievieti, kas nāks pretī... Un tā bija Marta. Pāris laulībā nodzīvoja vienpadsmit gadu. «Kad viņi apprecējušies, mammīte stāstīja, visi apskauduši. Paps mammu uz rokām nēsājis,» Brigitas Zeltkalnes grāmatā savās atmiņās dalās Sergeja Vronska meita Vineta. Bet tad nāca 1963. gada februāris, kad čeka Sergejam Vronskim lika sakravāt mantas un 72 stundu laikā pamest Latviju. Sākumā viņš brauca ciemos pie ģimenes, vēlāk apciemojumi kļuva retāki, ceļoja vēl vēstules, bet pēc trīs gadu prombūtnes Vronskis Ogres rajona Tautas tiesai iesniedzis lūgumu šķirt laulību.
Un te nu ir vieta sarunai ar Valentīnu Vronski īsi pirms viņa tēva simtās dzimšanas dienas.
Dēla stāsts
Tātad - piecdesmito gadu vidus, sešdesmito sākums, Skrīveri.
- Mūsu ģimene dzīvoja kopā līdz tam laikam, kad es sāku iet otrajā klasē. Tēva biogrāfija aprakstīta grāmatās, par viņu uzņemtas filmas, taču dīvainā kārtā tieši šis posms ir «izkritis», tas nav izklāstīts. Dzīvojām Skrīveros īrētā mājoklī. Mamma strādāja dārzniecībā, vēlāk kultūras namā, lielāko daļu mūža - Ogres trikotāžas kombinātā, bet tēvs tajā laikā darīja visu ko. Viņš ir strādājis gan lauku darbus, gan par pastnieku. Brauca arī strādāt uz Rīgu, viņš bija ārsts, dziednieks, ekstrasenss. Mani pie pacientiem un klientiem ņēma līdzi. Viņš ārstēja cilvēkus, es skraidīju apkārt, dzīvojos, gaidīju viņu, - bērnības atmiņu pavedienu šķetina Valentīns.
- No tā izriet, ka viņš tomēr bija vairāk dziednieks nekā astrologs?
- Viņš bija ārsts. Maskavas periodā viņš visu Kremli ārstēja un slavenā dziedniece Džūna bija viņa skolniece. Savulaik, kad pēc gadiem sameklēju viņu Krievijā, viņš arī man palīdzēja tikt vaļā no muguras sāpēm. Divus gadus tās nejutu. Tēvs ārstēja ar enerģijām.
- Dažādi avoti vēsta visneiedomājamākās lietas, ka viņš bijis pazīstams ar Rūdolfu Hesu, ticies ar Hitleru, Evai Braunai paredzējis tikšanos ar ievērojamu un spēcīgu personību.
- Tas ir pēc viņa nostāstiem. Es zinu tikai to, ka viņš savulaik ārstēja Brežņevu, bet pēc tam atteicās.
- Jo PSKP ģenerālsekretārs nežēlīgi dzēra?
- Tieši tā.
- Jūsu tēvam nācās kontaktēties ar visdažādākajiem cilvēkiem. Vai viņš pēc savas būtības bija sabiedrisks?
- Tēvs rakstīja dzejoļus, spēlēja klavieres, komponēja. Viņš gāja ciemos pie pūtēju orķestra vadītāja Aivara Krūmiņa tēva, kurš dzīvoja Skrīveros un kuram mājās bija klavieres. Bet pie mums gan neviens ciemoties nenāca. Es neatminos arī, ka viņš pat kādu reizi būtu iedzēris. Viņš nodarbojās ar sportu, dzīvoja veselīgi. No dabas tēvs bija ļoti mierīgs. Nekad neesmu dzirdējis, ka viņš paceltu palsi pret mammu.
- Kā jūs abi sarunājāties? Krieviski?
- Latviski! Viņam krievu valodā visu mūžu bija akcents, viņš nerunāja tīri, taču Krievijā bija pieņēmis pareizticību. Un bērēs mācītājs izvadīja viņu pēc pareizticīgo tradīcijām.
- Tēvs bērnībā pieskatīja jūs, palīdzēja mājas darbos?
- Jā, viņš ļoti daudz zināja, kā nekā bija taču strādājis par skolotāju. Papus savulaik mācēja arī daudz valodu, bet pēc kontūzijas kara laikā bija atmiņas zudumi. Viņam pierē bija rēta, brūce ar kaula fragmentu aizaudzēta.
- Vai esat no tēva mantojis kādas dotības?
- Esmu muzikāls, ilgus gadus spēlēju ansamblī. Protu arī noteikt, ja cilvēkam kāda vaina. Bet nevaru pateikt, kas tieši kaiš, jo nav medicīnisko zināšanu.
- Vai savulaik jūs kaut kā īpaši nepieskatīja padomju specdienesti? Jūs taču esat astrologa un ekstrasensa dēls, Padomju Savienībā šādas lietas neatzina, zināmā mērā tās pat bija aizliegtas.
- Es šaubos, vai kāds to pat zināja, jo tēvs jau nedzīvoja ar mums kopā kopš tā laika, kad es vēl biju pavisam mazs. Mums pazuda kontakti uz daudziem gadiem. Viņš dzīvoja Maskavā un sākotnēji pa reizei atbrauca. Sākumā vecāki teica, ka paps dodas komandējumā, bet tad viņš ieradās arvien retāk un retāk. Pēc tam es viņu sameklēju tikai 1989. gadā, kad taisījos ceļojumā uz Angliju. Ierados Maskavā kārtot dokumentus, jo, lai tiktu līdz Anglijai, tolaik bija vajadzīgas piecas vīzas - Polijas, Austrumvācijas, Rietumvācijas, Beļģijas un Anglijas. Bija jābrauc ar vilcienu Rīga-Londona cauri visām šīm valstīm. Maskavā es nevarēju atrast Anglijas vēstniecību, kaut gan vēlāk izrādījās, ka tā turpat vien bija, otrā pusē Kremlim, pāri kanālam. Jautāju cilvēkiem - neviens neko nezina. Nodomāju - jāmēģina atrast tēvs. Atminieties, ka tolaik bija izziņu kioski, kuros varēja noskaidrot adreses. Vārds, uzvārds un dzimšanas gads zināms, un tādā izziņu kioskā man arī adresi pateica. Un tad es pie viņa ierados.
- Pieklauvējāt pie durvīm un teicāt «Labdien!»?
- Tik vienkārši nebija. Mājā, kurā viņš dzīvoja, bija durvju kodi. Gan pie parādes durvīm, gan stāva gaitenī. Es piezvanīju, man atvēra durvis sieviete, es prasu: «Vronskij doma?» («Vai Vronskis mājās?» - krievu. val.) Viņa man atbild: «Ņet, on v komandirovke.» («Nē, viņš ir komandējumā.» - krievu. val.) Es domāju: tā! Ko nu... Viņa man prasa, kas es esmu? Atbildu, ka dēls. Viņa iesaucas: «Kāpēc tad jūs uzreiz neteicāt!» Aicina mani iekšā, es dzirdu, viņš runā pa telefonu. Pat pēc tik ilgiem gadiem viņu pēc balss pazinu. Nebijām redzējušies 25 gadus. Viņš man palīdzēja visu nokārtot. Ap 1992. gadu viņš pārcēlās no Maskavas uz dzīvi Rīgā, un es atkal viņu sameklēju. Tēvs bija ļoti aizņemts, daudz strādāja. Kad aizbraucu ciemos, tad tikai uz pusstundiņu, stundu. «Nav laika, nav laika,» viņš vienmēr teica. Satikāmies paretam. Bērēs biju, mēs apkopjam viņa kapa vietu Rīgā, Meža kapos, bet šķiet, ka bez mums vēl kāds kopj. Esmu ticies arī ar saviem Krievijas radiem. Mani sameklēja pusbrāļa meitas un atdeva tēva gatavoto astroloģisko karti. Tikai nemāku to iztulkot, - pasmaida Valentīns Vronskis, paverot priekškaru uz mazzināmām astrologa Vronska dzīves lappusēm.