Ceturtdiena, 2.maijs

redeem Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

arrow_right_alt Politika

Ētikas komisija skatīs sūdzību par Bondara izteikumiem; Dombrava pieprasa publisku atvainošanos

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien skatīs Saeimas deputāta Jāņa Dombravas (NA) iesniegumu, kurā aicināts izvērtēt parlamentārieša Mārtiņa Bondara (AP) rīcību, kurš "aizskaroši un nepatiesi" izsakoties par kolēģiem un šādā veidā uz viņiem izdarot spiedienu.

Dombrava neprasa sodīt Bondaru, bet cer uz kolēģa publisku atvainošanos. Abi deputāti ir valdošajā koalīcijā.

Saeimas Budžeta un finanšu komisija izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstījusi Labas gribas atlīdzinājuma Latvijas ebreju kopienai likumprojektu, kas paredz desmit gadu laikā ebreju kopienai izmaksāt 40 miljonu eiro kompensāciju par holokausta dēļ zaudētajiem īpašumiem.

Pēc Nacionālās apvienības (NA) deputātu priekšlikuma Saeima iepriekš uz nedēļu atlika likumprojekta skatīšanu galīgajā lasījumā.

Dombrava bija iesniedzis priekšlikumu likumprojekta nosaukumā un visā tekstā aizvietot vārdu salikumu "Labas gribas atlīdzinājuma Latvijas ebreju kopienai" ar vārdu salikumu "Līdzekļu izmaksa Dmitrija Krupņikova, Vladimira Fogela un Leonīda Kiļa vadītajam nodibinājumam".

Dombrava klāstīja, ka ar izmaiņām esot jānes skaidrība, jo atsevišķas Latvijas ebreju organizācijas esot noraidījušas savu saistību ar "Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fondu", tātad likumprojekta nosaukumā nav korekti runāt par labas gribas atlīdzinājumu visai Latvijas ebreju kopienai.

Tikmēr Bondars intervijā televīzijā konkrēto priekšlikumu nodēvējis par "traģisku" un tādu, par kuru varētu būt jautājums, vai tas "nerobežojas ar antisemītismu". Dombrava uzskata, ka Bondars ar saviem izteikumiem esot apsūdzējis viņu Krimināllikuma 150.panta pārkāpšanā. Kolēģa izteikumi esot bijuši aizskaroši un nepatiesi, un tajos Dombrava saskatījis mēģinājumu "izdarīt spiedienu uz citu frakciju deputātiem, lai tie nesniegtu priekšlikumus likumā, kas neatbilst viņa politiskajiem uzskatiem".

Šādos apstākļos Dombrava vērsies ar sūdzību pret Bondaru, atsaucoties uz Saeimas deputātu Ētikas kodeksa 6.punktu, kas nosaka, ka deputāts ir morāli atbildīgs par savu rīcību, tajā skaitā arī runām, balsojumiem, un atzīst savas kļūdas, cenšoties labot tās, kā arī uz 7.punktu, kas nosaka, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus.