Ceturtdiena, 2.maijs

redeem Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

arrow_right_alt Sports

Vai Sevastova un Ostapenko spēlēs Latvijas izlasē?

© SCANPIX

Latvijas sieviešu teniss pašlaik var lepoties ar divām sportistēm WTA ranga piecdesmitniekā – Anastasiju Sevastovu (35.) un Jeļenu Ostapenko (44.), kas būtu stiprs pamats cerībām uz labiem rezultātiem Federāciju kausā jeb izlašu mačos. Taču tenisa turnīru sistēma ir pārāk atšķirīga no lielākās daļas citu olimpisko sporta veidu, lai varētu runāt par sportistu iekļaušanos kritērijos, kas ļautu cerēt uz Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) atbalstu. Šogad materiālo poti no LOV vēl saņēma olimpiete Ostapenko. Bet, kā būs nākamgad? Un, vai LOV atradīsies finansējums vēl kādam tenisistam(-ei)?

Latvijas Tenisa savienības (LTS) ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks un LOV valdes priekšsēdētājs Einars Fogelis apgalvo, ka sarunas esot notikušas. Tenisa savienības pozīcija un mērķi ir skaidri: LOV vajadzētu būt trim Latvijas labākajiem tenisistiem - Sevastovai, Ostapenko un Ernestam Gulbim. Lejnieks norāda uz tenisa specifisko turnīru kārtību un milzīgo konkurenci, kā dēļ sportistiem ir salīdzinoši sarežģītāk izpildīt kritērijus.

Neskatoties uz to, ar labdarību LOV negrasās nodarboties. Saprotams, ka, atbalstot tenisistus, LOV vēlas, lai tie vismaz gribētu pārstāvēt valsti olimpiskajās spēlēs. Šajā ziņā Lejnieks uz galda var nolikt trijotnes apliecinājumus, ka viņi ir gatavi piedalīties izlases mačos. Vienlaikus LTS ģenerālsekretārs norāda, ka ir grūti sniegt garantijas. Piemēram, nākamā gada sākumā Federāciju kausa turnīrs notiks tepat, Tallinā, kas būtu lieliski, ja tenisistes dzīvotu un startētu Latvijā vai vismaz Eiropā. Taču gada sākumā notiek Austrālijas atklātais čempionāts, bet pēc Federāciju kausa jādodas uz Dohu un Dubaiju. Tādēļ liela nozīme būs tam, kā sportistes iesāks gadu. Lejnieks uzsver, ka Sevastova un Ostapenko grib spēlēt izlasē, tomēr viņu turpmākajām karjerām svarīgi ir arī WTA rangā nopelnītie punkti.

Fogelis stāsta, ka pašlaik LOV ir nosūtījusi sporta veidu vadībām aicinājumus izvirzīt savas kandidatūras iekļaušanai LOV sastāvā. Tādēļ šobrīd viņš var tikai kolekcionēt federāciju iesniegtos priekšlikumus. To izvērtēšana nenotiks ātrāk par novembra otro pusi, bet LOV vasaras sastāvs 2017. gadam tiks paziņots vien gada nogalē. „Tas nebūs tikai mans vienpersonisks lēmums. Mans personīgais viedoklis ir tāds, ka ir jābūvē sadarbība ar domu par 2020. gada Tokijas olimpiskajām spēlēm. Jāatrod kopsaucējs, lai īstenotu programmu četru gadu garumā.”

Arī Lejnieks ir vienisprātis, ka jākomplektē sastāvs četrgadei. Ostapenko vietu LOV līdz šim nodrošināja viņas jaunības un talanta kombinācija, bet Sevastovai ar atdzimšanu un parādīšanos jaunā kvalitātē tik un tā ir par maz, lai izpildītu kritērijus. Domājot par izlasi, Lejniekam svarīgi ir panākt, lai LOV būtu abas sportistes. Tikai tas ļaus reāli pacīnīties par iespēju Federāciju kausā no Eiropas/Āfrikas 1. grupas uzkāpt uz Pasaules 2. grupu.

Federāciju kausa Pasaules grupā Latvijas izlase līdz šim spēlējusi divreiz - 1993. un 1994. gadā. 1993. gadā Latvija pirmajā kārtā ar 2-1 pieveica Beļģiju, bet otrajā kārtā ar 0-3 piekāpās Nīderlandei. Gadu vēlāk Latvijas tenisistes pirmajā kārtā ar 1-2 atzina Austrālijas pārākumu.