(Nobeigums. Iepriekšējās publikācijas žurnāla maija, jūnija un jūlija numuros.) Noslēdzot plašo un būtībā neizsmeļamo sinastriju jeb attiecību astroloģijas tēmu, aplūkosim kompozīto viduspunkta jeb midpointa (no agļu – midpoint) karšu veidošanu un interpretācijas. Un bonusā vēl par laulību reģistrācijas kartēm un to, kā izvēlēties piemērotāko laiku laulības slēgšanai.
Kā veidot kompozīto karti
Viena no divu cilvēku saderības analīzes metodēm ir tā dēvētā kompozītā karte. Kā liecina jau pats metodes nosaukums, šāda karte tiek veidota, apvienojot vienā divas (iespējams - arī vairāk) natālās kartes. Parastajā sinastriskajā kartē, kad vienu natālo karti «uzklāj» otrai, visas planētas un nami ir pa divi - divas Saules, divi Mēneši utt. Kompozītajā kartē ir viens «planētu komplekts», un to koordinātas tiek aprēķinātas īpašā veidā. Lai aprēķinātu, piemēram, divu partneru kompozītās Saules atrašanās vietu, tiek aprēķināts viduspunkts starp abu partneru Saulēm. Ja sievietes Saule atrodas 20 grādos Vēzī, bet vīrieša Saule - 20 grādos Aunā, tas nozīmē, ka abu Sauļu viduspunkts jeb kompozītā Saule atradīsies 5 grādos Dvīnī. Tādā pašā veidā aprēķina arī pārējo kompozīto planētu koordinātas, kā arī kompozītās kartes namu kuspisas. Tālāk ar šo karti var darboties līdzīgi kā ar natālo karti. Vienīgi jāatceras, ka Saulei tuvās iekšējās planētas Merkurs un Venera kompozītajās kartēs var veidot tādus aspektus, kādi nav sastopami natālajās vai horārajās kartēs - proti, lielākus par 48 grādiem Saulei/Venerai un 28 grādiem Saulei/Merkuram, un attiecīgi 76 grādiem Venerai/Merkuram.
Kompozītās kartes interpretācija
Līdzīgi kā parastās sinastriskās kartes interpretācijā, ja runa ir par romantisko attiecību un/vai laulību partneriem, vispirms pievēršam uzmanību t.s. seksuālo planētu izvietojumam. Harmoniski aspekti starp Sauli un/vai Marsu, un Veneru, un/vai Mēnesi viduspunkta kartē liecina par labu seksuālo saderību. Ja runa ir par biznesa partneriem vai kolēģiem, skatāmies Marsa/Jupitera/Saturna savstarpējos aspektus (sadarbība, spēja izvirzīt un sasniegt mērķus), kā arī Merkura mijiedarbību ar citām planētām (komunikācija). Noteikt jāskatās uz t.s. laimes un nelaimes zīmogu klātesamību - proti, kādus aspektus veido vai neveido Mēness ar Jupiteru un Saturnu. Harmoniski aspekti ar Jupiteru piešķir pārim optimismu un gaišu skatu uz attiecību nākotni, savukārt saspringti aspekti ar Saturnu var radīt sajūtu, ka savienība ir ierobežojoša, nelaimīga, saskaras ar dažādiem šķēršļiem.
Līdzīgi kā natālo karšu interpretācijā, izskatām arī konfliktu izcelšanās iespējas. Ja ir trīs un vairāk saspringtie aspekti starp Marsu, Saturnu, Jupiteru un Plūtonu, tas norāda uz savienības izjukšanu.
Labs Mēness novietojums viduspunkta kartē (Mēness atrodas tam komfortablā zīmē, un tam ir harmoniski aspekti) liecina, ka savienībā valda psiholoģisks komforts. Savukārt, ja Mēness ir vājš pēc zīmes (piemēram, atrodas Skorpionā vai Mežāzī) un tam ir saspringti aspekti ar citām planētām, šādā pārī psiholoģiski emocionāla komforta nebūs.
Nami kompozītajā kartē
Interpretējot viduspunkta karti, mēs aplūkojam divu (vai vairāku) personu savienību kā vienu kopumu. Tā planētu izvietojums kompozītās kartes namos liecina par to, kādas dzīves jomas svarīgas un kur var rasties problēmas - abiem partneriem kopīgi - kā pārim. Svarīgi, lai kompozītajā kartē nebūtu saspringtu aspektu VII nama elementiem (planētām, kas atrodas namā, kā arī namu pārvaldošajām planētām) ar XI nama elementiem (norāde uz šķiršanos), kā arī VIII (priekšlaicīga nāve) elementiem. Nav labi arī, ja ar VII namu saistītās planētas veido konflikta aspektus ar IV namu (konflikti mājās, problēmas ar nekustamo īpašumu). Nav labi, ja VII namā atrodas Saturns, Urāns vai Mežāža un Ūdensvīra zīmes. Savukārt harmoniski VII nama planētu aspekti ar citām planētām, jo īpaši tām, kas attiecas uz V namu (romantika, sekss bērni), IV (mājoklis, nekustamais īpašums, dzimtas saknes), X (statuss, stāvoklis sabiedrībā, autoritāte), II (vērtības, ienākumi), veicinās savienības noturību un «veiktspēju».
Piemērs. Džonijs Deps un Vanesa Paradī
Iepriekšējā «Praktiskās Astroloģijas» numurā aplūkojām šā pāra natālās kartes un sinastriju, tagad paskatīsimies arī kompozītajā kartē - vai tiešām viņu šķiršanās bija neizbēgama?
Vispirms raugāmies uz VII namu. Tas šeit atrodas Auna zīmē (pārvaldošā planēta - Marss), un namā diemžēl atrodas Saturns. Te jāatceras, ka oficiālu laulību Džonijs Deps un Vanesa Paradī tā arī nekad nav noslēguši, lai gan abi bija kopā 14 gadus un viņiem ir divi bērni. Saturns VII namā tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem «kavētājiem» laulības noslēgšanā - Saturna atrašanās natālās kartes VII namā skaitās viens no indikatoriem grūtībām apprecēties. Savukārt Marss Vanesas un Džonija kompozītajā kartē atrodas opozīcijā Saturnam - un šis ir spēcīgs konfliktu aspekts, kas var būt saistīts pat ar fizisku vardarbību. Abi šie apstākļi nav labvēlīgi ilgstošai savienībai. Turklāt Saturns «spiež» arī uz Mēnesi, kam «slikti justies» liek arī savienojums ar Marsu. Tas liecina, ka emocionālais klimats šajā savienībā nav labvēlīgs. Diemžēl citu, harmonisku mažoro aspektu Mēnesim nav.
Ne tik izšķiroša, bet sava nozīme būs bijusi arī Saules (VI namā) opozīcijai Urānam/Plūtonam (XII namā) - spriedzes uzbangojumu saistībā ar dažādām ikdienas dzīves rūpēm šajās attiecībās acīmredzot nav trūcis. No otras puses - ir arī pozitīvais. Romantisku noti attiecībām piešķir V namā esošie Jupiters, Venera un Merkurs, kas vismaz attiecību sākotnējā posmā varēja radīt lielu iemīlēšanos un jūsmu, arī - tīri iluzoru (kvadrāts ar Neptūnu). Secinājums - šim pārim labāk piestāvēja mīlnieku, ne ikdienas nomāktu laulāto lomas.
*
Laulību reģistrācijas brīža karte
Jebkuram procesam uz šīs zemes ir savs sākums un beigas laikā, līdz ar to ir iespējams izveidot tam individuālo karti. Arī laulībai var būt sava natālā karte.
NB! Vairums astrologu par laulības «piedzimšanas brīdi» uzskata to momentu, kurā dzimtsarakstu nodaļas darbinieks vai mācītājs teic sakrālo «Pasludinu jūs par vīru un sievu!», nevis laulību ceremonijas sākumu! Par laulības «dzimšanas vietu», protams, ņem vietu, kur notikusi laulības reģistrācija. Līdzīgi sastāda arī uzņēmuma vai organizācijas dibināšanas kartes.
Arī laulību reģistrācijas karti var izmantot, analizējot šās laulības dažādus aspektus, tomēr ir jāatceras - ja pāra sinastrijā ir smagie konfliktu aspekti vai ja kādam no pāra vai abiem ir problemātisks VII nams, pat visveiksmīgāk izvēlēts laulību brīdis laulību neglābs. Tomēr dažus ārējus apstākļus, tādus kā laulātā pāra kopīgā dzīvesvieta, ienākumi, piemēroti izvēlēts laulības «dzimšanas brīdis», var uzlabot. Pieredzējuši astrologi gan teic - ja pāris ir saskanīgs, saderīgs, ar labu sinastriju un labi aspektētiem VII namiem natālajās kartēs, šādi cilvēki tīri intuitīvi, bez jebkādiem astrologiem un gaišreģiem izvēlas laulības reģistrācijai pieskanīgu brīdi. Savukārt, ja pāra attiecības jau ir problemātiskas, tas neizbēgami parādās arī laulības reģistrācijas brīža izvēlē
Namu nozīme laulības reģistrācijas brīža kartē:
1. Ģimenes galva. Dominējošais laulātais - tradicionāli vīrs.
2. Kopīgā nauda, jo īpaši - skaidrā nauda, ikdienas ienākumi, kustamais īpašums. Dienišķā labklājība.
3. Dominējošā partnera radinieki, tradicionāli - vīra radinieki.
4. Kopīgais nekustamais īpašums, mājoklis, dzīves apstākļi, dzimta, ģimenes tradīcijas. Ne-dominējošā partnera (sievas) sociālais statuss.
5. Kopīgie bērni. Jāuzsver - tieši «kopīgie», jo ir iespējams arī, ka kādam vai abiem laulātajiem ir bērni no iepriekšējās laulības.
6. Ģimenes ikdienas rutīna un rūpes, dominējošā partnera darbs.
7. Otrs, ne-dominējošais partneris, tradicionāli - sieva.
8. Ģimenes «lielās finanses» - noguldījumi bankās, mantojums, lieli dāvinājumi, laimesti. Arī - kredīti.
9. Tradicionāli - sievas radinieki.
10. Dominējošā partnera - vīra - sociālais statuss, karjera.
11. Kopīgie draugi.
12. Nelaimīgi apstākļi, slimības.
Kā noteikt labvēlīgu brīdi laulības reģistrācijai
Ja nu tomēr mēģināsiet uzlabot savu laulību ar elektīvās* astroloģijas paņēmieniem, lūk, daži ieteikumi.
Pirmkārt, raugāmies, kādā stāvoklī nolūkotajā dienā un brīdī atrodas Mēness. Mēness ir viens no galvenajiem faktoriem, kas jāņem vērā, izvēloties pareizo brīdi kādam pasākumam. Galvenie noteikumi attiecībā uz Mēnesi ir šādi:
* Mēness nedrīkst atrasties uz ascendenta;
* jāizvairās no Mēness kvadratūrām ar citām planētām;
* nav vēlama arī opozīcija, resp., pilnmēness (attiecībā pret Sauli). Tas var nozīmēt spriedzi, pretestību jautājuma risināšanā;
* nav vēlams arī kvinkonss;
* Mēnesim ir jābūt augošam;
* zīmei, kurā atrodas Mēness, jāsader vai vismaz nav jābūt pretrunā ar plānotā notikuma būtību, resp., Mēness nav vēlams Mežāzī vai Ūdensvīrā, jo īpaši - Skorpionā (pati neieteicamākā zīme Mēnesim laulību kartē, Mēness atrašanās Skorpionā veicinās greizsirdību, noslēpumus un neuzticību laulāto starpā);
* jāizvairās no t.s. čika laika, resp., brīža, kurā Mēness veido tikai izejošus aspektus ar planētām līdz zodiaka zīmes atstāšanai;
* jāizvairās no ieejošiem Mēness mažorajiem aspektiem (konjunkcija, sekstils, trigons, kvadrāts, opozīcija) ar retrogrādām planētām. Tas var kavēt notikuma īstenošanos.
Otrkārt, raugāmies, kur atradīsies ascendents laulības reģistrācijas brīdī. Ascendentu vēlams novietot kādā no fiksētajām zīmēm - tas veicina laulības stabilitāti. I nama un VII nama pārvaldošajām planētām jāatrodas sekstilā vai trigonā, un tās nedrīkst būt retrogrādas. Nav vēlama ascendenta novietošana Vēzī, jo tad VII nama kuspisa atradīsies Saturna pārvaldītajā Mežāzī.
Treškārt, skatāmies Veneras un Marsa pozīcijas. Laulību kartē Venera un Mēness reprezentē līgavu, bet Marss un Saule - līgavaini. Tāpēc, neatkarīgi no tā, kas ir VII nama pārvaldnieks, laulību kartē vienmēr būs svarīgas šo planētu pozīcijas. Vēlams, lai Venera un Marss vai Mēness un Saule veidotu sekstilu vai trinu. Venera un Marss nedrīkst būt retrogrādi. Lai gan - ja ir runa par laulību starp cilvēkiem, kas ir pazīstami jau sen un kuru attiecības ir kaut kādā mērā «karmiskas», iespējams, neviļus viņi laulību ceremonijai izvēlēsies tieši Veneras retrogrāda periodu.
Venerai vēlams būt sekstilā vai trinā ar ascendentu vai VII nama kuspisu (descendentu). Venerai un Marsam, kā arī Saulei un Jupiteram vēlams atrasties virs horizonta. Marss vai Saturns II namā arī nav vēlami - var veicināt laulāto strīdus par naudu. «Ļaunais» Saturns laulību kartē jānovieto pēc iespējas kādā no «nekaitīgākajiem» namiem, proti, III vai IX. Nav vēlami Saturna aspekti ar ascendentu vai descendentu. Īpaši nevēlama ir Saturna atrašanās VII namā! Tas pats attiecas arī uz Urānu - nav vēlama Urāna atrašanās I vai VII namā (jo tas var izraisīt pēkšņus starpgadījumus).
Ceturtkārt, nav vēlama Merkura atrašanās retrogrādā. Laulības ir ne tikai romantisks notikums, daudz lielākā mērā tas ir civiltiesisks līgums starp divām slēdzējpusēm, un t.s. dižčika laiks tam nebūs tas piemērotākais.
Piektkārt, vēlamā laulību brīža karte ir jāsaskaņo ar abu laulības pretendentu natālajām kartēm. Vēlams, lai topošo laulāto natālie Mēneši un Saules atrastos harmoniskos aspektos ar tranzītajām planētām. Tāpat arī vēlams, lai laulāto natālās Veneras un Marsi neveidotu konfliktu aspektus ar laulību reģistrācijas kartes Mēnesi, ascendentu, descendentu, Veneru un Marsu.
Protams, ideāli ievērot visu minēto diez vai ir reāli, tāpēc būtu jāskatās pēc «mazākā ļaunuma» principa.
__
* Par elektīvo astroloģiju sauc astroloģijas nozari, kura nodarbojas ar piemērotākā laika izvēli dažādiem dzīves notikumiem - laulībām, jauna darba meklēšanai, nekustamā īpašuma pārdošanai u.c.