Pusmūža krīze – izdomāta vai reāla? Vai patiesi vīrietis ap 40 krīt depresijā vai arī sāk uzvesties dīvaini? Mūsdienās termins «pusmūža krīze» kļuvis par tādu kā bubuli. Tomēr baidīties no tās nevajag, vajag prast to izmantot, lai pagrieztu dzīvi labākā virzienā, jo melots nav – tās patiesi ir nozīmīgas krustceles ikviena cilvēka dzīvē. Astroloģija palīdz izskaidrot, kas un kāpēc šajā periodā īsti notiek.
Kad gribas kaut ko mainīt
Ilustrācijai dažas situācijas no reālās dzīves.
Rūdolfs dzīvoja laimīgā laulībā ar sievu jau teju divdesmit gadu. Savs mājoklis, sieva jauka un izskatīga, bērni izaudzināti, viss kārtībā. Tikai jaukā sieva nemaz tik labi nejutās, draudzenēm sūrojoties, ka tagad, kad dzīvi taču varētu baudīt pilnībā, vīrs izlēmis, ka pienācis laiks baudīt vecumdienas, lai gan abiem vien tikko pāri 40. Ar seksu neesot piedienīgi tādā vecumā nodarboties, turpmāk būšot dzīvot kā draugiem, vakarus vadot atzveltnes krēslos pie televizora. Tā sakot, viss galvenais dzīvē jau paveikts.
Valdis jau pasen šķīries ar pirmo sievu, tagad dzīvo viens ar uzticamo suni nelielā namiņā mežmalā. Nu sadomājis saimnieci meklēt, tikai, sasodīts, nevar saprast, kādu - tā kā gribas varen smuku, bet tās smukās ir cimperlīgas, savukārt viņam vajag kādu, kas dobes aprušina un pusdienas gatavo. It kā gribas tādu, ap divdesmit, kas sprauna, bet tās spraunās grib skriet apkārt, nevis vadīt omulīgus vakarus mājās. Tā arī vairākus gadus nespēj izlemt, nu jau tās jaunās arī nemaz tā pēc viņa nekāro, un vīrietis krīt depresijā - jāņem būšot tā, kurai patīkot, vai, vai.
Linards visu mūžu bijis mākslinieks bohēmists. Nu sapratis, ka dzīvei ir tukšuma piegarša, arī paģiras ar katru reizi smagākas... Jau pāris gadus alkoholu nelieto, smēķēšanu atmetis, atklājis sportisko aktivitāšu pievilcību, aizrāvies ar vairākiem nopietniem vaļaspriekiem kopā ar tagadējo draudzeni.
Aivars pēc padsmit gadu kopdzīves pēkšņi sajuta, ka dzīvē tik daudz ko nav izmēģinājis, tostarp arī kaislīgus romānus ar jaunām, koķetām sievietēm, un nu kaislīgi metas dēkās. Sievas pārmetošie skatieni izsauc vien īgnumu - ko tad viņa saprot! Un vispār - balinātās šķipsnas un spilgtā žakete taču viņu padara tik jauneklīgu un neatvairāmu!
Kas šiem pastāstiņiem kopīgs? Pareizi - brīdis, kad vīrietim «sākas nieze» - kaut ko vajag mainīt, kaut ko vajag darīt, kaut kas taču nav kārtībā! Mēs šo «niezi» zinām ar nosaukumu «pusmūža krīze». Vienam četrdesmit gadu vecumā vēl ģimenes nav, citam bērni lieli un sieva jau apnikusi. Kāds joprojām dzīvo pie mammas, bet cits uzbūvējis milzīgu māju. Un, ja vien cilvēks nav ideālā harmonijā ar sevi un apkārtni, ap četrdesmit parādās dīvainas domas un vēlme pēc kaut kā jauna, citāda; sajūta, ka dzīve drīz būs galā, bet nekas vērtīgs nav izdarīts.
Neiestrēgt karuselī
Patiešām, pārmaiņas, vairāk gan iekšējas, šajā periodā ir nepieciešamas: notiek vērtību pārvērtēšana, būtiskā apzināšanās, turpmākā ceļa izvēle. Kā nu kurš ar to tiek galā un kas notiek tālāk, tas jau ir cits stāsts... Fakts ir tāds, ka pusmūža krīze patiešām ir svarīgas mūža krustceles, turklāt tādas, kur atrodas tas akmens no pasakas - pa kreisi iesi, būs tas, pa labi - šis. Domājat, visi izvēlas būt laimīgi? Protams, ne, jo taciņa uz laimi ir krietni grūtāka nekā ērta ripošana lejup! Visiem taču zināms - ja cilvēks ir iekšēji harmonisks, viņš jūtas itin apmierināts ar dzīvi un pārējie - ar viņu. Tomēr, redz, iekšējo harmoniju panākt ir daudz grūtāk, vieglāk ir nomainīt sievu, frizūru vai mašīnu...
Krīze ir sava veida dzīves pārbaudījums, kas liek mācīties un augt. Ja kaut ko iemācāmies - nākamo krīzi pārdzīvot ir vieglāk un nemanāmāk. Cilvēks pēc dabas ir slinks un bieži vien mācās tikai tad, kad saņēmis krietnu spērienu pa dibenu, nereti tā, ka jānokrīt ar seju dubļos. Tad nu ceļas un veļas, lai tiktu atkal augšā. Ja ir tik saprātīgs, lai pieredzi ņemtu vērā, kļūst gudrāks un otrreiz tik smagi nepaklūp. Ja ne - nākas klupt un krist arvien sāpīgāk, tā sakot, kamēr «pielec». Krīze liek kaut ko atrisināt. Ja ilgstoši atliekam sev neērtus risinājumus vai lēmumu pieņemšanu, neatrisinātas situācijas rūgst, līdz korķis sprāgst ārā. Tad nu sākas likstas, slimības un visādas nebūšanas, sajūta, ka dzīve iesprūdusi ne visai pievilcīgā, čīkstošā karuselī, kuram salūzusi izslēgšanas poga. Tieši pusmūža krīzes periodā vissmagāk uzbrūk slimības, daudzi aiziet pēkšņā nāvē pašā spēku plaukumā, citi izvēlas pašnāvību. Savukārt citi, kas dzīves laikā nav slinkojuši, šo krīzi praktiski nejūt.
Krīze savā ziņā ir dzīves pagrieziens, līkums, kas liek strauji rīkoties, un nezinām, kas sekos aiz tā - ierastā ainava vai kaut kas jauns. Un, lai gan, no vienas puses, pārmaiņas gribas, no otras - dziļi sirdī no tām ir bail. Labāk zināms ļaunums nekā nezināms labums. Pusmūža krīze ir vēl viena iespēja kļūt pieaugušam un tajā pašā laikā - atgūt «otro elpu».
Dumpīgais Urāns
Astroloģija palīdz izskaidrot un saprast tās daudzās, pašuprāt un cituprāt, dīvainās domas un uzvedību, kas izpaužas pusmūža krīzes laikā. Dzīve ir cikliska, vecuma krīzes notiek ik pa laikam* un visiem, tikai citi to mana vairāk, citi - mazāk, vienam krīze ilgst pāris mēnešus, otram - vairākus gadus.
Pamatā dzīves ciklus un krīzes punktus nosaka tranzīta planētas, kas veido aspektus ar savu atrašanās vietu natālajā kartē. Runājot saprotamāk - dzimšanas brīdī planēta atrodas kādā noteiktā punktā, zodiaka apļa grādā. Tā brīža atrašanās vietas ir fiksētas dzimšanas jeb natālajā kartē. Pēc tam planēta turpina virzīties, cita ātrāk, cita lēnāk, pa zodiaka apli un ik pa laikam veido «pati ar sevi» noteiktu leņķi jeb aspektu vai arī «iet sev pāri», to dēvē par atgriešanos. Par pusmūža krīzi «atbildīgas» vairākas planētas un to aspekti.
Sāksim ar Urānu. Pusmūža krīzi astrologi nereti dēvē tieši par Urāna krīzi.
Pilns Urāna cikls ilgst 84 gadus (vienā horoskopa zīmē Urāns «uzturas» jeb, pareizāk, virzās tai cauri septiņus gadus). Urāna ciklu atbilstoši cilvēka dzīvei astrologi mēdz dalīt posmos dažādi: trīs ciklos pa 28 gadiem, septiņos ciklos pa 12 gadiem, 12 ciklos pa septiņiem gadiem (vispopulārākais dalījums).
Pārsvarā tieši posmā no 35 līdz 42 gadiem cilvēki arī pārdzīvo slaveno pusmūža krīzi, kad apjauš, ka par daudz ko «vajadzēja padomāt agrāk». Patiesībā tā nav ārējo apstākļu inspirēta vecuma krīze, bet gan dziļa iekšējā, dvēseles krīze. Arī slavenais psihologs Karls Gustavs Jungs teicis, ka šajā vecumā cilvēkam atkal ir iespēja sadzirdēt savas Dvēseles, sava Es balsi. Nu garīgumam jāstājas racionalitātes vietā, sirdsgudrībai - loģiskā prāta vietā.
Patiesībā šī krīze ir vēl viena iespēja visu mainīt un vērst par labu. Ja vīrietis veiksmīgi to pārvar un atrod tos trūkstošos posmus, kas nepieciešami, lai dzīve iegūtu jaunu jēgu, tā rezultāts ir dziļa garīga pārdzimšana, apziņas paplašināšana, jauns redzējums, stipra, harmoniska personība. Ja ne - dzīve kļūs tukša, un vīrietis pamazām pārvērtīsies slimā, nīgrā vecī.
Ja raugāmies pēc planētu aspektiem - apmēram 42 gadu vecumā (precīzi var noteikt astrologs) Urāns nonāk opozīcijā (tieši pretī) vietai, kur atradās cilvēka dzimšanas brīdī. Šajā brīdī tiek kārtīgi sapurināta visa līdz šim esošā sistēma.
Jebkuras planētas opozīcija, tā sakot, pašai pret sevi, ir kāda dzīves cikla pats saspringtākais punkts, kad nākas risināt izšķirošus jautājumus - vai nu planētas principi tiek apjēgti un tā dod tādas vai citādas kvalitātes rezultātu, vai arī, ja izpratne tā arī nav atnākusi, rodas smagas krīzes situācijas, no kurām vispirms cieš cilvēka pašvērtējums. Iespējamas arī kardinālas uzvedības izmaiņas, ko diktē attiecīgās planētas principi.
Urāns simbolizē brīvību, un šis ir brīdis, kad laiks kļūt brīvam. Iekšēji brīvam. Uzdot sev jautājumus, atrisināt problēmas (nebaidieties, sasāpējušas lietas pieteiksies pašas!), saprast, kas ir īsti vērtīgs un kas - tikai grabuļi. Turklāt atšķirībā no Jupitera un Saturna, kas apzīmē pakāpeniskas pārmaiņas, Urāns iniciē krasus, pat negaidītus dzīves pavērsienus.
Cilvēkam, kas visu mūžu dzīvojis virspusēji, neatbilstoši savai būtībai, šis ir smags periods. Vīrietis sāk justies neērti, viņam šķiet, ka traucē dzīvot kolēģi, sieva, rutīna, un vispār... Uzmācas sajūta, ka mūžs griežas uz otru pusi, ka veselība sāk klibot un āda vīst, un rodas spīts pierādīt pretējo - skatieties, es taču esmu vēl jauns un varens! Savu daļu piemet arī sociālie šabloni. Tāpēc arī pirmā reakcija ir - mainīt darbu, mainīt sievu, mainīt stilu, aizbraukt kaut kur, izmēģināt ko jaunu. Nav izslēgts, ka ne viens vien izmēģina tādus piedzīvojumus, par kādiem agrāk pat iedomāties nespēja. Nereti sākas samērā neadekvāta plosīšanās. Patiesībā tā ir īsta garīgās izturības pārbaude, īsts eksāmens - izturēsi vai izkritīsi? Izkrist nereti nozīmē arī... nomirt. Tas gan vairāk attiecas uz tiem, kam ir tā dēvētais fatālais horoskops. Daudzas spēcīgas, radošas personības negaidīti pārsteigusi nāve tieši pusmūža krīzes gados, piemēram, Aleksandru Puškinu (38 gadi), Arturu Rembo (37 gadi), Vladimiru Visocki (42 gadi), Šarlu Bodlēru (46 gadi) u.c.
Savukārt «nolikts» eksāmens paver ceļu veiksmei, atjaunotnei un citām labām lietām.
Jaunas uzvaras vai impotence?
Vēl viens astroloģiskais skatupunkts, runājot par cikliem - pastāv uzskats, ka noteiktus vecuma posmus simboliski pārvalda kāda no planētām. No 36 līdz 48 gadiem tas ir Marss. Te jāņem vērā, ka šie planētu periodi, pirmkārt, norāda uz konkrēto dzīves gadu ezotērisko, filozofisko būtību; uz tām garīgajām un pasaules uztveres problēmām, ar kurām katram cilvēkam neizbēgami nāksies saskarties neatkarīgi no dzimšanas kartes specifiskajām konstelācijām.
Marss simbolizē aktivitāti, spiedienu, izlēmību. Šajā vecumā cilvēki parasti sajūt nepieciešamību iekarot karjeras virsotnes vai iegūt atzinību par radošo darbību. Tas ir agresīvs laikposms, kad vīrietis alkst pēc uzvaras pār pretiniekiem, alkst gūt lielus panākumus. Tas ir cīņas laiks, tikpat labi arī cīņas pašam ar sevi, saviem trūkumiem, nepiepildītajiem sapņiem.
Radošās izpausmes nav tik izteiktas kā Saules periodā (22-35), toties pieaug pārliecība un caursišanas spēja. Šajā periodā izzūd Saules laikposma bezrūpība un labvēlīgā attieksme pret nākotni («man taču viss vēl ir priekšā!»), tā vietā nāk sapratne par ierobežoto, atvēlēto laika nogriezni («dzīve paiet, jāķer katrs izdevīgais brīdis», «laiks negaida!»).
Tādu uzstādījumu rezultātā dzīves ritms paātrinās, notikumu intensitāte ir vislielākā visā mūža laikā. Aug arī libido, rodas tieksme pēc seksuāliem «varoņdarbiem» un jauniem iekarojumiem, taču pamatā tas ir tiem, kas nav realizējuši savu potenciālu Veneras vecumā (14-21). Tagad baudu meklējumi kļūst īpaši ciniski un nesamierināmi, tam piejaucas arī augošā nosliece uz vardarbību (ne vienmēr tā jāuztver burtiski - kā sišana pa seju).
Labākajā variantā pēc Marsa perioda beigām cilvēkam izdodas sasniegt augstu sociālo stāvokli, personīgo brīvību, neatkarību. Viņā ieklausās un ciena.
Sliktākajā variantā vīrietis ir vīlies savās spējās; sāk nodoties sevis žēlošanai, apstākļu un neveiksmju vainošanai. Viņš vairs netic jaunām iespējām, dominē skeptiskais pesimisms, fizioloģiskā līmenī iestājas impotence, priekšlaicīga novecošana.
Laika nav daudz!
Lai būtu pilns komplekts, pusmūža krīzes veicināšanā iesaistītas vēl pāris svarīgas planētas un to aspekti. Jāņem arī vērā, ka papildus jau vēl piedalās vesela virkne katra cilvēka individuālo konfigurāciju, bet par to var pastāstīt tikai astrologs katram personiski.
* Apmēram vienā laikā ar Urāna opozīciju ir arī Jupitera opozīcija, kas liek cilvēkam meklēt jaunus ceļus. Dzīvot un strādāt pa vecam kļūst garlaicīgi, sasniegumi vairs tā nepriecē. Labs brīdis, lai «atšķeltu» visu lieko, nodotos filozofijai un apcerei, atrastu jaunas, vērtīgas aizraušanās.
* Svarīgu lomu spēlē arī Saturns, kas atbild par personības kodolu, «psiholoģisko mugurkaulu». Saskaņā ar ezotērikas priekšstatiem otrais Saturna cikls (apmēram no 30 līdz 60 gadiem) jāizmanto, lai aktīvi un patstāvīgi strādātu pie savu ideju un plānu realizēšanas, savu dzīves principu radīšanas. Kā likums, šajā periodā vīrietim parādās «sava» ģimene, «savs» bizness, «savi» uzskati, «sava» dzīves līnija, kas nav senču tradīciju un sadzīves apstākļu determinēta.
* Apmēram 39 gadu vecumā tranzīta Saturns veido tā dēvēto labvēlīgo aspektu - trigonu ar Saturnu natālajā kartē. Parasti tas norāda uz lietišķajiem panākumiem, auglīga darba periodiem, kad netrūkst mērķtiecības un darbaprieka (tirgoni veidojas vairākkārt dzīves laikā).
* Opozīcijā Saturns ir apmēram 45 gadu vecumā. Parasti tā izpaužas kā to rīcības metožu efektivitātes pārbaude, ko cilvēks izraudzījies pēc pirmās Saturna atgriešanās (ap 30 g.). Cilvēks nokļūst situācijās, kas spiež pārdomāt mērķus un līdzekļus to sasniegšanai. Saturns it kā neuzbāzīgi liek nojaust, ka laika nemaz tik daudz vairs nav, to nedrīkst šķērdēt veltīgi, aktivitātēm jābūt skaidrām, vērtīgām, sakārtotām, rezultātiem - nozīmīgiem. Ja neesat ticis vaļā no nevajadzīgiem, iesīkstējušiem ieradumiem, šajā brīdī tie var krietni sarežģīt dzīvi!
* Apmēram 42 gadu vecumā Neptūns veido saspringtu aspektu ar natālās kartes Neptūnu - kvadrātu. Tā ir garīgā krīze, personības krīze. Var rasties tukšuma, bezjēdzības izjūta. Šajā laikposmā aktuāli kļūst jautājumi par saviem ideāliem un cik ļoti dzīve tiem atbilst. Cilvēks var meklēt garīgumu savā tuvākajā apkārtnē; viņš jūt tieksmi rīkoties tā, lai nebūtu kauns, jo šajā laikā sirdsapziņas pārmetumi ir sevišķi asi. Neptūna kvadrāts saasina jūtas, pastiprina emocijas. Reizēm dvēseles mokas mēdz būt tik neizturamas, ka cilvēks apzināti pārtrauc savu dzīvi, izdarot pašnāvību.
Indivīdam gribas laimi, apriebjas sadzīve. Taču, tā kā mums ir darīšana ar Neptūnu, nepavisam nav vienkārši skaidri saskatīt virzienu, kurā doties, un vai vispār to darīt ir vērts. Tas ir tāpat, kā miglā braukt pa nepazīstamu ceļu. Tāpēc labāk nostāt maliņā un pagaidīt, līdz migla izklīdīs. Šis tranzīta periods ilgst gandrīz trīs gadus.
Tomēr tie, kas veiksmīgi sakārtojuši jautājumus, kas saistīti ar garīgo pusi, kā arī pārāk neaizraujas ar apreibinošo vielu lietošanu, šo aspektu var pat nejust.
* Savukārt tā dēvēto Mēness mezglu kustībai pa zodiaka apli ir izteikti karmisks raksturs. Mēness mezgli nav reāli debess ķermeņi, bet gan Mēness orbītas krustpunkti ar ekliptikas plakni. Ir augšupejošais un lejupejošais jeb attiecīgi Ziemeļu un Dienvidu Mēness mezgls. Jebkuri mezglu aspekti attiecībā pret natālās kartes mezgliem liek cilvēkam risināt kādu dzīves uzdevumus.
Apmēram 37,5 gados ir mezglu otrā atgriešanās. Tā nozīmē karmiskā uzdevuma sociālā aspekta izpildes pārbaudi. Te nu par maz būt vienkārši patstāvīgai, radošai personībai, nē, ar savām idejām, ar savu karmisko uzdevumu «jāierakstās» arī sociālajā dzīvē.
Savukārt mezglu opozīcija 46,5 gadu vecumā ir viena no būtiskajām dzīves robežām. Šeit tiek prasīts īstenot visas galvenās izvēles atbilstoši karmiskajam uzdevumam. Šis var būt liktenīgs mirklis, kas var nest gan smagas slimības un pat nāvi, gan galvu reibinošus panākumus.
***
Lai jūs galīgi nenobītos un neapjuktu, īsais kopsavilkums ir šāds - visu šo tranzītu un aspektu (jā, vēl jau piedalās vesela virkne katra cilvēka individuālo konfigurāciju!) uzdevums ir likt cilvēkam padomāt par sevi un savu dzīvi. Šajā periodā nepieciešams saprast, kas ir patiesi būtisks dzīvē, bet pēc tam jāatrod veids, kā dzīvi virzīt atbilstoši saviem priekšstatiem. Jo cilvēks ilgāk nodzīvojis, jo sarežģītāki uzdevumi viņam risināmi un jo augstāka ir atbildība par pareizu lēmumu pieņemšanu.
Tie, kuri šos «pusmūža tranzītus» pavērš sev par labu, iegūst jaunu brieduma pakāpi, izprot savu patieso būtību, iemācās dzīvot harmonijā ar sevi.
Ieteikumi vīriešiem nesāpīgākai pusmūža krīzes pārvarēšanai
· Nebaidieties! Jūs neesat vienīgais.
· Pirms mesties mainīt ārējās lietas, padomājiet par iekšējām!
· Uzdodiet sev jautājumus - ko es esmu sasniedzis? Vai tas ir tas, ko es patiešām esmu gribējis? Ko es vēlos darīt? Kas man ir svarīgi? Ko man nozīmē brīvība?
· Meklējiet jaunus ceļus personības attīstībai, garīgajai izaugsmei.
· Īstenojiet jaunas idejas izvēlētajā darbības sfērā.
· Atcerieties - pusmūža krīze nerisinās reālajā pasaulē, bet jūsu galvā! Izmainiet skatupunktu.
* Par astroloģijas cikliem un vecuma krīzēm mūža garumā plašāk lasiet kādā no nākamajiem «Praktiskās Astroloģijas» numuriem!
Raksta veidošanā izmantoti materiāli un spriedumi no Deina Radjāra, Lina Berkbeka, Annas Kazakovas, Anfisas Grigorovas, Jeļenas Sikiričas, Pāvela Cipina darbiem.