Lai kokmateriāli kalpotu godam, to sagatavošanā varam ievērot astroloģiskus principus. Daļa no tiem nākusi no seniem laikiem, kad cilvēki saimniecības darbos ievēroja Mēness ciklus.
Katrai lietai savs koks
Speciālisti stāsta, ka atkarībā no koka veida un nozāģēšanas laika koks var žūt ātri vai ilgi, tas var kļūt mīksts vai ciets, izliekties vai palikt taisns, saglabāt savas labās īpašības vai sākt pūt. Vārdu sakot, variantu ir daudz.
Daži teic, ka koku gāšanai nav sliktu vai labu dienu, bet svarīgāk ir padomāt, kādām vajadzībām koks tiks izmatots - grīdas dēļiem, mājas celtniecībai, mēbeļu vai tiltu izgatavošanai. Atkarībā no izmantojuma koksnei nepieciešamas tās vai citas īpašības.
Piemēram, kokiem piemīt īpašība augot sagriezties uz labo vai kreiso pusi. Ja jumta skaidas nedaudz griezīsies pa kreisi, tad mitrā laikā koks iztaisnosies, bet sausā nedaudz izlieksies un laidīs gaisu zem jumta, lai tas varētu izžūt. Šāds pareizi darināts jumts kalpos ilgi un kvalitatīvi. Taču, ja tiek darinātas koka ūdens renītes, tās jātaisa no koka, kas ir taisns un sagriezts pa labi. Šāds koks pēc nociršanas vairs negriežas.
Koks, kas griežas pa kreisi, ir stiprāks nekā tas, kurš griežas pa labi vai aug taisni.
Atbilstoši Mēness fāzēm
Daudzviet pasaulē koku ciršana notiek, stingri ievērojot Mēness fāzes, un esot pat firmas, kuras līgumos iekļauj punktus par koku nociršanu noteiktās Mēness fāzēs un laikos, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes docents, zinātņu doktors un sertificēts astrologs Juris Biršs. Viņš piebilst, ka daudzi to, protams, neņem vērā, nezina vai arī rēķināšana šķiet pārāk sarežģīta, taču tiem, kas kokus cērt pareizajā laikā, pūles atmaksājas.
Cilvēki, kas strādā ar koku un mežiem, zina, ka koku sagatavošanai piemērotākais laiks ir ziema. Tad koks pēc nozāģēšanas mazāk «strādā», tas it kā dus ziemas miegā un sula necirkulē tik intensīvi. Taču vēl ir arī dažādas astroloģiskas nianses.
Mežu izstrādātāji un mežsargi zina, ka vējā gāztie koki mēdz būt dažādi. Ja Mēness atrodas Skorpiona zīmē, tad kokiem alkatīgi un strauji uzbrūk mizgrauži, turklāt tie ātri vairojas un beigu beigās uzbrūk arī veseliem kokiem. Tāpēc šādās dienās mežu nevajadzētu tīrīt.
Meža retināšanai labvēlīgas ir trīs dienas gadā - 3. aprīlis, 22. jūnijs un 30. jūlijs, un ideāli, ja šīs dienas iekrīt dilstošā Mēnesī. Šādās dienās nocirstās atvases neataugs. Retināšanai izmantot var arī trīs pēdējās februāra dienas. Ja Mēness dilstošs, pat koku saknes sapūst.
Mēbelēm - jaunā Mēnesī
Ja plānots izgatavot mēbeles, tad kokus vislabāk cirst decembrī pirmajās astoņās dienās pēc jauna Mēness iestāšanās, kad tas atrodas Ūdensvīrā vai Zivīs. Tad koks būs ciets un stingrs, tas saglabās savu apjomu. Šis moments ir svarīgs arī tad, ja koku paredzēts izmantot grīdas dēļiem un cirvju kātiem.
Izturība pret uguni
Uz Mēness stāvokļiem jāraugās arī tad, ja nepieciešams, lai kokam ir augstāka izturība pret uguni (lai atceramies etnogrāfiskos muzejos redzētas maizes lāpstas, kas nav apdegušas, bet tikai nomelnējušas).
Lai koks būtu izturīgs pret uguni, to varot cirst tikai divās marta dienās, kad Mēness ir dilstošs un atrodas Zivīs. Alternatīva vēl varētu būt 1. marts (it sevišķi pēc saules rieta).
Daudzām senām celtnēm sijas būvētas no tādiem kokiem, lai tās ugunsgrēkā neiebruktu. Ja izcēlās ugunsnelaime, tās apdega apkārt, bet iekšpuse palika neskarta. (Šāds koks der arī priekšmetiem, kam saskare ar karstumu, piemēram, koka karotēm, ar ko vasarā apmaisīsim ievārījumu.) Lai būtu augstāka ugunsizturība, koku vislabāk cirst saulrietā vai pilnmēnesī, kad Mēness atrodas Svaru zīmē (tā būs viena vai divas reizes gadā). Šāds koks nesaruks, to var apstrādāt uzreiz, bez žāvēšanas. Laba ir arī decembra pēdējā diena pirms jauna Mēness un 48 stundas pirms marta jaunā Mēness.
Lai koks nesēstos
Būvdarbos svarīgi, lai koks nesaruktu un nesēstos, un šādu koku vislabāk cirst 21. decembrī no plkst. 11 līdz plkst. 12. Juris Biršs teic, ka šī ir vislabākā diena koku ciršanai, bez tās minēto koku ciršanai vēl arī derēs laiks, kad Mēness sāk dilt. Alternatīvs laiks, lai tiktu pie nesarūkošiem kokiem, ir februāra vakari pēc Saules rieta dilstošā Mēnesī, 27. septembris, katra mēneša trīs dienas pēc jauna Mēness, kā arī 16. augusts un 8. septembris, ja šīs dienas iekrīt Vēža zīmē (kas notiek visnotaļ reti).
Koki, kas nocirsti jaunā Mēnesī Svaru zīmē, arī nesarūk, un tos var apstrādāt uzreiz. Ja koks būs cirsts februārī pēc saules rieta, tas, laikam ejot, kļūs cietāks.
Labai izkalšanai un malkai
Ja vajag, lai koks labi izkalst, tad tas jācērt ne agrāk par rudens saulgriežiem. Tas ir 23. vai 24. septembrī, kad sākusies trešā Mēness diena.
Savukārt malku, kam jābūt sausai un labi jāsilda, vislabāk sagatavot oktobrī, laikā, kad Mēness ir augošā fāzē (septiņas dienas pēc jaunmēness).
Mežu malkai var gāzt pēc ziemas saulgriežiem, kad ir dilstošs Mēness. Galotnes nevajadzētu nocirst uzreiz, bet ļaut, lai laukā iziet «dzīvinošā sula».
Dažādas smalkas nianses
Koku, kas paredzēts dēļiem un sijām, cērt augošā Mēnesī Zivju zīmē - tad to neēd kukaiņi. Celtniecības materiāls ir labs, ja tas cirsts no septembra līdz martam, kad augošs Mēness atrodas Zivju zīmē.
Koku instrumentiem labi cirst 26. februārī, ja Mēness iekrīt Vēža zīmē.
Lai koks būtu viegls, to cērt augustā, kad Mēness ieiet Skorpiona zīmē, bet, ja koks nocirsts tad, kad Mēness atradies Vērsī, tas paliks smags.
Darba rīku (cirvju, izkapts, āmuru u.c.) kātiem nepieciešams koks, kas ir viegls, izturīgs un labi ieguļ rokā. Lai iegūtu šādu materiālu, koks jācērt augustā, kad Mēness Skorpionā, turklāt vēl neilgi pirms jaunmēness. Ja kokam jābūt izturīgam, elastīgam, bet jāpaliek smagam, tad piemērots laiks būs pirmā diena pēc jauna Mēness, kad Mēness Vērsī (gadās visai reti). Ja nepieciešams īpaši izturīgs koks, kas neplaisā un kam jāiztur liela slodze (arī mēbelēm), tad šādu koku vislabāk cirst dienās pirms jauna Mēness sākuma novembrī. Līdzvērtīgas dienas ir 26. marts, 29. jūnijs, 31. decembris.
Lai kokam nebūtu plaisu, to cērt pirms jauna Mēness, ceturtajā ceturksnī, novembrī, decembra sākumā, kad iekrīt atbilstoša Mēness fāze. (Jācērt tā, lai galotne augstāk par resgali un sulas plūst pareizā virzienā.)
Ja koku vajag uzreiz un tas nedrīkst plaisāt, tad jācērt 24. jūnijā no plkst. 12 līdz 13. Koks pretojas nodilšanai, ja tas cirsts 22. jūnijā no plkst. 11 līdz plkst. 12.
Tiltiem un laivām kokus cērt dilstošā Mēnesī Zivju un Vēža zīmē.
Lai koks netrūdētu, to cērt dilstošā Mēnesī Zivju zīmē (nebūs katru gadu). Kā alternatīvu var izmantot 1. janvāri, 7. janvāri, 25. janvāri, 31. janvāri un 1. un 2. februāri. Minētajās dienās cirstos kokus neēd kukaiņi.
Koki, kas cirsti no 1. janvāra līdz 31. janvārim un 1. un 2. februārī, jo kļūs vecāki, jo cietāki. Juris Biršs piebilst, ka šādi koki esot pamatā Venēcijai. Ja koki nebūtu cirsti labvēlīgās dienās, diez vai šis arhitektūras brīnums būtu saglabājies. Tādi koki der pāļiem, tiltiem u.tml. Alternatīva ir siltās vasaras dienas augošā Mēnesī. Tādus kokus var dzīt kā pāļus, tiem jābūt pilniem ar sulu un materiāls tūdaļ jāizmanto.
Koks un Mēness fāzes tautas ticējumos
«Praktiskā Astroloģija» izpētīja, kas teikts latviešu tautas ticējumos, jo, kā zināms, mūsu senči savu pieredzi bieži balstīja uz Mēness cikliem un stāvokļiem.
*
Ja kokus cērt jaunā mēnesī, tad nepaliek līki.
*
Lapu koki jācērt vecā, skuju koki jaunā mēnesī, tad kokos ķirmji nemetas.
*
Ja vecā mēnesī cērt kokus, tad tiem neaug atvases.
*
Ja kokus cērt dilstošā mēnesī, tad iznāk taisni dēļi.
*
Lapu koki jācērt vecā mēnesī, tad no viņiem pagatavotās mēbeles ātri nemaitājas.
*
Lapu koki jācērt tad, kad mēness ir ragos, un jāgāž ar galotni uz dienvidiem, tad iznāk izturīgi lietas koki un viņi nekad neplaisā.
*
Decembrī un janvārī koki guļ, tad viņus var cirst vecā un jaunā mēnesī.
Avots: valoda.ailab.lv
Zibens aizsardzība, folklora un astroloģija
Tā kā ēkas nav pasargātas no zibens spērieniem, mūsu senči, dzīvodami dabas ritmā, pievērsa uzmanību kokmateriālu sagatavošanai arī no ugunsaizsardzības viedokļa.
Viņi uzskatīja, ka pērkons sper kokos, kuri griežas uz kreiso pusi, un zem tāda koka stāvēt nevajag. Tautas ticējumu klāstā rodami dažādi padomi, piemēram:
Mājas celšanai pirmais baļķis jāved ar tievgali pa priekšu no meža ārā, tad mājā pērkons nespers.
Tādu baļķi, kam ir divi serdes, nedrīkst ēkā iebūvēt, jo tādā kokā sper pērkons.
Ja, būvkoku cērtot, no cirvja izlec dzirkstele, tad no tā koka nevar māju būvēt, jo tai mājai iesperot pērkons.
Tiktāl par folkloru, taču mūsdienās, protams, ir modernas zibens aizsardzības sistēmas, un, kā saka: sargies pats, tad Dievs tevi sargās.
Ir cilvēki, kuru individuālajās astroloģiskajās kartēs parādās paaugstināti elektrības traucējumu, ugunsnelaimes vai tehnisku ierīču problēmu riski. Visbiežāk uz to norāda Marsa un/vai Urāna atrašanās individuālās horoskopa kartes ceturtajā sektorā, kas atbild par mājas dzīvi. It īpaši piesardzīgam jābūt, ja gada cikla jeb solārhoroskopā šīs kombinācijas atkārtojas - tas var norādīt gan uz tehniskām problēmām, gan paaugstinātu ugunsbīstamību.
Jāteic, ka mitoloģijā debesu un pērkona dieviem bija atvēlēta cienījama vieta. Romiešiem Jupiters bija debesu un pērkona dievs, grieķiem Zevs, latviešiem Pērkons. Debesis personificējoša dievība grieķiem bija arī Urāns, bet skandināviem pērkona un zibens dievs Tors.