Astroloģija ir labs palīgs bērniņa plānošanā, jo sieviešu astroloģiskajās kartēs redzami periodi, kas ir labvēlīgi, lai pieteiktos mazulis. Dažkārt, ja pārim ir problēmas, mediķi pat iesaka vērsties pie astrologiem, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu.
«Tā kā astrologu klienti pārsvarā ir sievietes, visai bieži konsultācijās tiek skatīts jautājums par bērna plānošanu,» stāsta astroloģe Līga Šīrona. «Jautātājus var sadalīt divās lielās grupās - vieni, kurus vairāk interesē plānošana laika nozīmē - pēc gada, pieciem vai desmit plānot kārtējo (vai pirmo) atvasi, un nav izteiktas vai konstatētas problēmas ar ieņemšanu un iznēsāšanu. Tad astrologam atliek vien apskatīt sievietes (un viņas otrās pusītes arī, ja tāda ir) karti un ar dažādu prognožu tehniku palīdzību ieteikt vēlamos gadus ģimenes pieaugumam. Astroloģija ir planētu ciklos balstītas zināšanas, tāpēc arī bioloģiskā pulksteņa signāli būs manāmi attiecīgu planētu cikliskuma ietekmē uz individuālo karti. Lielākoties sievietes pašas zina un ir pamanījušas periodus, kad biežāk iekrīt acīs grūtnieces un bēbīši izraisa siltas sajūtas sirdī un aizkustinošu miklumu acīs. Tad nu astrologam atliek vien pavēstīt, kad gaidāmi labvēlīgākie periodi. Taču jāņem vērā, ka bērna plānošana un gaidīšana ir process, kas aizņem gadu vai pat vairāk, tāpēc pašam pārim būs jāizlemj, vai konkrētajā labvēlīgajā periodā ieplānot bērniņu.
Tomēr nevajadzētu pārāk rūpīgi ķerties pie bērna plānošanas, cerot viņu laist pasaulē konkrētā mēnesī vai datumā - lai sanāktu noteikta horoskopa zīme vai paspētu iekļauties atvaļinājumos, diplomdarbos, sezonās un tamlīdzīgi.»
Bērnam jājūtas gaidītam, nevis plānotam
«Pārāk gaidītiem bērniem mēdz būt sarežģītas astroloģiskās kartes ar ierobežotu spēju pašrealizēties - jo vecāku gaidas ir bremzējošs, nevis atbalstošs faktors; bērnam ir sajūta, ka viņam vispirms jāpiepilda un jāattaisno vecāku cerības, nevis jādzīvo pašam sava dzīve. Optimāli būtu, ja pāris kopā nolemtu, ka tagad ir gatavi bērniņa nākšanai pasaulē, pārbaudītu veselību, atteiktos no kontracepcijas un ļautu bērniņam pašam izlemt, kad viņam būtu labākais laiks pieteikties,» ir pārliecināta Līga Šīrona.
«Uztraukties varētu tikai tad, ja bērniņa nākšana pasaulē kavējas pusgadu vai pat gadu - tad ir vērts domāt par auglības speciālistu apmeklēšanu vai kā citādi meklēt iemeslu, kāpēc grūtniecība neiestājas. Te nonākam līdz otrajai lielai konsultējamo grupai - cilvēkiem, kuriem jau konstatētas problēmas ar tikšanu pie bērna, un jautājums astrologam ir - kādas izskatās bērna ieņemšanas iespējas astroloģiski un kad būtu labvēlīgākais laiks, lai to plānotu. Šajos gadījumos zinošs astrologs cilvēka astroloģiskajā kartē bieži ierauga kādus šķēršļus bērna gaidīšanas procesā - gan grūtniecības iestāšanās grūtības, gan neiznēsāšanas riskus (arvien biežāk tas meklējams vīrieša kartē, jo no spermas kvalitātes atkarīgs ļoti daudz). Tad ar ķermeniskās astroloģijas zināšanām var mēģināt koriģēt blokus organismā un psihē, kā arī uzlabot vispārējo organisma veselību. Vēl viena izplatīta astroloģiska pieeja - ar tā saucamo Jonas metodiku izrēķināt labākās dienas un laikus bērna ieņemšanai tuvākā gada periodā, izvērtēt katra brīža astroloģisko karti un attiecīgi rekomendēt labāko no 12-13 datumiem, kurā ieplānot mākslīgo apaugļošanu, tādējādi maksimāli cenšoties nodrošināt, ka dārgās un sarežģītās procedūras noslēgsies ar gaidīto ģimenes pieaugumu.»
Riska faktori un neiespējama iespējamība
Ļoti būtiski ir ne vien aplūkot iespējamos datumus, bet ņemt vērā arī astroloģiskos riska faktorus, kad grūtniecība nav vēlama. Ja grūtniecība iestājas riska faktoru dienās, bērns var piedzimt ar anomālijām vai iedzimtām slimībām, kā arī grūtniecību var pārtraukt spontānais aborts. Par astroloģiskajiem riska faktoriem jādomā arī tām ģimenēm, kurām nav sarežģījumu ar grūtniecības iestāšanos. Tas palīdzēs izvairīties no veselības problēmām grūtniecības laikā (piem., spontānā aborta) un slimu vai slimīgu bērnu dzimšanas. Dr. Jonas savulaik veica pētījumu ar 360 sievietēm, kas bija vērsušās klīnikā ar sūdzībām, ka viņas ilgstoši (trīs vai vairāk gadu laikā) nespēj palikt stāvoklī. Šīm sievietēm nebija patoloģiju, un viņām tika ieteikts ievērot rekomendācijas par bērna ieņemšanas labvēlīgajiem un nelabvēlīgajiem laikiem atbilstoši astroloģiskajiem rādītājiem. Gada laikā 352 no šīm sievietēm palika stāvoklī. Tā bija grandioza veiksme, jo deva līdz šim nepieredzētu efektivitāti: 92%. Tika konstatēts - pastāv iespējamība, ka vislabvēlīgākais laiks grūtniecībai ir menstruāciju laiks, ja tam atbilst pilnā Mēness fāze.
Bērna ieņemšanai ir jāgatavojas
«Ja sieviete nāk pie astrologa ar jautājumu par vēlamo laiku bērniņa ieņemšanai, vispirms skatos viņas astroloģisko karti kopumā,» stāsta sertificēta astroloģe Agnese Fūrmane. «Diemžēl reti ierodas sievietes, kas vēl nav mēģinājušas ieņemt bērnu un vēlas zināt labvēlīgākos laikus, kad to darīt. Tā ir kļūda, jo bērna ieņemšanai ir jāgatavojas. Vislabāk, ja to dara abi partneri kopā. Tāpēc konsultācijā vēlams aplūkot abu vecāku astroloģiskās kartes, saderību, veiksmīgākos brīžus noteiktām darbībām. Pirmkārt, tiek skatīta cilvēka individuālās astroloģiskās kartes piektā «māja», kas tradicionāli atbildīga par bērniem, kā arī tās pārvaldnieka novietojums un planētas, kuras atrodas šajā mājā, to aspekti. Tāpat nozīmīgs faktors ir sievietes Mēness novietojums dzimšanas brīdī, tā aspekti un aspektu kombinācijas. Grūtniecības gadījumā var aplūkot pirmo māju, kas «atbildīga» par cilvēka izskatu, kā arī astoto māju, kurā skata dzemdības. Reizēm tiek akcentēta desmitā māja, kas liek uzņemties atbildību, maina statusu utt. Planētu aspektu kombinācijas, kas veicina grūtniecības iestāšanos, var būt dažādas. Tas atkarīgs no cilvēka potenciālajām iespējām.»
Kad grūtniecība jau iestājusies, tās gaitu nosaka sievietes natālais Mēness (aspekti, zīme, māja pamathoroskopā) un aspektu kombinācijas, kas veidojas tranzītu ietekmē attiecībā pret natālo Mēnesi, horoskopa piekto māju, tās pārvaldnieku un tajā esošajām planētām. Tradicionāli veiksmīgākais periods sievietei ir brīdis, kad dzimšanas horoskopā veidojas labvēlīgas aspektu kombinācijas starp planētām un mājām, kas atbildīgas par grūtniecību, dzemdībām, veselību. Grūtākos periodus nosaka pēc tādas audzinošas planētas kā Saturns novietojuma un tā veidotajiem aspektiem, dažkārt sava loma ir Marsam, Urānam, Plūtonam, kas tradicionāli astroloģijā skaitās nelabvēlīgās planētas.
Agnese Fūrmane saka: «Katrai sievietei ir auglīgākie un neauglīgākie periodi, kurus ar astroloģijas palīdzību var labi redzēt un prognozēt. Tomēr nevajag domāt, ka astrologs ir Dievs, un, izvēloties vislabvēlīgāko laiku ieņemšanai, tomēr netiek dota garantija, ka rezultāts būs 100% veiksmīgs. Auglīgais periods ir tad, kad pēc astroloģiskajiem rādītājiem grūtniecību veicina vairāk pozitīvo faktoru nekā negatīvo. Tomēr šajā brīdī der atcerēties, ka nekad viss nebūs ideāli, ja tas sievietei nav ielikts šūpulī. Tāpēc sievietēm ar sarežģītiem horoskopiem ir grūti noteikt labvēlīgākos laikus, jo jau pašos pamatos ir «ieliktas» grūtības, kas jāpārvar.
Ja sieviete to apzinās, strādā ar sevi, pūles bieži vainagojas ar panākumiem. Turpretim, ja neapzināti savās likstās un nedienās vaino citus - vecākus, vīru, grūto dzīvi -, situācija risinās daudz sarežģītāk. Svarīgākais šķērslis, kas, pēc maniem novērojumiem, traucē sievietei palikt stāvoklī, ir sarežģītās attiecības ar māti. Tā ir sievišķā enerģija, kas tiek nodota no paaudzes paaudzē. Ja sievietei ir sliktas attiecības ar savu mammu, ļoti iespējams, ka viņai būs jāpārvar grūtības, kas saistītas ar bērniņa ieņemšanu, iznēsāšanu vai dzemdēšanu. Pirms plānot grūtniecību, ir vērts aizdomāties arī par šiem jautājumiem.»
Sievišķās būtības meklējumos
Psiholoģe, AAM (auglības atpazīšanas metodes) instruktore, biedrības «Par dzīvību» un «Ģimenes ekoloģijas institūta» aktīviste Diāna Staņko stāsta, ka Latvijā pieejamas auglības atpazīšanas metodes, ar kuru palīdzību pāris var noteikt vislabvēlīgāko laiku bērniņa ieņemšanai.
«Auglības atpazīšanas metodes ir mūsdienīgas un zinātniski pamatotas metodes, kuras var izmantot gan tad, kad pāris vēlas atlikt bērniņa ieņemšanu, gan tad, kad plāno ieņemt. Daudzi nemaz nezina, ka sieviete nespēj ieņemt mazuli katru dienu. Menstruālā cikla laikā nobriedusi sievietes olšūna dzīvo tikai 24 stundas, no kurām apaugļošanai vislabākais laiks ir pirmās 12 stundas. Atšķirībā no vīriešiem, kuru auglība var būt no pubertātes perioda līdz sirmam vecumam, sievietes auglīgais laiks ir tikai aptuveni 4% no viņas dzīves. Vēl viens vērā ņemams fakts ir tāds, ka vīrieša spermatozoīdi sievietes ķermenī var izdzīvot 3-5 dienas, ar izņēmumiem - līdz pat 7 dienām. Tāpēc, runājot par auglību, jāmin termins - pāra auglība. Pāra auglība ir atkarīga no vīrieša un sievietes veselības stāvokļa - vienam pārim tā var būt dažas stundas, bet kādam citam pārim - vairākas dienas. Var būt tā, ka pārim, lai gan ir regulāra tuvība, mazulītis var nepieteikties tikai tāpēc, ka tuvība nav bijusi īstajā brīdī. Iemācoties pazīt visauglīgāko laiku ciklā, var arī krietni palielināties iespēja ieņemt mazuli. Lai varētu ieņemt mazuli, ir svarīga arī atturība no intīmās tuvības - vismaz trīs dienas pirms plānotās ieņemšanas, bet vēlams vairāk. Tieši atturoties vīrieša spermatozoīdi var paspēt nobriest. Taču daži pāri pieļauj lielu kļūdu, domādami - jo biežāk viņi būs tuvi, jo lielāka iespēja, ka ieņems, nezinādami, ka efekts būs gluži pretējs.
Mūsdienās arvien vairāk pāriem ir pazemināta auglība, un līdz ar to parādās problēmas ar ieņemšanu. Auglību ietekmē veselības stāvoklis - hroniskas slimības, vides faktori, uzturs, neveselīgs, mazkustīgs dzīvesveids, kā arī nevēlēšanās vai, gluži pretēji, pārāk liela vēlēšanās radīt bērnu. Daļai pietiek mainīt dzīvesveidu un attieksmi, lai paaugstinātu auglību un radītu mazuli.»
Speciāliste piebilst, ka auglības atpazīšanas metodes nav kalendārās metodes. Kalendārās metodes ir vēsture un mūsdienās nedarbojas. Sākotnēji divdesmitajos gados izgudroja kalendāro skaitīšanas metodi. Atskaitīja 14 dienas no nākamajām mēnešreizēm un, pieliekot +/-3 dienas, skatījās tā kā uz vienu pusi, uz otru pusi, tas bija auglīgais laiks. Tas bija laikā, kad sievietēm nebija tik stresaina dzīvesveida, viņas daudz nepārvietojās, gāja gulēt vairāk vai mazāk līdz ar saulrietu un cēlās ar saullēktu, dzīvoja Mēness ietekmē un ārā nebija mākslīgā apgaismojuma.
Interesanti, ka bērni vairāk dzimst vai tiek ieņemti pilnmēnesī, jo pilnmēness ir visbiežākais ovulācijas laiks. Pilnmēnesī dzemdību nami ir pilnāki nekā citā laikā.
Jāatceras, ka mēs varam plānot vislabāko laiku bērna ieņemšanai, taču tas negarantēs bērniņa ieņemšanu. Bērns atnāks kā brīnums tikai tad, kad būs pienācis īstais brīdis, un mūsu uzdevums ir netraucēt viņa atnākšanai.
UZZIŅAI!
Jonas-Šulmana metode
Amerikāniete Franceska Neiša savā grāmatā «Mēness cikls» (Francesca Naish «The Lunar Cycle. A Guide to Natural and Astrological Fertility Control», Prism Press 1989) publicēja pētījuma rezultātus, kuros konstatē Mēness - Saules aktivitātes (fāzes) ietekmi uz vīriešu spermas aktivitāti. Viņas pētījumos atklāts, ka pilnās Mēness fāzes laikā vīriešiem spermas kvalitātes rādītāji pieaug vairākkārt. Praksē tas palīdz atrisināt gadījumus, kad pāra nevarēšana radīt bērnu saistīta ar vīrieša spermas vājumu. Šī metode ieguvusi nosaukumu «Jonas-Šulmana metode», taču tai nav pamatota zinātniskā skaidrojuma.